W minionym tygodniu spadło aż 60 cm śniegu w Pirenejach oraz w japońskim ośrodku Niseko. To niezaprzeczalny zwiastun szybkiego otwarcia tych ośrodków. W dniu otwarcia ośrodka, który odbył się w ubiegłą sobotę, góra Cairngorm powyżej Aviemore przyciągnęła ponad 200 ludzi.

Alpy

Austria

Coraz więcej ośrodków otwartych jest również w Austrii, gdzie w ciągu kilku ostatnich dni miały miejsce spore opady śniegu. Tylko w środę na lodowcu Kaunertal spadło 26 cm białego puchu. Łączna grubość śnieżnej powłoki dochodzi tu do 175 cm, czynnych jest obecnie osiem wyciągów narciarskich. Także w tę środę do zainteresowanych została wysłana informacja o 25-cm, dziennych opadach w Sölden poprzez usługę Powder Alaram, dostępną na stronach serwisu Skiinfo.pl .

Więcej informacji o ilości śniegu w poszczególnych ośrodkach narciarskich w Austrii znajduje się na stronach Skiinfo.pl

Francja

Po nadzwyczajnym ociepleniu, które miało miejsce w ostatnim czasie we francuskich Alpach, temperatura wreszcie wyraźnie spadła. Spadł tu również śnieg, a suma jego opadów w Montgenevre wyniosła w przeciągu 24 godzin aż 45 cm. W Alpach południowych opady były mniejsze. W ośrodku narciarskim Orcieres 1850 grubość śnieżnej powłoki zwiększyła się o 25 cm. We francuskich Pirenejach tygodniowe opady wyniosły 40 cm.

We Francji w dalszym ciągu otwarty jest jeden ośrodek narciarski - Tignes. Po 15-cm opadach śniegu jego grubość na stokach zwiększyła się do 60 cm. Czynnych jest obecnie sześć narciarskich zboczy, o łącznej ilości 14 km tras. W nadchodzący weekend otwarty zostanie region Val Thorens. Będzie on gościł w tym czasie zespół Ski Force Winter Tour 2010. Jest to zgromadzenie największych na świeci producentów sprzętu narciarskiego. Celem spotkania będzie zaprezentowanie ich najnowszych produktów - nart i desek snowboardowych. Każdy będzie mógł za darmo przetestować wystawione modele.

Więcej informacji o ilości śniegu w poszczególnych ośrodkach narciarskich we Francji znajduje się na stronach Skiinfo.pl

Włochy

Najgrubszą śnieżną powłokę można znaleźć właśnie we Włoszech, a konkretniej na lodowcu Presena. Jej grubość wynosi 3,4 metry. Warunki narciarskie we włoskich Alpach są wspaniałe. Poszczególne ośrodki, nawet te otwarte niedawno, informują o pokaźnych ilościach świeżego śniegu. W miniony weekend w Cortina d'Ampezzo oraz Cervinia spadło odpowiednio po 50 cm i 60 cm świeżego śniegu. Jednak najobfitsze opady śniegu miały miejsce w Alagna oraz Val Senales, tygodniowa suma opadów wyniosła i w jednym i w drugim ośrodku 80 cm.

Więcej informacji o ilości śniegu w poszczególnych ośrodkach narciarskich we Włoszech znajduje się na stronach Skiinfo.pl

Szwajcaria

Także w Szwajcarii ubiegły tydzień można zaliczyć do śnieżnych. Aż 4 szwajcarskie ośrodki znajdują się na liście 10 posiadających największą ilość śniegu. „W poniedziałek i wtorek śnieg prószył nieustannie, zatem warunki narciarskie na stokach są wspaniałe, tym bardziej, że w chwili obecnej nad stokami króluje słońce." - powiedział Dieter Bogner, obsługujący kolejki linowe w St. Moritz.

Pireneje i Hiszpania

Spore opady śniegu wystąpiły również w Pirenejach. Pierwsze ośrodki narciarskie w Andorze, Francji i Hiszpanii zostaną otwarte najprawdopodobniej w ciągu najbliższego tygodnia. W hiszpańskim Formigal w ciągu nocy z wtorku na środę spadło 20 cm śniegu na wysokości 1800 m oraz 60 cm na wysokości 2200 m. „Zaczęliśmy sztucznie naśnieżać stoki za pomocą armatek śnieżnych, więc grubość warstwy śniegu będzie się jeszcze zwiększać. Początek sezonu zaplanowaliśmy na 27 listopada" - tak brzmi oświadczenie rzecznika Formigal.

Skandynawia

Norwegia

W ubiegłym tygodniu w Norwegii spadło do 30 cm śniegu. Najgrubsza śnieżna pokrywa w kraju znajduje się w Voss i wynosi ona obecnie 60 cm. W tym tygodniu spadło tu 25 cm białego puchu.

Ameryka Północna

Kanada

Wiele kanadyjskich ośrodków narciarskich przeniosło inaugurację sezonu na najbliższy piątek (19 listopada), czyli sześć dni wcześniej niż planowano. W tym dniu sezon rozpocznie również Whistler, organizator ostatniej olimpiady. Sun Peaks zostanie otwarty dopiero w niedzielę (21 listopada). W ubiegłym tygodniu spadło to do 40 cm świeżego śniegu, w czym 20 cm w ciągu ostatniej doby. Wszystkie te ośrodki dołączą do otwartych w ubiegłym tygodniu Mt Norquay at Banff, Lake Louise oraz Nakiska.