Ta strona korzysta z plików cookies. Kliknij przycisk, by poznać szczegółowe informacje! Polityka prywatności
Ok

Fuzja Arosa i Lenzerheide - nowa gondola ruszy w styczniu

13. listopada 2013 | SKIINFO / Tomasz Wojciechowski

Nowinki z regionów Gryzonia, Wschodnia Szwajcaria

Ośrodki w tym artykule: Arosa Lenzerheide

Lenzerheide - ©Lenzerheide

Nowa gondola łącząca ośrodki Arosa i Lenzerheide może przewieźć jednorazowo 150 osób.

Prawa autorskie: Lenzerheide

Nowa kolej linowa, która ma połączyć w jeden organizm dwa dotąd oddzielne szwajcarskie tereny narciarskie Arosa i Lenzerheide, ruszy w drugiej połowie stycznia. Taką informację przekazały dziennikarzom miejscowe służby prasowe. Dzięki oddaniu do użytku nowej gondoli powstanie największy ośrodek narciarski w kantonie Gryzonia (Graubuenden), który licząc 225 km tras znajdzie się w pierwszej dziesiątce topowych regionów narciarskich Szwajcarii.

Pierwotnie planowano, że kolejka zabierze pierwszych pasażerów już w połowie grudnia, jednak ambitnych planów ze względów technicznych nie udało się zrealizować. Inwestycja i tak powstała w rekordowym tempie, bowiem budowę rozpoczęto dopiero w połowie kwietnia. Nowa kolej linowa o długości 1,7 km zostanie przeciągnięta bez dodatkowych podpór ponad doliną, która do tej pory oddzielała od siebie oba ośrodki. Zależnie od natężenia ruchu kursować może tylko jedna lub dwie kabiny. Każda z nich przewiezie jednorazowo do 150 osób. Kolejka jeździć będzie na wysokości około 2500m niemal w poziomie – różnica wysokości między obiema stacjami końcowymi wynosi zaledwie 66m.

Połączony nową gondolą ośrodek Arosa-Lenzerheide będzie liczył 225 km tras. - ©Arosa Lenzerheide

Połączony nową gondolą ośrodek Arosa-Lenzerheide będzie liczył 225 km tras.

Prawa autorskie: Arosa Lenzerheide

W miniony piątek odbyła się skomplikowana operacja logistyczna – przetransportowano z Berna na miejsce montażu pierwszą z gondoli. Zadanie było wyjątkowo trudnie nie tylko ze względu na duże rozmiary ładunku, ale także z uwagi na liczącą 360 ostrych zakrętów wysokogórską trasę, którą musiał pokonać konwój. Transport drugiej gondoli zaplanowany jest na ten tydzień.

Arosa Lenzerheide - Podczas transportu konwój z nową gondolą musiał pokonać 360 ostrych zakrętów. - ©Facebook Arosa Snowpark Switzerland

Arosa Lenzerheide - Podczas transportu konwój z nową gondolą musiał pokonać 360 ostrych zakrętów.

Prawa autorskie: Facebook Arosa Snowpark Switzerland

Pomysł budowy gondoli, która połączy obie stacje narciarskie, powstał już przed ponad 40 laty. Wreszcie udało się go zrealizować, choć nie obyło się bez protestów ekologów. Kompromis, jaki udało się zawrzeć, przewiduje, że inwestor zrezygnuje z planów wytyczania wraz z budową kolejki górskiej nowych tras freeridowych.

W grudniu otwarta zostanie też nowa restauracja Scharmoin przy pośredniej stacji kolejki Parpaner Rothorn. Wnętrza wykończone drewnem mają zapewnić gościom przytulność. Na parterze znajdować się będzie duża część samoobsługowa przeznaczona głównie dla rodzin z dziećmi. Piętro wyżej działać będzie wytworna restauracja z obsługą kelnerską i otwartym grillem.

Nowa restauracja Scharmoin - Arosa Lenzerheide - ©Arosa Lenzerheide

Nowa restauracja Scharmoin - Arosa Lenzerheide

Prawa autorskie: Arosa Lenzerheide

W połączonym ośrodku Arosa-Lenzerheide połowę (49 proc.) stanowią trasy niebieskie. Ale i zaawansowani narciarze i snowboardziści mają się tu gdzie wyszaleć. Szczególnie ekstremalnych doznań dostarcza trasa zjazdowa alpejskiego Pucharu Świata o długości 2,5 km, przeciętnym nachyleniu 31 proc. i maksymalnym spadku rzędu 66 proc. W tym sezonie po raz kolejny w dniach 12-16 marca odbędą się na niej finałowe zawody Pucharu Świata, w których rywalizować będą najlepsi alpejczycy.

Zobacz także:

stronę ośrodka Arosa-Lenzerheide w języku polskim

ceny skipassów

wskazówki dojazdu

kamerki

Galeria zdjęć

Zobacz wszystkie

Reklama

Zamów newsletter

Skiinfo w Twoim telefonie
Dowiedz się więcej

Reklama

Wasze raporty ze stoku

San Pellegrino - Falcade +

foto 19.02.2017

139 dni temu - San Pellegrino - Falcade.

Zróżnicowane warunki 0cm
Kitzsteinhorn - Kaprun +

144 dni temu - Kitzsteinhorn - Kaprun.

Puch
Tignes +

144 dni temu - Tignes.

Kitzsteinhorn - Kaprun +

146 dni temu - Kitzsteinhorn - Kaprun.

Puch zsiadły 0cm
Adelboden +

146 dni temu - Adelboden.

Reklama