Ta strona korzysta z plików cookies. Kliknij przycisk, by poznać szczegółowe informacje! Polityka prywatności
Ok

Co nowego na lodowcach Tyrolu?

7. września 2016 | Skiinfo

Nowinki z regionów Austria, Tyrol

Ośrodki w tym artykule: Lodowiec Hintertux, Lodowiec Kaunertal, Lodowiec Pitztal, Sölden, Lodowiec Stubai

Lodowiec Kaunertal - ©Kaunertaler Gletscherbahn by Daniel Zangerl

Prawa autorskie: Kaunertaler Gletscherbahn by Daniel Zangerl

Dla tych, którzy nie mogą doczekać się zimy, nie ma lepszej miejscówki na rozpoczęcie sezonu niż pięć tyrolskich lodowców. Jak co roku na miłośników narciarstwa czeka tu mnóstwo nowości. Zobaczcie, co w sezonie 2016/2017 przygotowano tu dla fanów białego szaleństwa.

Kaunertal (1273–3108 m n.p.m.) – nowy jib line

Tej zimy na Kaunertalu – jeśli chodzi o „publiczność” najmłodszym z lodowców - po raz pierwszy otwarta zostanie półmilowa jib line – najeżony przeszkodami odcinek do akrobacji narciarskich o długości800 metrów. Miłośników mniej ekstremalnych atrakcji do odwiedzenia tego ośrodka powinno przekonać blisko tysiącmetrowe przewyższenie między górną stacją kolei Karlesjochbahn (3108 mn.p.m.) a jej dolną stacją Ochsenalmbahn (2150 mn.p.m.). Łącząca  je trasa prowadzi ona między innymi przez 160-metrowy tunel. Starannie opracowany system „check your line” dla miłośników jazdy poza trasami pozwala na zorientowanie się w przebiegu licznych tras wycieczkowych i off-piste. Najbardziej jednak imponuje fakt, że cały region już kilkakrotnie otrzymał wyróżnienie za dostępność dla osób niepełnosprawnych. Nawet zimą osoby poruszające się na wózkach mogą się cieszyć jazdą na narcie mono-ski, a także bez przeszkód dostać się na platformę widokową i do wszystkich restauracji.

Wydarzenia na lodowcu Kaunertal:
-       XXXI Kaunertal Opening KTO, 7–9 października 2016 r.
-       Freeride Testival, 25–26 marca 2017 r.
-       Spring Classics, 22 kwietnia – 5 czerwca 2017 r.
-       zakończenie sezonu, 5 czerwca 2017 r.

 

Na Kaunertalu po raz pierwszy otwarta zostanie półmilowa jib line – najeżony przeszkodami odcinek do akrobacji narciarskich o długości 800 metrów - ©Kaunertaler Gletscherbahn

Na Kaunertalu po raz pierwszy otwarta zostanie półmilowa jib line – najeżony przeszkodami odcinek do akrobacji narciarskich o długości 800 metrów

Prawa autorskie: Kaunertaler Gletscherbahn

Pitztal (1640–3440 m n.p.m.) – kursy skicrossu i nowe urządzenia fotowoltaiczne

W żadnym innym miejscu w Austrii nie da się wjechać kolejką górską wyżej niż na najwyższy punkt lodowca Pitztal –3440 mn.p.m.. Tutaj znajduje się też najwyżej położona w Austrii kawiarnia. Na lodowcu Pitztal sezon narciarski rozpocznie się w tygodniu od 10 do 16 października 2016 r. Imprezie będą towarzyszyć takie atrakcje, jak nauka rozgrzewki, skiguiding, kursy doskonalenia techniki, próbne skicrossy, wyprawa na lampkę wina do „Café3.440”, a także możliwość poznania tajemnic ośrodka. Najmłodsi będą mogli zebrać pierwsze doświadczenia na deskach i pobawić się na zorganizowanym specjalnie dla nich festynie „Pitzis Kinderfest”. Goście skorzystają w tym czasie z różnych ofert: 7 noclegów w apartamencie w pakiecie z 6-dniowym skipassem dla dwojga dorosłych i oferowanymi atrakcjami można zarezerwować w cenie już od 829 euro. Za wszystkie skipassy, kurs narciarski dla dzieci i inne atrakcje rodzice z dwojgiem pociech poniżej 10 lat zapłacą tylko 600,40 euro.

Miłośnicy szusowania poza przygotowanymi trasami znajdą na lodowcu Pitztal wiele oznakowanych szlaków. W czasie trzech organizowanych od stycznia do kwietnia kursów będzie można poznać najciekawsze i najbezpieczniejsze trasy freeride’owe a w okresie od 15 października do 3 grudnia 2016 r. wziąć udział w otwartych sobotnich kursach skicrossu. Na trasie dla początkujących narciarze nauczą się, jak skutecznie mijać konkurentów na ostrych skrętach i muldach.

