Który ośrodek ma najlepsze trasy? Gdzie są najbardziej komfortowe wyciągi? Która stacja oferuje najpiękniejsze widoki i najgorętsze apres-ski? Odpowiedź na te pytania przynoszą opublikowane w czwartek w Zürichu wyniki prestiżowych badań „Best Ski Resort“.

Badania „Best Ski Resort“ przeprowadzane są co dwa lata przez Mountain Management Consulting we współpracy z Uniwersytetem w Innsbrucku. W ramach najnowszego sondażu na trasach wybranych 55 wiodących alpejskich miejscówek przepytano 48.000 narciarzy i snowboarderów. W kategorii ogólnej na szczycie podium znalazło się szwajcarskie Zermatt. Tuż za nim w rankingu uplasowały się stacje  Serfaus-Fiss-Ladis w austriackim Tyrolu oraz Arosa w szwajcarskim kantonie Graubünden (Gryzonia). W Top-10 najlepiej ocenionych ośrodków narciarskich znalazły się:

1. Zermatt (Szwajcaria - 8,46 punktów)

2. Serfaus-Fiss-Ladis (AT - 8,34 punktów)

3. Arosa (Szwajcaria - 8,20 punktów)

4. Sulden (Włochy)

5. Alta Badia (Włochy)

6. Adelboden-Lenk (Szwajcaria)

7. Val Gardena (Włochy)

8. Saas Fee (Szwajcaria)

9. Kronplatz (Włochy)

10. Laax (Szwajcaria)

Największe badanie opinii na alpejskich stokach

Atutem tego rankingu jest jury. O przyznanych miejscach nie decyduje bowiem fachowe gremium specjalistów z branży, lecz turyści, którzy dzielą się swoimi opiniami i doświadczeniami z pobytu w poszczególnych ośrodkach. W tej edycji w badaniu wzięło udział dokładnie 47.925 miłośników zimowych sportów (od całkiem początkujących po doświadczonych ekspertów). Ankiety w każdym z 55 wybranych ośrodków przeprowadzono w minionych dwóch latach aż czterokrotnie – po dwa razy niskim i wysokim sezonie. Narciarze i snowboarderzy oceniali stacje narciarskie w ponad 20 różnych kategoriach. 

Najważniejsze atuty: szeroka oferta tras, gwarancja śniegu i jakość przygotowania stoków

Z badania wynika, że największe znaczenie dla narciarzy i snowboarderów ma wielkość ośrodka i oferta tras. Zachodzi następująca prawidłowość: im ktoś lepiej jeździ, tym większe znaczenie ma dla niego odpowiednio duży teren narciarski.  Pod tym względem najlepiej oceniono Zermatt oraz dwie włoskie stacje Alta Badia i Val Gardena, jak i francuskie Trzy Doliny (Les 3 Vallées). Ponieważ zimy ostatnio bywają chimeryczne, spore znaczenie odgrywa także gwarancja śniegu. Pod tym względem najbardziej zadowoleni byli goście w Sulden, Saas Fee i Zermatt.

Przy wyborze miejsca na ferie istotna jest też kulinarna oferta w górskich restauracjach oraz apres-ski. Podobnie jak w poprzednich latach w kategorii apres-ski znów wygrało Ischgl. W zakresie oferty wellness najlepszy okazał się ośrodek Obergurgl/Hochgurgl. Laax pozostał nadal numerem jeden pod względem oferty snowparków. Rodziny z dziećmi najlepiej oceniły Serfaus-Fiss-Ladis. Natomiast najbardziej bajkowa atmosfera panuje zdaniem respondentów na stokach w Południowym Tyrolu w Dolomitach otaczających Alta Badia.

Szczegółowe wyniki w najważniejszych kategoriach:

Ferie zimowe coraz bliżej. Dokąd zatem warto się wybrać? W wyborze miejscówki pomoże Wam lektura rankingu ośrodków narciarskich „Best Ski Resort”.

1)  Rozmiar ma znaczenie: Zermatt zachwyca bogactwem tras

Pod względem ilości tras i wielkości ośrodka Zermatt bije wszystkich konkurentów na głowę.  Tak przynajmniej uważają uczestnicy badania. Rodziny z dziećmi oraz snowboarderzy w tej kategorii głosowali raczej na Alta Badia i Val Gardena  - obie stacje wchodzą w skład mega-skipassa „Dolomiti Superski“.

Top-5 w kategorii „Wielkość ośrodka/oferta tras“:

1. Zermatt (Szwajcaria),

2. Alta Badia (Włochy),

3. Val Gardena/Gröden (Włochy),

4. Les Menuires/Les 3 Vallées  (Francja), 5. Ischgl (Austria)

2) Zasypane śniegiem doliny zamiast brunatnych zboczy: Sulden triumfuje pod względem ilości śniegu w ośrodku

Dla tych, którzy w ubiegłym sezonie podczas ferii natrafili na brunatne pozbawione śniegu zbocza, gwarancja śniegu stała się równie ważnym kryterium, jak wielkość ośrodka. Najbardziej zadowoleni z ilości białego puchu byłi goście tych ośrodków narciarskich, które już z powodu samej tylko wysokości nad poziomem morza mogą liczyć na odpowiednią ilość dostaw śniegu – jak na przykład leżącego prawie na wysokości 2000m Sulden (Włochy), położonego na 1800m Saas Fee (Szwajcaria) oraz zlokalizowanego 200m niżej Zermatt (Szwajcaria).

