Livigno, jeden z ulubionych przez Polaków ośrodków narciarskich we Włoszech, znów kusi ofertą free ski - dokładnie "Skipass Free". Każdy, kto w okresie od 26 listopada do 24 grudnia 2016 r.  wykupi noclegi w którymś uczestniczących w promocji hoteli (co najmniej 4 noce) bądź apartamentów (co najmniej 7 nocy) w tej miejscowości otrzyma karnet narciarski gratis! 

Świetna oferta - jest jednak niestety mały haczyk. Okres zalegania śniegu na stokach w Alpach w ostatnim czasie sukcesywnie się przesuwa w czasie - prawdziwa zima zaczyna się później, ale i także później się kończy. Widać było to wyraźnie w minionym sezonie. Kto przyjechał do Livigno w grudniu w niższych partiach stoków mógł szusować tylko po wąskich pasach śniegu. Czy w tym roku sytuacja się powtórzy? Trudno przewidzieć, gdyż sprawdzalność prognoz tak długoterminowych jest bardzo mała. Warto pamiętać, że ta sama oferta dostępna jest również wiosną od 15 kwietnia do 1 maja 2017 r. 

Livigno, znane jako "Mały Tybet" Włoch, ze względu na zimny i suchy klimat, jest jednym z najważniejszych ośrodków narciarskich we włoskich Alpach. Ta długa na 14 kilometrów dolina leży między szwajcarską doliną Engadin i włoską Alta Valtellina. Ośrodek narciarski oferuje 115 km tras, 30 wyciągów i kolejek linowych oraz 2 snowparki. Do tego dochodzi 40 km tras biegowych, które ze względu na idealne ukształtowanie terenu doskonale nadają się do uprawiania tego typu narciarstwa. 

Narciarze mają w Livigno do dyspozycji dwa rodzaje skipassów. „Livigno” jak sama nazwa wskazuje uprawnia do korzystania z wyciągów tylko w tym ośrodku. Druga opcja to skipass „Alta Valtellina”, który dodatkowo pozwala na szusowanie w Bormio, S. Caterina, jak i ośrodkach Validentro i S. Colombano. 

W Livigno jest łącznie 12 trudnych tras oznaczonych kolorem czarnym. Przeznaczone są dla doświadczonych narciarzy, którzy powszechnie uważają je za godne polecenia. Najdłuższa z nich i najwyżej położona to "Scoiattolo". Jej start leży na wysokości 2700 m. Nawet dla bardzo doświadczonych narciarzy zjazd tą trasą stanowi prawdziwe wyzwanie. Ogień w udach!

Średnio doświadczeni narciarze mają do dyspozycji 37 tras czerwonych. Dzięki swojej dużej szerokości doskonale nadają się dla miłośników wycinania skrętów. Dla początkujących przygotowano 29 łatwych tras.

Trasy wyznaczone zostały na zboczach po obu stronach doliny. Największy ich wybór znajduje się po stronie szczytów Vetta Blesaccia i Carosello 3000. Leżący po drugiej stronie szczyt Monte della Neve jest mekką miłośników puchu.  Możliwe są tu zjazdy poza trasami w kilku kierunkach – ze względów bezpieczeństwa należy jednak korzystać z doświadczonych przewodników. Livigno uchodzi za najlepszy ośrodek freeride'owy we Włoszech.

Urokliwa jest też sama miejscowość Livigno ze swoimi typowymi dla tego regionu drewnianymi domami zwanymi Baita. Livigno leży na wysokości 1816 m, ale jedna z części miejscowości Trepalle przycupnęła aż na 1900-2250 m i jest najwyżej położoną na stałe zamieszkałą osadą w Europie. Dzięki swemu przygranicznemu położeniu Livigno jest strefą wolnocłową, co dla zagranicznych turystów jest dodatkową atrakcją. 

Więcej o ofercie Livigno Skipass Free znajdziecie tutaj: https://www.livigno.eu/en/skipass-free

Zobacz także:

mapkę tras

kamerki z Livingo

cennik skipassów

raport śniegowy dla Livigno

opinie o ośrodku

wskazówki dojazdu