Wyjątkiem od reguły przedstawionej powyżej jest wschodnia część Ameryki Północnej. W prowincjach Quebec i Nowa Anglia w ciągu ostatniego tygodnia spadło do 1,35 m świeżego śniegu. Opady śniegu wystąpiły również po zachodniej stronie tego kontynentu, ale ich ilość była tutaj skromniejsza, niż na wschodzie. W ciągu tygodnia spadło od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów świeżego puchu. Śnieżna powłoka na narciarskich stokach jest jednak spora, a to za sprawą kilku poprzednich tygodni, w których śnieg prószył na potęgę. Opady śniegu w Europie były dużo skromniejsze, największe miały miejsce we Włoszech i wyniosły do 80 cm w ciągu jednego tygodnia. Średnie opady śniegu w Alpach wyniosły od 40 do 50 cm, jednak w wielu ośrodkach były one dużo mniejsze. Także w Skandynawii i Pirenejach miały miejsce niewielkie opady śniegu. W tę środę śnieg prószył w Szkocji, wiele jej obszarów zanotowało 15-centymetrowe opady. W nadchodzących dniach wystąpić mają kolejne.

Z półkuli południowej docierają do nas wieści o pierwszej warstwie białego puchu na stokach w niedługo rozpoczynającym się tam sezonie narciarskim 2011. Opady te miały miejsce w Mt Ruapehu w Nowej Zelandii.

Alpy

Austria

W tym tygodniu w Austrii opadów śniegu było niewiele. Najwięcej świeżego śniegu spadło w ośrodku narciarskim Soelden - 14 cm. W innych największych ośrodkach narciarskich w Austrii w ciągu kilku ostatnich dni spadło około 10 cm śniegu. W ostatni weekend nad całym krajem królowało słońce. Stoki mają w dalszym ciągu dobrą i grubą śnieżną powłokę, w szczególności w wyższych partiach gór. Miłośnicy sportów zimowych mogą delektować się także słoneczną pogodą. Najwięcej śniegu w kraju jest na lodowcu Molltal Glacier (290 cm), następnie na lodowcach Pitztaler (261 cm) i Hintertuxer (255 cm).

Więcej informacji o ośrodkach narciarskich w Austrii można odnaleźć na stronach Skiinfo.pl

Francja

Po wcześniejszych, sporych opadach śniegu w Alpach i Pirenejach, w minionym tygodniu było ich już niewiele. Największe opady śniegu zarejestrowano w Bonneval, wyniosły one w sumie 50 cm. Wiele innych ośrodków narciarskich musiało zadowolić się w tym tygodniu warstwą świeżego śniegu o grubości od kilku do kilkunastu centymetrów.

Więcej informacji o ośrodkach narciarskich we Francji można odnaleźć na stronach Skiinfo.pl

Włochy

Już kolejny tydzień Włochy są krajem, w którym zarówno opady jak i grubość śnieżnej powłoki były największe w skali Europy. Najwięcej śniegu w ciągu tego tygodnia spadło w Arabba, bo aż 70 cm. Najgrubsza warstwa śniegu natomiast, 4,3-metrowa, jest na lodowcu Presena. Spore opady śniegu miały miejsce w miniony weekend również w Dolinie Aosta oraz w obszarze narciarskim Milky Way, na przykład w ośrodku Sestriere.

Więcej informacji o ośrodkach narciarskich we Włoszech można odnaleźć na stronach Skiinfo.pl

Szwajcaria

W Szwajcarii świeże opady śniegu miały miejsce w Saas Fee, Brig i Zermatt. W Saas Fee spadło najwięcej śniegu - 40 cm, w dwóch pozostałych ośrodkach spadło go dużo mniej. W Brig spadło 15 cm, a w Zermatt - 8 cm. Ośrodki narciarskie zaczynają czerpać wielką korzyść z niedawnych, sporych opadów śniegu, które zbudowały na trasach grube powłoki. Śnieg ten pozostanie tu jeszcze jakiś czas.

Najwięcej śniegu w Szwajcarii jest natomiast w Engelberg. Grubość śnieżnej powłoki na stokach wynosi tu 340 cm, jest to jednak o 25 cm mniej, niż tydzień temu. Grube białe poszycie na stokach znajduje się również w Saas Fee, Gstaad, Andermatt oraz St. Moritz. Opiekunowie tych ośrodków są przekonani, że śniegu wystarczy minimum do końca kwietnia.

Miłośnicy sportów zimowych, którzy udają się do Szwajcarii, ale nie tylko, nie powinni zapomnieć zabrać ze sobą okularów przeciwsłonecznych. W ten weekend pogoda w wielu ośrodkach narciarskich będzie słoneczna i ciepła (aż do 15 stopni Celsjusza).

Pireneje i Hiszpania

Ostatnie wielkie opady śniegu w Pirenejach miały miejsce w ubiegłym tygodniu, kiedy to 2 marca spadło w wielu ośrodkach około 30 cm śniegu.

Ameryka Północna

Kanada

Najwięcej śniegu w Kanadzie spadło na zachodnim wybrzeżu, w szczególności w Quebec. W prowincji tej w ciągu ostatnich siedmiu dni spadło najwięcej śniegu na świecie. Największe opady śniegu w tym czasie miały miejsce w Le Massif i wyniosły 135 cm. Opady śniegu przetoczyły się przez cały obszar prowincji. Dotarły między innymi do Mont-Sainte-Anne, gdzie w ciągu 7 ostatnich dni spadło 71 cm świeżego śniegu, a także do ośrodka Stoneham Mountain (gdzie w ciągu tygodnia spadło 81 cm) oraz Mont Sutton (w ciągu 24 godzin spadło tu 36 cm śniegu).

Stany Zjednoczone

W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej zima ma się dobrze. Dowodem tego mogą być jedne z największych na świecie opadów śniegu w wielu jej stanach, w szczególności w Idaho, Kalifornii i Nowym Jorku. W ciągu ubiegłego tygodnia (od poniedziałku do niedzieli) spadło w tych miejscach od 135 do 155 cm śniegu. Na wschodnim wybrzeżu z kolei, w górach Whiteface w tym tygodniu w ciągu 24 godzin spadło 50 cm. Jest to w tym tygodniu najlepszy 24-godzinny wynik opadów śniegu na świecie.