Wydarzenia na lodowcu Pitztal:
-       rozpoczęcie zimy, 10–16 października 2016 r.
-       Pitztal Cross Days, 25–27 listopada, 2–4 grudnia i 19–20 grudnia 2016 r.
-       Pitztal Freeride Camp 1 presented by Haglöfs, 27– 29 stycznia 2017 r.
-       Pitztal Wild Face, 24–25 lutego 2017 r.
-       Pitztal Freeride Camp 2 presented by Haglöfs, 10–12 marca 2017 r.
-       festiwal Firn, Wein und Genuss („Firn, wino i rozkosze podniebienia”), 31 marca – 1 kwietnia 2017 r.
-       Pitztal Freeride Camp 3 presented by Haglöfs, 31 marca – 2 kwietnia 2017 r.
-       Pitztaler Schneefest („Śnieżne święto Pitztal”), 17 kwietnia 2017 r.
-       zakończenie sezonu, 7 maja 2017 r.

Pitztal - najwyżej położona kawiarnia w Austrii – 3440 m n.p.m. - ©Pitztaler Gletscherbahn by Daniel Zangerl

Pitztal - najwyżej położona kawiarnia w Austrii – 3440 m n.p.m.

Prawa autorskie: Pitztaler Gletscherbahn by Daniel Zangerl

Sölden (1350–3340 m n.p.m.) – nowa kolej Giggijochbahn

Najważniejszą imprezą na początek sezonu w Sölden jest tradycyjnie już inauguracja alpejskiego Pucharu Świata. Posiadacze karnetu mogą bezpłatnie oglądać z bliska rywalizację najlepszych alpejczyków na lodowcu Rettenbach. Tegoroczną nowością w Sölden będzie nowa kolej linowa na Giggijochu – kursujące od 1998 r. gondole zostaną zastąpione przez supernowoczesne 10-osobowe kabiny. Dzięki możliwości przewożenia do 4500 osób na godzinę kolej będzie miała największą przepustowość na świecie - czytaj więcej >>> Pojawią się również nowe budynki stacji dolnej i górnej, autorstwa tych samych twórców, którzy kilka lat temu zaprojektowali już stacje nowej kolei Gaislachkoglbahn oraz restaurację ice Q, czyli pracowni architektonicznej Obermoser z Innsbrucka. 

W tym sezonie kontynuowane jest współzawodnictwo w ramach Adrenalincup. W programie zawodów, których może wziąć udział każdy w każdej chwili, jest dziesięć dyscyplin, począwszy od slalomu giganta i slalomu, poprzez narciarstwo szybkie, jazdę po muldach, carving i skoki, aż po fotosafari na trasach systemu BIG3, śnieżne wędrówki i mix race, czyli połączenie kilku konkurencji. Najszybsze trzy osoby w każdym miesiącu wygrają skipass 6-, 3- lub 1-dniowy. Uczestnik, który uzyska najlepszy rezultat w całym sezonie, otrzyma na jego zakończenie karnet na całą następną zimę.

Wydarzenia na lodowcu w Sölden:

 • -       inauguracja narciarskiego Pucharu Świata FIS, 21–23 października 2016 r.
 • -       Sölden Party pod Giggijoch, 26 listopada i 3 grudnia 2016 r.
 • -       Electric Mountain Festival, rozpocznie się imprezą przedsylwestrową w dniu 28.12.2016, kolejne imprezy od końca stycznia do połowy marca 2017 r. pod Giggijoch. Główna część festiwalu odbędzie się w dniach 6–7 kwietnia 2017 r.
 • -       Górskie widowisko „Hannibal”, 21 kwietnia 2017 r.
 • -       zakończenie sezonu, 29–30 kwietnia 2017 r.

W Sölden w październiku posiadacze karnetu mogą bezpłatnie oglądać z bliska rywalizację najlepszych alpejczyków na lodowcu Rettenbach (w tle) - ©Bergbahnen Soelden

W Sölden w październiku posiadacze karnetu mogą bezpłatnie oglądać z bliska rywalizację najlepszych alpejczyków na lodowcu Rettenbach (w tle)

Prawa autorskie: Bergbahnen Soelden

 

Stubai (1000–3210 m n.p.m.) – nowa Eisgratbahn to najdłuższa trzylinowa kolej okrężna w Alpach

Na lodowcu Stubai po wiosennym uroczystym zamknięciu starej kolejki na 22 października 2016 r. zaplanowano uruchomienie nowej trzylinowej kolei o ruchu okrężnym Eisgratbahn. Nowa trasa o długości4,7 kilometrabędzie najdłuższą tego typu w Alpach. Wagonik, mijając siedem podpór, przewiezie gości w zaledwie 11 minut (do tej pory podróż trwała ponad 20 minut) z nowej stacji dolnej z przechowalnią nart (1697 mn.p.m.) poprzez nową stację pośrednią do zlokalizowanej na wysokości2900 mn.p.m. górnej stacji Eisgrat, pokonując łącznie różnicę wysokości1200 metrów. Również górna stacja, obok której znajduje się restauracja Schaufelspitz, zostanie zaadaptowana do wymogów nowych kabin zaprojektowanych przez włoskich mistrzów designu z firmy Pininfarina. W przyszłości kolej będzie mogła przewozić 3000 osób na godzinę, czyli dwukrotnie więcej niż dotychczas. Obok ośmiu miejsc stojących znajdą się w nich aż 24 pokryte tapicerką skórzaną miejsca siedzące, a goście skorzystają z bezpłatnego dostępu do Wi-Fi. Ze stacji pośredniej w dół będzie prowadziła dodatkowo nowa nartostrada.

