Kolejny sezon za pasem i czas na zastanowienie się, którą firmę wybrać w ten sezon. Każda z nich prezentowała nowe kolekcje na Międzynarodowych Targach Branży Sportowej i Outdoorowej w Kielcach. My też tam byliśmy i przygotowaliśmy dla was cykl artykułów o firmach, które tam znaleźliśmy. Z wystawcami rozmawiał Szymon Kalinowski. Na pierwszy ogień mamy dla was narty zjazdowe oraz osprzęt Salomona.

            Jedna z pierwszych nowości, które zostały nam przedstawione to odświeżona linia produktów z serii BBR. Firma wprowadza nowy kształt nart tzw. V shape, który zastępuję najbardziej obecnie znany X shape. Największa sensacją jest narta o szerokości pod butem 10cm z nawiązującą nazwą BBR 10.0, która nadaję się bardziej poza trasę, aniżeli na przygotowany stok. Przejściowy model to 8.9 oraz 8.0, który zastępuję poprzednią nartę o szerokości 7.9. Wszystkie trzy modele jest to konstrukcja Sandwichowa, dodatkowo w przypadku modelu 8.0 jest to połączenie Cap z Sandwichem. W ofercie znajdziemy również niższe modele tj. BBR 7.5 oraz dwa damskie, czyli Sunlite i Skylite. Jak twierdzi Krzysztof Kuczer- przedstawiciel Salomona na Polskę zachodnią: ”Nowa linia BBR dopiero przekonuję do siebie konsumentów i przyszłych nabywców. Ze względu na dość kontrowersyjny design, wzbudza wiele emocji pozytywnych, jak i negatywnych. W efekcie jesteśmy z tego zadowoleni, ponieważ narta jest zauważalna.”

            Linia BBR w rzeczywistości powstała już dwa sezony temu. Były to dwa modele 7.9 i 8.9. Pierwszy został wycofany z oferty gdyż w jego miejsce wprowadzone zostaną dwa nowe modele, które uzupełniają całą kolekcje. Model 8.9 jest mocniejszy zdecydowanie niż 7.9, jest skierowany do osób, które dobrze jeżdżą. Jest to konstrukcja Cup i Sandwich, czyli stosunkowo twarda narta o charakterystyce 60% stok – 40% poza trasami. W przypadku drugiej narty 8.0 jest to narta z kolei odpowiadająca na zapotrzebowanie rynku bardziej amatorskiego, węższa pod butem, bardziej nadająca się na jazdę po stoku czyli ok. 70% - 30% poza trasami.

            Na wspomnienie w przypadku serii nart RACE, czyli typowych na przygotowane trasy trzeba z pewnością zaznaczyć nowy design o bardzo mocno urozmaiconej kolorystyce. Jest odważnie, kolorowo, zauważalnie, asymetrycznie. Jest wiele modeli o różnych specyfikacjach, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jak radzi Krzysztof Kuczer: „Jeżeli narty są z rocerem - długość nart może być większa niż standardowo, czyli broda, nos. Tutaj ta narta może być troszkę wyższa, bo rocker, czyli podniesienie dziobów, wpływa na intuicyjność skrętów, dlatego w skręt możemy wprowadzić nartę dużo łatwiej, a będąc na krawędzi zyskujemy dodatkowe centymetry, co w przełożeniu daje nam lepszą stabilizację, prędkość - w zależności od charakterystyki narty.” Rocker jest stosowany w bardzo wielu markach w większym lub mniejszym stopniu.

            Damskie narty są to modele Origins, które łączy minimalizm kolorystyczny, ale w wersji barwnej, bez monotonni. Cała seria tych modeli również posiada rockera. Salomon robi wielki ukłon w stronę ekologii i wprowadził jeden model zrobiony na drewnie o nazwie Bamboo, oczywiście kolorystyką również nawiązujący do tytułowego „bambusa”. Jeżeli chodzi o narty juniorskie, kolekcja nawiązuje kolorystyką do nart ON-PISTE dla dorosłych.

