Ta strona korzysta z plików cookies. Kliknij przycisk, by poznać szczegółowe informacje! Polityka prywatności
Ok

Narciarskie trendy 2014/15 - co nowego w konstrukcji nart na nowy sezon

4. lutego 2014 | SKIINFO

Head na ISPO 2014 - ©Skiinfo

Nowa kolekcja Heada na ISPO 2014: Joy

Prawa autorskie: Skiinfo

Na targach w Monachium producenci z całego świata pokazali nowości na sezon 2014/2015. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przegląd trendów, jakie udało nam się zaobserwować w konstrukcji nowych nart.

Trend 1: Trwa boom na narty freeridowe i skitourowe – atutem jest niska waga

Prawie wszyscy producenci nie ustają w pracy nad idealną nartą freeridową i skitourową. Kolekcje są poszerzane o nowe modele, stare bywają poddawane liftingowi – wszystko w pogoni za mniejszą wagą a jednocześnie większą stabilnością jazdy.  Jak to możliwe: stosowane są lżejsze rdzenie, głębokie frezy, które nie wpływają ujemnie na stabilność narty. Aby umożliwić ten szpagat pomiędzy wydajnością podczas zjazdu a zmniejszoną wagą (którą trudno przecenić podczas podchodzenia) producenci sięgają też po nowe materiały.

Kolekcja nart backcountry Salomona: Q-83 Myriad und Q-Lab - ©Salomon

Kolekcja nart backcountry Salomona: Q-83 Myriad und Q-Lab

Prawa autorskie: Salomon

Trend 2: Geometria – 5 punktów dla lepszej wydajności

Wiele marek zmienia budowę nart na nowy sezon. Aby dopasować kształt desek do nowej geometrii przemodelowane zostały nieco czuby i tyły nart. Najszerszy punkt narty przesunął się w kierunku jej środka. Zmianie ulega też stosunek rockera i cambera – cele: możliwie duża wyporność w głębokim śniegu przy możliwie łatwym inicjowaniu skrętów, a jednocześnie duża stabilność i wydajność na twardszym podłożu.

Na stoisku marki Völkl na ISPO 2014 - ©Messe München GmbH

Na stoisku marki Völkl na ISPO 2014

Prawa autorskie: Messe München GmbH

Trend 3: Szerokie jest piękne

Wielu producentów próbuje dopasować swoją ofertę zarówno do potrzeb rynku europejskiego, jak i północnoamerykańskiego. A za oceanem śmiga się chętniej na szerszych deskach – dlatego wiele serii doczekało się swoich szerszych braci. Narty skitourowe z prawie 100 milimetrami pod wiązaniem? Dechy freeridowe z 136 milimetrami pod butem? To już nie problem. Jeśli lubicie szerokie narty do jazdy poza trasami, w przyszłym sezon z pewnością znajdziecie w sklepach dla siebie kilka bardzo interesujących modeli.  

K2 Shreditor 136 Powabunga - ©Skiinfo

K2 Shreditor 136 Powabunga

Prawa autorskie: Skiinfo

Trend 4: Cyzelowanie sektora all mountain

Narty all mountain – zwłaszcza o szerokości 80-85 mm pod butem – pozostają jedną z najważniejszych kategorii nart. Wszyscy producenci stawiają w tym segmencie na sprawdzone rozwiązania: rocker, niska waga, wysoka kontrola jazdy, materiały wspierające lekkie drewniane rdzenie. W większości przypadków te najbardziej wszechstronne z nart stanowią technologiczne cuda wyposażone w coraz zmyślniejsze detale i wyrafinowane kształty. Także w tym roku konkurencja w tym sektorze będzie bardzo duża.

Seria nart all mountain Fischera na sezon 2014/15 - ©Skiinfo

Seria nart all mountain Fischera na sezon 2014/15

Prawa autorskie: Skiinfo

Trend 5: Pogłoski o śmierci nart on-piste są mocno przesadzone…

Co prawda narty z grupy race i performance nie znajdują się obecnie w centrum zainteresowania, ale nadal pozostają ważne. Wiele (ale nie wszystkie duże marki) stawiają w tym segmencie na narty typu race z rockerem.

Rossignol Airtip - wypełnione powietrzem czuby - ©Skiinfo

Rossignol Airtip - wypełnione powietrzem czuby

Prawa autorskie: Skiinfo

Galeria zdjęć

Zobacz wszystkie

Reklama

Zamów newsletter

Skiinfo w Twoim telefonie
Dowiedz się więcej

Reklama

Wasze raporty ze stoku

Andalo - Fai della Paganella +

9 godzin temu - Andalo - Fai della Paganella.

Zmrożony 0cm
Engelberg +

12 godzin temu - Engelberg.

Puch zsiadły
Sölden +

..for my fanatic and only friend, that is away from Solden!! the snow is very soft, not melt, not hard... just perfect for your short turns. sun is shining all day long and bars are open till the last drink. be carefull for begginers on blue roads... despite that Solden is a grate place to be

12 godzin temu - Sölden.

Przygotowany (ratrakowany) 5cm
Zermatt +

14 godzin temu - Zermatt.

Zmrożony 35cm
Vallnord / Pal-Arinsal +

14 godzin temu - Vallnord / Pal-Arinsal.

Puch zsiadły 3cm

Reklama