Jak wszyscy dobrze wiemy Dolomity to przede wszystkim miejsce do uprawiania sportów zimowych. Kto nie jeździ na nartach, może wędrować kilometrami na rakietach śnieżnych, zakosztować przejażdżki saniami albo po prostu przechadzać się po zaśnieżonej okolicy. Poza sezonem możemy pojeździć na rowerach lub też konno,  spacerować po górskich szlakach lub spróbować swoich sił na polu golfowym. Jednak nie wielu z nas zdaje sobie sprawę, że Dolomity to także kolebka smaków i wykwintnej kuchni.

Dolomity to właściwe miejsce dla miłośników jedzenia. W szczególności w obszarach Alta Badia, Kronplatz, Cortina d'Ampezzo, Val Gardena i Val di Fassa, stężenie restauracji wymienionych w przewodniku Michelin znacznie przewyższa liczebnie wiele miast europejskich. Klasyczne i tradycyjne potrawy: Tyrolu, Trentino Wenecji, kuchni śródziemnomorskiej  oraz potrawy ladyńskie, doprowadziły do narodzin niezrównanej i twórczej kultury kulinarnej, która jest w stanie zaspokoić każdy rodzaj podniebienia.

Przysmaki nie czekają na narciarzy i snowboardzistów jedynie w miastach ale także w tradycyjnych schroniskach i wytwornych restauracjach górskich nieopodal stoków. Znaleźć tutaj można zarówno typowe specjały kuchni górskiej jak i prawdziwe wykwintne potrawy przygotowane wedle lokalnych przepisów.