            Z nowości warto jeszcze dodać poszerzenie grupy Enduro oraz X kart o S kart i G kart, narty o zabarwieniu slalomowym, ale mniej wymagające niż najwyższe modele. Narty posiadają oczywiście rockera. Z kolei sama narta 24Hours sport zniknęła z oferty Salomona. Warto dodać kilka słów o bardzo dobrze zgranej kolorystyce. Wygląda to bardzo kompatybilnie jeśli chodzi o połączenia narta – but – kije – kask - gogle. Salomon w pewien sposób pomaga klientowi ubrać się komplementarnie.

            Następną grupą, na której warto się z pewnością skupić jest FreeSki. Mamy doublerocker i rocker2 oraz szerokości nart 120, 108, 92, 90 w zależności od tego kto, gdzie i jak chciałby jeździć, dodatkowe modele jak Shogun, Suspect oraz damskie Rockette (w trzech szerokościach) i Geisha. Nowością jest niewątpliwie wiązanie Gwardian – nowa koncepcja odpowiadająca na zapotrzebowanie użytkowników i fanów back country. Jest to wiązanie z możliwością uaktywnienia go i chodzenia w nim nie wypinając buta. Jak mówi Krzysztof  Kuczer: „Nie ma problemu żeby wpiąć but zjazdowy. Jego zastosowanie jest określane 70/80% jazda, a 20/30% podchodzenie. To nie jest wiązanie stricte skitour, ponieważ jest zdecydowanie cięższe, ale Salomon chciał, żeby to jednak było wiązanie zjazdowe, wypełniające tę lukę dla osób, które zdobywają nowe tereny i pragną urozmaiceń.”

            Cała kolekcja butów jest odświeżona z wieloma nowymi koncepcjami. Udoskonalono znane już wcześniej technologie np. Custom shell, która była stosowana w butach wyższych modeli i tylko niektóre elementy buta były wypełnione karpotelem termo formowalnym. Nowa linia nazywa się X Max. W serii ON-PISTE zastosowano technologię Twin Frame - połączenie twardej części samej podeszwy buta wraz z Custom shell 360, czyli możliwością termo formowania. Jest to możliwość wygrzania całej skorupy, czyli np. w przypadku gdy mamy haluksy, bez problemu możemy but wygrzać i dostosować go do stopy. Zakres zmiany to 98 – 104, czyli 6 mm jak na twardą skorupę jest to sporo. Czynność można powtarzać i formować ponownie, trzeba jednak pamiętać, że poszerzonych butów już nie zmniejszymy. Dodatkowo jest zastosowana technologia Oversize Pivot, która rozkłada siły na całą powierzchnie podeszwy poprzez większa średnicę zastosowanego pivote. W kolekcji X Max mamy flex 130, 120 i 100, a więc grupą docelową są bardziej zaawansowani narciarze bądź o większej wadze,  jednakże z chęcią stworzenia buta bardziej komfortowego dla siebie. Odpowiednikiem damskim X max jest Instynkt występujący  w trzech flexach – 100, 90 i 70. Grupa juniorska bardzo mocno nawiązuje do grupy X lab i znajdziemy w niej flex 110, 90, 70 i 60.

            Biorąc pod uwagę AllMountain - grupę modeli bardzo znanych i dobrze odbieranych przez klientów to warto zatrzymać się przy linii Impact. W wyższych modelach w wersji Energiser 120 i 110 posiada Custom shell, niższy model 90 Custom shella nie posiada. Modelami damskimi są Idol wersja 85 w dwóch kolorach oraz dodatkowo flex 75 w wersji białej. Jest jeszcze model Mission RS, który w tym roku zyskuje nowa skrócona nazwę –  samo RS. Świetnie zapowiadający się but, bardzo dobrze opiniowany po testach, odpowiadający także na zapotrzebowanie dobrze jeżdżących narciarzy. Dodatkowo damski RS jest we flexie 85 i 75 – w różnej kolorach. Cała kolekcja butów nawiązuje do kolorystyki obowiązującej w nartach, aby wszystko tworzyło spójną całość.

            W calu zapoznania się z cała ofertą Salomona zapraszamy na oficjalną stronę internetową http://www.salomon.com/pl/, gdzie znajdziesz wszystkie zdjęcia i krótkie opisy modeli. Wkrótce materiał o nartach klasycznych oraz snowboardach wraz z grupą protective.