Pomimo, że jest już maj, temperatury we Francji znowu wyraźnie obniżyły się. W Pirenejach spodziewane są opady śniegu w ciągu kilku najbliższych dni.

Niestety, wszystkie ośrodki narciarskie w tej części Europy zostały już zamknięte.

W alpejskiej części Francji ośrodki w departamentach Savoie i Haute-Savoie zostały zamknięte w poniedziałek, 10 maja. Oto lista francuskich, otwartych jeszcze ośrodków: Chamonix Mont-Blanc (305 cm śniegu), Orelle i Val Thorens - najwyżej położone wśród ośrodków Three Valleys (145 cm) oraz Tignes - gdzie obecny sezon rozpoczął się już we wrześniu ubiegłego roku (140 cm).

Wszystkie ośrodki narciarskie we Francji zostały zamknięte 10 maja, jednak już w czerwcu otwarciem trzech innych ośrodków rozpocznie się sezon letni 2010.

Ośrodkami tymi będą: Val d'Isere, Tignes oraz Les 2 Alpes.

We Włoszech zakończenie sezonu w Cervinia i Gressoney odbyło się w niedzielę (9 maja). Lodowiec Presera otwarty będzie natomiast aż do 26 czerwca. Obecnie wyższe partie lodowca pokrywa warstwa 4 metrów śniegu. W ubiegłych tygodniach około 20 cm śniegu spadło w ośrodku Gressoney, zlokalizowanym w obszarze masywu Monte Rosa.

Ujemna temperatura utrzymuje się również w Szwajcarii, prószył tam również świeży śnieg. Do końca poprzedniego tygodnia prószyć będzie jeszcze m.in. w Engelbergu. 20 cm śniegu spadło podczas jednej nocy w ośrodku Saas Fee. Niestety, narciarskie wyciągi są już wyłączone. Niebawem otwarty zostanie ponownie Zermatt. Lodowiec Diavolezza zlokalizowany koło St Moritz oferuje trasy narciarskie pokryte białą warstwą o grubości 100 cm na szczycie do 20 cm w dolnych partiach terenu.

Ochłodzenie miało miejsce również w Austrii. Kilka lodowców nawiedziły również opady śniegu. Lodowiec Kaunertal oferuje trasy narciarskie obsługiwane przez
sześć wyciągów narciarskich. Wyższe zbocza pokryte są warstwą do 134 cm śniegu. Podobnie sytuacja przedstawia się w najwyższym obszarze narciarskim, Pitztal.

Obszar ten czynny jest od września ubiegłego roku, koniec sezonu planowany jest na 16 maja.

Na lodowcu Kitzsteinhorn położonym powyżej Kaprun czynnych jest 9 wyciągów narciarskich, a zbocza pokryte są warstwą do 1,2 metrów śniegu. W następnym tygodniu odbędą się tu zawody narciarskie. Do poniedziałku (10 maja) otwarty był również lodowiec Molltal. Ponowne jego otwarcie przewidziane jest na drugą połowę czerwca. Grubość śnieżnej powłoki dochodzi w wyższych partiach terenu do 3,6 m. Czynnych jest tu 30 km narciarskich tras.

Kolejnym otwartym ośrodkiem w Austrii jest lodowiec Stupai położony niedaleko Innsbruck. 18 czynnych tras narciarskich pokrywa do 180 cm śniegu. Otwarty jest również lodowiec Tux w Ziller Valley.

Zimowy sezon narciarski w Hiszpanii zakończył się wraz z zamknięciem Sierra Nevada. Również w Andorze i na wschodzie Europy wszystkie ośrodki narciarskie są
już pozamykane.Na północy Europy wyciągi narciarskie w dalszym ciągu są czynne. Sezon nie zakończył się jeszcze w Skandynawii, Islandii i Wielkiej Brytanii.

Chłodniejsze powietrze przyniosło ze sobą do Szkocji świeże opady śniegu na tutejszy długi weekend majowy.

Jedynym czynnym ośrodkiem narciarskim na wyspach jest CairnGorm powyżej Aviemore. W ciągu ubiegłego tygodnia spadło tu 2,5 cm świeżego śniegu. Przez cały sezon narciarski ośrodek ten odwiedziło 141.000 turystów. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2009, kiedy odwiedzających było 65.000. Ośrodek CairnGorm jest otwarty od końca listopada ubiegłego roku. Jeśli zainteresowanie turystów będzie duże, ośrodek ten będzie w dalszym ciągu otwierany na majowe weekendy.

Kilka ośrodków narciarskich czynnych jest również na Półwyspie Skandynawskim. Fińska Ruka obecnie ma w swojej ofercie 14 tras narciarskich, obsługiwanych przez 5 wyciągów. W Riksgransen, za kołem podbiegunowym, gdzie przez 24 godziny na dobę słońce jest tuż nad horyzontem, sezon letni rozpocznie się już za kilka tygodni.

Norweskie centrum narciarskie Folgenfonn zostało otwarte 1 maja. Grubość śnieżnej powłoki sięga tam 4 m, a w dniu otwarcia spadło dodatkowo 15 cm świeżego, białego puchu. Drugi skandynawski ośrodek, w którym 13 maja rozpoczął się letni sezon narciarski to Galdhoppigen.

Lesotho, znajdujące się na południu Afryki ogłosiło, że sezon narciarski 2010 rozpocznie się 25 maja.