Niskie temperatury we Francji utrzymały doskonałe warunki na stokach. Spadło tu również trochę śniegu - w sumie 10-20 cm w ciągu całego tygodnia. Jednakże w tym tygodniu spodziewane są kolejne, większe opady śniegu.

Laurie Martin, menadżer PR Montgenevre powiedziała w wywiadzie dla Skiinfo: "Warunki śniegowe w Montgenevre są optymalne. Obecnie na szczycie znajduje się nawet 220 cm, a w niższych partiach 160 cm śniegu. Cały obszar narciarski jest otwarty od początku grudnia. Podczas nadchodzących zimowych ferii warunki narciarskie będą bardzo dobre, dlatego spodziewamy się wielu gości. Od początku sezonu (koniec grudnia) śnieg prószy dość równomiernie. Śnieżna powłoka jest więc jakościowo dobra. W piątek spodziewamy się świeżych opadów."

Najwięcej śniegu we Francji jest obecnie w Chamonix. Śnieżna powłoka wynosi tam 3,9 m na wyższych stokach. W Flaine jest 2,65 m śniegu, w La Clusaz - 2,6 m a w La Grave - 2,5 m.

Parę dni temu śnieg zaczął znów prószyć w Austrii i Niemczech. Kolejne opady zapowiadane są na najbliższe dni oraz na weekend, szczególnie obfite opady mają nawiedzić zachodnie prowincje Vorarlberg, Tirol oraz Salzburg. Temperatura w wyższych partiach tych regionów utrzymuje się w okolicach -20 C. Najgrubsza powłoka śnieżna znajduje się na lodowcach (Mölltal - 330 cm, Kaunertal - 209 cm). W ubiegłym tygodniu najwięcej śniegu w tej części Europy spadło w Sölden (25 cm). Kleinwalsertal donosi o jednorazowych opadach, które przyniosły ze sobą 17 cm śniegu. Maria Alm /Hochkönig oraz Alpach zostały pokryte warstwą 10 cm.

Podobne warunki spotkać można w Szwajcarii. Najwięcej śniegu spadło tam w kurorcie Elm (30 cm). W Disentis, Davos oraz Saas Fee spadło 12 - 15 cm białego puchu. Najgrubsza śnieżna powłoka znajduje się w Andermatt (210 cm). Niewiele mniej śniegu jest w Saas Fee oraz w St Moritz.

Poprzedni tydzień minął spokojnie również we Włoszech. Temperatury są nadal niskie, a śnieg prószył jedynie na północy kraju oraz w centralnej jego części, w Apeninach Centralnych. W tym tygodniu większe opady zawitały do Limone i Prato Nevoso na północnym zachodzie kraju, spadło tam w ciągu jednego tylko dnia 20-25 cm (we wtorek, 26 stycznia). Najwięcej śniegu we Włoszech jest obecnie na lodowcu Presena i Marmolada (3,9 m na wyższych stokach). W Bormio leży warstwa śniegu o grubości 3 m.

W Belgii również temperatura jest wyraźnie ujemna. Waha się obecnie między -5 a -15 C. W belgijskich górach spadło niewiele śniegu - 10 cm.

Niewielka ilość śniegu spadła również w Pirenejach. Grubość śnieżnej powłoki w Andorze jest relatywnie duża. Wynosi obecnie na wielu obszarach 60-130 cm. Nowe stoki o łącznej długości 2,5 km zostały otwarte w hiszpańskim Cerler. Również tutaj spadło trochę śniegu, a niskie temperatury pomagają utrzymać jego dobrą jakość. Ośrodek w Cerler ma jedną z najgrubszych białych powłok w Hiszpanii. Na ten moment wynosi ona na wyższych stokach 175 cm.

Typowe śnieżne poszycie ma w Hiszpanii 30-105 cm u podnóża gór, 150-210 cm na najwyższych zboczach. Ośrodek narciarski na południu Hiszpanii - Sierra Nevada - może się poszczycić najgrubszą, 3-metrową pokrywą.

W Europie wschodniej poza Polską śnieg prószył również w Czechach i na Słowacji. Sytuacja śniegowa w Bułgarii nie jest niestety dobra. W Borovets i Pamporovo śniegu jest relatywnie niewiele. Podłoże trochę lepiej wygląda w Bansko.

Również w Skandynawii w ubiegłym tygodniu świeżych opadów było jak na lekarstwo. Jednak tylko w ten poniedziałek przykładowo w Are spadło 7 cm, a w Nalovardo - 11 cm świeżego śniegu. Meteorolodzy przewidują jednak o wiele większe opady w dalszej części tygodnia.

Idealne warunki narciarskie panują również w szkockim Cairngorm. Na wyższych zboczach zalega 1,8 m śniegu. W niższych partiach gór jest jego około 60 cm. Dwa inne ośrodki narciarskie w tym kraju (Glenshee i The Lecht) nie mają tyle śniegu co Cairngorm. Jeszcze mniej śniegu jest po zachodniej stronie kraju, w Glencoe i Nevis.