Stubai to największy lodowcowy ośrodek narciarski w Austrii, który już kilkakrotnie został wyróżniony jako najbardziej przyjazne rodzinom miejsce w Alpach. Stubai ma się czym pochwalić: jest tu 26 wyciągów i 35 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Na gości czeka poza tym wiele innych atrakcji, takich jak wczasy dla rodzin BIG Family Ski-Camp z zawodami BIG Family Fun Slope, jeden z najlepszych snowparków na świecie – Stubai Zoo, a także Powder Department z czternastoma śledzonymi w GPS trasami freeride’owymi, punktami kontrolnymi i strefą do ćwiczeń poszukiwania zasypanych przez lawinę, a także grota lodowa i najwyżej położona restauracja dla smakoszy w Alpach – Schaufelspitz.

Wydarzenia na lodowcu Stubai:

 • -       narciarski Oktoberfest „Weiße Wiesn“, 15–16 października 2016 r.
 • -       otwarcie sezonu Stubai Premiere, 22–23 października 2016 r.
 • -       SportScheck Gletscher Testival, 10–13 listopada 2016 r.
 • -       SAAC Camp, 19–20 listopada 2016 i 22–23 kwietnia 2017 r.
 • -       noc smakoszy Dine & Wine, 13–14 stycznia 2017 r.
 • -       Kästler Powder Department Ladies Days, 27–29 stycznia 2017 r.
 • -       Spring Session w Stubai Zoo, kwiecień – maj 2017 r.
 


Lodowiec Hintertux (1500–3250 m n.p.m.) – nowy funslope dla każdego

Zeszłej zimy w okolicach lodowca Kaserer Kees otwarto nowy 6-osobowy wyciąg kanapowy Lärmstange 2 z górną stacją położoną na wysokości3135 mn.p.m. Nowy wyciąg umożliwia dotarcie do całorocznych tras zjazdowych na zboczach gór Kaserer i Olperer. Tej zimy pod szczytem Sommerberg zostanie oddana do użytku nowa atrakcja: trasa z przeszkodami, na której szaleć będą mogli naprawdę wszyscy – stok jest bardzo łagodny, dzięki czemu jazda po muldach i ostrych zakrętach sprawi frajdę każdemu narciarzowi oraz snowboardziście – początkującemu, średnio zaawansowanemu, jak i prawdziwemu mistrzowi.

Unikatową atrakcją lodowca Hintertux jest naturalny, dostępny dla turystów Pałac Lodowy – Natur Eis Palast. Można tutaj podziwiać nie tylko mieniące się wszystkimi barwami sople, lecz także obserwować, jak nakładały się na siebie kolejne warstwy lodu.

Wydarzenia na lodowcu Hintertux:

 • -       Hotzone.tv Park Opening, 30 września – 3 października 2016 r.
 • -       Välley Rälley, 15–16 października 2016 r.
 • -       Polish Pow(d)er Week, 5–12 listopada 2016 r. z wielkim testem sprzętu zimowego, polskimi instruktorami, imprezami i wieloma innymi atrakcjami
 • -       Shredschool, 5–6 listopada 2016 r.
 • -       test sprzętu narciarskiego i snowboardowego Goodboards, 12–13 listopada 2016 r.
 • -       inauguracja Pucharu Świata FIS w telemarku, 24–27 listopada 2016 r.

 

Unikatową atrakcją lodowca Hintertux jest naturalny, dostępny dla turystów Pałac Lodowy - ©Zillertaler Gletscherbahnen

Unikatową atrakcją lodowca Hintertux jest naturalny, dostępny dla turystów Pałac Lodowy

Prawa autorskie: Zillertaler Gletscherbahnen

Jeden skipass na 5 lodowców

Pięć ośrodków na tyrolskich lodowcach to ponad 75 kolei linowych i wyciągów, pięć snowparków, sto kilometrów tras off-piste i prawie300 kilometrówtras klasycznych. Jeśli chcesz skorzystać z nich wszystkich, najlepszy będzie elastyczny skipass „White5”. Karnet jest ważny przez dziesięć dowolnych dni między 1 października 2016 r. a 15 maja 2017 r. i kosztuje 379 euro.

Reklama

Zamów newsletter

Skiinfo w Twoim telefonie
Dowiedz się więcej

Reklama

Galeria zdjęć

Wasze raporty ze stoku

San Pellegrino - Falcade +

foto 19.02.2017

20 dni temu - San Pellegrino - Falcade.

Zróżnicowane warunki 0cm
Kitzsteinhorn - Kaprun +

26 dni temu - Kitzsteinhorn - Kaprun.

Puch
Tignes +

26 dni temu - Tignes.

Kitzsteinhorn - Kaprun +

28 dni temu - Kitzsteinhorn - Kaprun.

Puch zsiadły 0cm
Adelboden +

28 dni temu - Adelboden.

Reklama