Top-5 w kategorii gwarancja śniegu

 1. Sulden (Włochy),

2. Saas Fee (Szwajcaria),

3. Zermatt (Szwajcaria),

4. Lodowiec Stubai (Austria),

5. St.Moritz (Szwajcaria).

3) Ischgl pozostaje mekką apres-ski

Kto po całym dniu śmigania lubi potańczyć w butach narciarskich na stole, i to o 16.00 popołudniu, powinien się wybrać do austriackiego Ischgl. Po raz kolejny ta znana miejscówka triumfuje w tej konkurencji. Co ciekawe w piątce ośrodków oferujących najlepszą zabawę apres-ski znalazły się aż 4 austriackie stacje.

Top-5 w kategorii apres-ski:

1. Ischgl (Austria),

2. Flachau-Wagrain (Austria),

3. Zermatt (Szwajcaria),

4. Obertauern (Austria),

5. St. Anton am Arlberg (Austria)

4) Raj dla freestylerów: Laax

Leżące we szwajcarskiej Gryzonii Laax od dziesięcioleci jest absolutnym hitem dla snowboarderów oraz miłośników freestylu. Jedną z atrakcji jest największa w całych Alpach skocznia w snowparku: 140m długości, 18m szerokości i 6,5m wysokości. Korzystający z niej narciarze wykonują skoki o wysokości nawet 6m. Kto potrzebuje może skorzystać tutaj z profesjonalnych treningów.

Top-5 w kategorii snowpark:

1. Laax (Szwajcaria),

2. Serfaus-Fiss-Ladis (Austria),

3. Ischgl (Austria),

4. Schladming (Austria)

5. Obereggen (Włochy)

5) Najbardziej komfortowe wyciągi ma Serfaus-Fiss-Ladis

Narciarze przywiązują dużą wagę do komfortu jazdy na wyciągach. Aby sprostać ich oczekiwaniom każdego roku operatorzy kolei linowych inwestują w ich rozwój miliony euro. W badaniu najlepiej pod tym względem wypadły ośrodki austriackie, dalej w kolejności niemieckie i szwajcarskie. Konieczność poprawy infrastruktury narciarskiej uczestnicy sondażu widzą głównie we Francji. Najbardziej zadowoleni z wyciągów są goście Serfaus-Fiss-Ladis, Ischgl i Zermatt.

Top-5 w kategorii komfort wyciągów:

1. Serfaus-Fiss-Ladis (Austria),

2. Ischgl (Austria),

3. Zermatt (Szwajcaria),

4. Flachau-Wagrain (Austria), Obergurgl/Hochgurgl (Austria)

6) Po wysiłku czas na relaks: miłośnicy wellness kochają Obergurgl/Hochgurgl

Nie ma nic przyjemniejszego niż wypoczynek w spa po dniu pełnym sportowych wrażeń na stoku. Według sondażu jedna trzecia narciarzy chętnie korzysta z ofert typu wellness. W tej kategorii bezkonkurencyjny okazał się leżący na samym końcu doliny Oetztal ośrodek Obergurgl/Hochgurgl.

Top-5 w kategorii wellness:

1. Obergurgl/Hochgurgl (Austria),

2. Sulden (Włochy),

3. Lech-Zuers am Arlberg (Austria),

4. Gastein (Austria),

5. Lenzerheide (Szwajcaria)

7) Rodziny wybierają Serfaus-Fiss-Ladis

Serfaus-Fiss-Ladis nieodmiennie króluje w tej kategorii. Rzeczywiście cały ośrodek jest tak pomyślany, by był przyjazny rodzinom. Na dzieciaki czeka tu moc atrakcji. Nas jednak zawsze zastanawia, dlaczego za najlepszy dla rodzin z dziećmi uchodzi ośrodek, w którym za karnet muszą płacić już siedmiolatki. Jak widać, uczestnikom badania to nie przeszkadza, i ponownie postanowili dać tym trzem  austriackim wioskom rodzinną palmę pierwszeństwa. Interesujący jest fakt, że pozostałe cztery miejsca w pierwszej piątce zajmują wyłącznie szwajcarskie ośrodki. Widać przywiązuje się tam do oferty dla rodzin szczególną wagę.

Top-5 w kategorii oferta na stoku dla rodzin i dzieci

1. Serfaus-Fiss-Ladis (Austria),

2. Arosa (Szwajcaria),

3. Adelboden-Lenk (Szwajcaria),

4. Laax (Szwajcaria), Zermatt (Szwajcaria)

8) Sulden: Numer jeden pod względem stosunku jakości do ceny

Narty to stosunkowo drogi sport. Dlatego narciarze wybierając miejsce na ferie dokładnie porównują ceny i sprawdzają, która oferta jest najkorzystniejsza. Na pierwszym miejscu w tej kategorii znalazło się włoskie Sulden. Uczestnicy badania stwierdzili, że ten ośrodek oferuje najkorzystniejszy stosunek ceny do jakości – dotyczy to zarówno kosztów karnetów, jak i noclegów i wyżywienia na stoku.

Top-5 w kategorii stosunek jakości do ceny:

1. Sulden (Włochy),

2. Serfaus-Fiss-Ladis (Austria),

3. Adelboden-Lenk (Szwajcaria),

4. Aletsch-Arena (Szwajcaria),

5. Alta Badia (Włochy)