Wyeksponowane szczyty, łagodne linie gór i zachwycające panoramy najbardziej na południe wysuniętego kraju związkowego Austrii zapewniają coraz to nowe perspektywy. W zimie Karyntia kusi obietnicą słonecznych dni po południowej stronie Alp. W której innej części Austrii widok z jej najwyższego szczytu sięga aż po Adriatyk? Gdzie jeszcze na wysokości 1500 metrów można skosztować wyrafinowanej kuchni i wdychać aromat świątecznych przysmaków na najwyżej położonym jarmarku świątecznym w Austrii? Każdy karyncki region ma swoje wyjątkowe miejsca. Więcej informacji na stronie www.kaernten.at.

Bliżej nieba
Dumą Villacher Skiberge jest park krajobrazowy Dobratsch wraz ze szczytem o tej samej nazwie, wznoszącym się pośród chmur na wysokość 2200 metrów. Na wysokości 2150 m wędrowcy napotykają najwyżej położony kościółek Europy, Maria am Stein. Do tego ponad 300-letniego historycznego zabytku najlepiej zajrzeć podczas wycieczki na rakietach śnieżnych jasną księżycową nocą, by w ten sposób poczuć się troszkę bliżej gwiazd. Jak w siódmym niebie czują się też zakochani na górze Katschberg: W najprawdopodobniej najwyżej położonym urzędzie stanu cywilnego w Austrii, założonym ostatnio w Gamskogelhütte, zakochane pary mówią sobie „tak” na wysokości 1850 metrów i jako romantyczną pamiątkę pozostawiają serduszko z imionami i datą ślubu. Natomiast wszyscy ci, którzy swe serca oddali narciarstwu biegowemu, ucieszą się na wieść o 16-kilometrowej trasie, która na wysokości 1800 metrów pozwala podziwiać malowniczy pejzaż terenu Katschberg-Rennweg. Wspaniałą sferyczną panoramę, obejmującą swym zasięgiem ponad 200 trzytysięczników, można podziwiać w Parku Narodowym Hohe Tauern, którego tereny narciarskie Großglockner, Mölltaler Gletscher i Ankogel zapraszają na najwyżej położone stoki w Karyntii.

W stronę słońca
Góra Goldeck posiada najbardziej nasłonecznione stoki w Karyntii, a jej tarasy otwierają zachwycający widok na ośnieżone stoki i jezioro Millstätter See. Na szlaku nazwanym na cześć jeziora znajdziemy wymarzone miejsce dla romantyków. „Balkon gwiazd“ to popularny cel zimowych spacerów, szczególnie, gdy zachodzące słońce zabarwia ośnieżone zbocza gór  na pomarańczowo. Równie atrakcyjnym punktem widokowym jest Hohe Gloriette w Pörtschach, zachwycająca cudownym widokiem na majestatyczne jezioro Wörthersee, jego zatokę Pörtschacher Ostbucht i na Karawanki.

Kiedy po północnej stronie Alp słońce chowa się już za szczytami, Nassfeld w regionie Kärntens Naturarena cieszy się jeszcze dodatkowymi 100 godzinami słońca. Z największego terenu narciarskiego po południowej stronie Alp, graniczącego bezpośrednio z Włochami, rozpościera się rozległy widok ponad Wysokimi Taurami na północy, przez Alpy Gailtalskie i Julijskie, aż po Dolomity na południu. W pogodne dni panorama sięga Adriatyku. Od tej zimy goście kontemplują panoramę gór z nowych tarasów widokowo - wypoczynkowych i przy pomocy smartphone’ów wyszukują interesujące informacje na temat otaczających ich szczytów.

Pod parasolem gwiazd
Asem w rękawie regionu Outdoorpark Oberdrautal jest położony na wysokości 1900 m rodzinny teren narciarski Emberger Alm. Alpengasthof Sattlegger posiada własne obserwatorium astronomiczne, w którym dzięki przejrzystości górskiego powietrza goście mogą przez teleskop badać odległe galaktyki gdy zapanuje całkowita ciemność. Również na wyciągnięcie ręki wydają się być gwiazdy w obserwatorium w Klagenfurcie, znajdującym się w wieży widokowej na górze Kreuzbergl. Za pokonanie 200 stopni schodów prowadzących do znajdującej się na wieży platformy czeka gwarantowana nagroda w postaci wspaniałej panoramy, obejmującej Klagenfurt, Karawanki i granicę ze Słowenią.

Woda i lód
U stóp potężnych gór na śmiałków czeka jeden z najlepszych terenów wspinaczkowych w Austrii. Dzięki licznym wodospadom dolina Lieser-/Maltatal jest znana pod nazwą „dolina spadających wód" i również z tego powodu umożliwia uprawianie wspinaczki początkującym i profesjonalistom. Udane wejście zapewnia nie tylko imponujący widok w dół na zamarznięty lodowiec, ale również na okoliczny zimowy pejzaż. Kto natomiast od cichego lodu woli rozgrzewające wody termalne, w Bad Kleinkirchheim, położonym w paśmie Nockberge, znajdzie dwie termy, w sam raz dla małych i dużych miłośników wodnego żywiołu. Do termy Römerbad można przyjść prosto ze stoku, a jej dodatkowym atutem jest rozległy widok na pucharową trasę narciarską „Kärnten Franz Klammer”.
Jeszcze więcej kąpielowych przyjemności od lata 2012 zaznają urlopowicze na terenie Villacher Skiberge. Wtedy to zostanie otwarta KärntenTherme - nowa terma w Warmbad Villach, która rusałkom i wodnikom zapewni 1400 m2 powierzchni wodnej, basen rekreacyjny, dwie wyjątkowe zjeżdżalnie, rurową i szeroką rynnową, interaktywny park wodny oraz szeroki wybór saun, zabiegów wellness i ćwiczeń fitness.

