Gorce Ośrodki narciarskie

Ośrodki narciarskie | Polska, Europa, świat

Gorce Najlepiej oceniane ośrodki

Ocena łączna

Ośrodek z trasami dla wszystkich poziomów zaawansowania, bliskie zakwaterowanie, liczne atrakcje apres ski i dobra szkoła narciarska to wspaniałe ferie na śniegu.

Najlepsze ośrodki narciarskie | Jakie są najpopularniejsze ośrodki narciarskie?

Na portalu Skiinfo narciarze i snowboardziści mogą oceniać ośrodki narciarskie - i to w różnych kategoriach. Który ośrodek narciarski jest najbardziej przyjazny rodzinom? Który z nich ma najlepsze stoki? Gdzie są najlepsze snowparki? Które ośrodki narciarskie są najlepsze na après-ski? Tutaj znajdziecie najlepsze ośrodki narciarskie. Ogólna ocena w rankingu opiera się nie tylko na głosach naszych użytkowników, ale także na opinii naszej redakcji i specjalnym algorytmie, który bierze pod uwagę wiele dodatkowych czynników. Czy twój ulubiony ośrodek narciarski znalazł się na liście najlepszych stacji w regionie ? Zachęcamy też do udziału w naszym rankingu. Wystarczy kliknąć na dowolny ośrodek narciarski i wystawić mu ocenę.

Ośrodki - Gorce | FAQ

Gorce są pasmem górskim Beskidów Zachodnich. Obejmują powierzchnię ok. 350 km2. Na północy graniczą z Kotliną Rabczańską i (przez przełęcz Przysłop) z Beskidem Wyspowym. Od strony wschodniej z Beskidem Sądeckim, oddzielone od niego doliną Dunajca. Na południu z Kotliną Orawsko - Nowotarską i przez przełęcz Snozkę z Pieninami, zaś od strony zachodniej – przez Przełęcz Sieniawską z Pasmem Orawsko - Podhalańskim. Grzbiet główny Gorców, o długości 44 km, biegnie równoleżnikowo od Rabskiej Góry przez Turbacz i Gorc po Wszywogórkę w Tylmanowej. Pięć ważniejszych grzbietów zbiega się gwiaździście w masywie Turbacza. Najdłuższym grzbietem bocznym (ok. 25 km) jest Pasmo Lubania, oddzielone od głównego grzbietu Przełęczą Knurowską (846 m). W Gorcach jest 11 ważniejszych dolin, z czego pod Turbacz podchodzi pięć. Najdłuższa jest Dolina Kamienicy (33 km), a najobszerniejsza — Dolina Ochotnicy (109 km²). Najważniejsze szczyt Gorców, to: Turbacz – 1310 m n.p.m. Jaworzyna Kamienicka – 1288 m n.p.m. Kiczora – 1282 m n.p.m. Kudłoń – 1276 m n.p.m. Czoło Turbacza – 1259 m n.p.m. Mostownica – 1251 m n.p.m. Gorc Troszacki – 1235 m n.p.m. Gorc – 1228 m n.p.m. Lubań – 1211 m n.p.m. Atrakcją turystyczną są rozległe polany gorczańskie (zwane halami), z których rozpościerają się widoki na Tatry, Pieniny, Beskid Wyspowy i Beskid Sądecki. Wiosną pokrywają się krokusami. Ich powstanie wiąże się z Wołochami, wypalającymi lasy, w celu rozpowszechnienia na tych terenach kultury pasterskiej. Na Hali Długiej ponownie wprowadzono ostatnio wypas owiec. Pozostałe polany stanowią jednak obecnie szkodliwy dla walorów turystycznych widok, dlatego też ich los wydaje się być przesądzony. Na terenie Gorców utworzony został Gorczański Park Narodowy. Obejmuje on centralne pasmo Gorców, m.in. masywy Turbacza i Gorca. Można tu spotkać ogromną liczbę roślin (np. bodziszek leśny, czosnek niedźwiedzi, parzydło leśne) i zwierząt (np. dziki, jelenie, sarny, borsuki, gronostaje, cietrzewie, dzięcioły, gatunki nietoperzy, chrząszcze). Turystyka w Gorcach stała się szczególnie popularna po wybudowaniu schroniska na Turbaczu. Popularnością cieszyły się szczególnie wycieczki studentów, organizujących tutaj rajdy studenckie, a także wycieczki szkolne. Gorce są atrakcyjne również dla turystów indywidualnych. Wspaniałe panoramy widokowe z gorczańskich polan, cisza (ruch turystyczny jest tutaj umiarkowany) i dobrze zachowana przyroda. Popularnymi szlakami turystycznymi są tutaj: 14 szlaków turystyki pieszej, 9 szlaków spacerowych, 7 szlaków turystyki konnej, 7 szlaków turystyki rowerowej oraz 8 ścieżek edukacyjnych. Noclegi oferują schroniska: Bacówka PTTK na Maciejowej, Schronisko PTTK na Turbaczu, Schronisko PTTK na Starych Wierchach oraz Gorczańska Chata (d. Hawiarska Koliba). Wyciągi narciarskie znajdujące się w Gorcach znajdują się w miastach: Rabka Zdrój, Poręba Wielka, Chabówka, Rdzawka, Obidowa, Lubomierz, Szczawa, Nowy Targ i Turbacz.
Copyright © 1995-2022 Mountain News Corporation. Wszystkie prawa zastrzeżone.