Alpejska perła Disentis (Szwajcaria) przykłada dużą wagę do zrównoważonej turystyki. W centrum uwagi jest tu zimą freeride, wyprawy skitourowe i wędrówki na rakietach śnieżnych. Raczej nie należy oczekiwać tutaj nocnego życia i apres-ski, jak w Ischgl czy Soelden. Za to pod dostatkiem jest tu imponujących stoków z głębokim śniegiem.

Dzięki maksymalnej wysokości 2800m npm. Disentis oferuje ogromną liczbę przeróżnych wariantów zjazdów o różnorodnym nachyleniu i stopniu trudności. Niektóre z nich należą do najdłuższych w całych Alpach. Z uwagi na położenie nieco na uboczu miejscówka ta wolna jest od narciarskiego zgiełku i blichtru. Freeriderom może jednak wiele zaoferować: szkoły freeride’owe z całych Alp oferują tutaj wyjazdy pakietowe i obozy freeride’owe.

Atmosfera tej retoromańskiej wioski w dolinie Renu jest jedyna w swoim rodzaju. I często rzez freeriderów porównywana jest do Alagni (Freeride Hot Spot 1). Czas się tu zatrzymał, słowo pośpiech jest tu kompletnie obce.

Podczas kursów lawinowych zwraca się tu dużą uwagę na niebezpieczeństwa związane z jazdą poza trasami. Doświadczeni freeriderzy w każdy poniedziałek prowadzą jako przewodnicy wyprawy freeridowe. W pobliżu baru Nevada w ośrodku Disentis 3000 znajduje się stałe pole treningów lawinowych.

Ośrodek Disentis
http://www.skiinfo.pl/gryzonia/disentis/osrodek-narciarski.html

Region Disentis-Sedrun
www.disentis-sedrun.ch

Dojazd

http://www.skiinfo.pl/gryzonia/disentis/wskazowki-dojazdu.html

Trasy dla freeriderów

Ponieważ wyciągi wiodą z Disenis prawie aż na 2800m, dzięki kilku zaledwie przesiadkom dostępne stają się nieskończenie długie i fantastycznie urozmaicone warianty freeride’owych zjazdów w cztery strony świata.
Średnio trudna: Disentis – Val Acletta (długi zjazd, cudowne krajobrazy)
Średnio trudna: Disentis – Val Segnas