Ślady na śniegu
Urlop spędzony w wiejskiej zagrodzie to forma wypoczynku ceniona szczególnie przez rodziny. Berggasthof Mösslacher kusi gości przepięknym widokiem na dolinę Gailtal oraz bezpośrednim dostępem do zimowych pieszych szlaków i terenu narciarskiego Nassfeld. Położony na 1240 metrach wysokości zajazd Himmelbauer w Mölltal przypomina jaskółcze gniazdo, przyklejone do stromego zbocza. Podczas gdy dzieciaki lepią bałwana, dorośli kontemplują widok ze słonecznego tarasu, obejmujący obszar w promieniu ponad 100 km . Podczas safari psim zaprzęgiem po górach Nockberge bardziej żądni przygód goście mogą się przekonać, czy potrafią poprowadzić stado.
Wyprawy na rakietach śnieżnych po Parku Narodowym Hohe Tauern to propozycja dla osób niewymagających aż tak wielkiej dawki emocji. W towarzystwie przewodnika można się wybrać w podróż śladami kozic i koziorożców, wypatrując tych płochliwych zwierząt w ich naturalnym otoczeniu. Ciekawe i pełne wrażeń wycieczki na nartach można zorganizować także w dolinie Rosental.

Rozkosze podniebienia
Nie tylko łagodny klimat Karyntii świadczy o jej przynależności do trzech obszarów kulturowych regionu alpejsko – adriatyckiego, zaznacza się ona także w zawartości karynckich garnków oraz temperamencie mieszkańców regionu. „Przyjedź, a odżyjesz” – to ogłoszone przez Austrię hasło najłatwiej realizować w uskrzydlonej południowym duchem Karyntii. Kulinarne uniesienia w stylu alpejsko – adriatyckim oferuje Nassfeld w regionie Kärntens Naturarena. Na solidne posiłki zaprasza 25 schronisk tego terenu narciarskiego, kusząc wygłodniałe żołądki gailtalskim boczkiem, alpejskim serem i ekologicznym łososiem. Kilka metrów dalej, na transgranicznym terenie narciarskim, goście zajadają się włoską pizzą i makaronami. Również w Nassfeld znajduje się najwyżej położona restauracja dla smakoszy w Austrii. Restauracja Arnold Pucher w hotelu Wulfenia to miejsce, które każdy miłośnik dobrego jedzenia powinien odwiedzić, a wyróżnienie trzema czapkami kucharskimi i dwiema gwiazdkami Michelina gwarantuje satysfakcję nawet najwybredniejszym podniebieniom. Najwyżej położony jarmark bożonarodzeniowy w Austrii, który znajdziemy na terenie Petzen w południowej Karyntii, podczas adwentu kusi przybyszów zapachem grzanego wina i świątecznych smakołyków pośród ośnieżonych szczytów. Od „Festiwalu Zupy” 3 grudnia 2011 rozpocznie się inauguracja sezonu narciarskiego na Turracher Höhe, a w marcu 2012 teren zaprasza do skosztowania regionalnych smakołyków oraz na trzydniowe kulinarne safari od 23 do 25 marca 2012.

Nieograniczone narciarskie perspektywy
Położony w Karyntii lodowiec Mölltaler jest oficjalnym terenem treningowym Niemieckiego Związku Narciarskiego. Idealne warunki dla wymarzonego urlopu znajdą tu jednak także te osoby, które jazdę na nartach traktują przede wszystkim jako przyjemną formę spędzania czasu. Zawsze pewny śnieg i ponad 2000 słonecznych godzin w roku pozwalają korzystać z uroków zimy od października do ostatnich dni maja. Karnet narciarski na obszar Karyntii i wschodniego Tyrolu obowiązuje na wszystkich 32 terenach narciarskich, na 1040 kilometrach alpejskich tras zjazdowych oraz 283 wyciągach i można go kupić na okres od półtora do 14 dni. Sześć dni kosztuje 184,- euro dla osób dorosłych, dla dzieci do lat 14 od 92,- euro. Więcej informacji na stronie www.topski.at.

Nowość: 3-dniowy kurs narciarski z gwarancją nauczenia. Wszystkie 33 szkoły narciarskie w Karyntii oferują 3-dniowy kurs narciarski we wszystkich tamtejszych regionach narciarskich za jednakową cenę i z gwarancją nauczenia (od 6 lat). Ten 3-dniowy kurs wraz ze sprzętem kosztuje 99,- euro od początku sezonu do 22.12.2011 i od 10.03.2012 oraz 129,- euro od 8.01.2012 do 04.02.2012.