Oferta SWIXa i smarów to bardzo ważny temat, patrząc na piękne warunki zimowe za oknem. Jeżeli chcemy w pełni cieszyć się z naszego sprzętu przez lata, należy zadbać o niego również w ten sposób. Smar zawsze pozwoli ślizgowi na dłuższe pozostanie w swojej pierwotnej formie.

Dla klasycznego klienta są w rzeczywistości potrzebne tylko dwa smary. Jeden z nich to smar uniwersalny, który stosuję się na uzyskanie lepszego poślizgu. Należy go rozprowadzić na przedniej i tylniej części narty, czyli tam gdzie nie ma łusek w nartach biegowych. Natomiast część narty gdzie mamy łuskę spryskujemy smarem o nazwie Anti Icing, który sprawia, że łuska nam się nie obladza i przez cały czas utrzymuję swoje wartości techniczne.

Smar uniwersalny z grupy 4 plus 6 znajdziemy w wersji 110ml i 80ml. Jeden jest w sprayu, a drugi w płynie. Jeżeli biegamy rekreacyjnie to mała buteleczka 80ml powinna starczyć na ponad jeden sezon. Koszt jednego produktu to około 40/50zł. Komplet dwóch to koszt w granicach 100zł.

Zawodnicze narty wymagają już profesjonalnego serwisu. W ofercie są smary osobno na komorę trzymania i smary zjazdowe, które wykorzystywane są na poślizg. W obrębie sportu zawodniczego  jest bardzo duża różnorodność. Często bywa, że w smarach gubią się nawet sami serwisanci, którzy to robią na co dzień. Smarów jest zbyt duża ilość, aby rekreacyjny klient był w stanie sam obsłużyć się i dobrać odpowiedni smar do narty. W takim przypadku warto udać się do specjalisty.