Nagroda organizacji Eurosolar przyznawana jest najlepszym rozwiązaniom budowlanym, które korzystają z energii odnawialnej. Trzy miesiące wcześniej restauracja ta otrzymała krajową nagrodę w tej dziedzinie – Swiss Solar Prize 2010.

Ekologiczna restauracja znajduje się na poziomie 3883 m.n.p.m. Spełnia ona najbardziej restrykcyjne normy Minergie-P i jest wzorem dla powstających podobnych obiektów w całych Alpach.

Lodowiec Zermatt za sprawą wysokości bezwzględnej uważany jest za jedno z najbardziej słonecznych miejsc w Szwajcarii. Łączna ilość godzin w słońcu rocznie przekracza 2500, co czyni górę Klein Matterhorn słoneczną stolicą kraju. To właśnie skłoniło firmę Zermatt Bergbahnen AG do zbudowania ekologicznej restauracji tuż pod szczytem góry, na południowym jej zboczu. Została ona otwarta zimą 2008-2009.

"Potwierdza to nasze przekonanie, że jesteśmy na dobrej drodze", powiedział po otrzymaniu europejskiej nagrody Christen Baumann, dyrektor generalny Zermatt Bergbahnen. Inwestycja ta jest kontynuacją pionierskich przedsięwzięć zapoczątkowanych ponad 200 lat temu, kiedy to w 1767 r Horace Benedict De Saussure, przyrodnik z Genewy wspiął się na tę górę, aby przeprowadzić pierwsze doświadczenia dotyczące wykorzystania energii słonecznej.

Architektura budynku przetwarza energię słoneczną na elektryczną, która wykorzystywana jest do podgrzewania i wentylacji budynku. Konstruktorzy obiektu skoncentrowali się na trzech filarach: możliwie najwyższej efektywności energetycznej, wykorzystywaniu energii odnawialnej oraz wolnej od dwutlenku węgla produkcji prądu.

Na wysokości 3800 m.n.p.m. budynek wystawiony jest na ekstremalne warunki pogodowe, wraz z wiatrem o prędkości dochodzącej do 300 km/godz. oraz temperaturą spadającą do -30 st. C. Z drugiej strony promieniowanie słoneczne może doprowadzić do przegrzania budynku. Projekt wymagał zatem wykorzystania najnowszych technologii oraz materiałów.

Budynek łączy ze sobą współczesną infrastrukturę i wykorzystanie energii odnawialnej. Na parterze z nieprzetworzonego drewna znajduje się sklepik oraz restauracja na 100 miejsc. Na piętrze natomiast jest pomieszczenie z miejscami dla 50 osób i pokoje kwaterunkowe dla 40 osób.

W przyszłości planowana jest jeszcze modernizacja designu tarasów widokowych oraz powiększenie części kwaterunkowej, aby możliwe było przenocowanie większej liczby turystów.

Zermatt jest ośrodkiem narciarskim otwartym okrągły rok. Zimą czynnych jest tu 350 km narciarskich tras dostosowanych do wszystkich poziomów umiejętności oraz rozległe tereny na granicy Włoch i Szwajcarii, służące do uprawiania backcountry skiing. Latem czynnych jest zwykle łącznie 20 km narciarskich tras.