Covid-19: koniec sezonu narciarskiego w Czechach

Artykuły Covid-19 Covid-19: koniec sezonu narciarskiego w Czechach

Pandemia Covid-19 utrudniła wyjazdy na narty do Czech. Z tego artykułu dowiesz się, jakie obostrzenia epidemiczne obowiązują w czeskich ośrodkach narciarskich, których zadaniem jest ochrona przez rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Regularnie sprawdzamy też, jakie zasady dotyczą Polaków wybierających się na urlop do Czech.

  ———— W SEZONIE ZIMOWYM ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY NA BIEŻĄCO ———— 

Pełny lockdown w Czechach do 21 marca

Dzień przed Wigilią czeski rząd podjął decyzję o przejściu z dniem 27 grudnia na najwyższy, piąty poziom zabezpieczenia epidemicznego. Przewiduje on jeszcze bardziej rygorystyczne środki zwalczania pandemii Covid-19, które oznaczają szereg innych ograniczeń, w tym zakaz korzystania z kolejek linowych i wyciągów. Podjęte obostrzenia obowiązywać miały do 28 lutego 2021 r.  Z uwagi na katastrofalną sytuację epidemiczną rząd w Pradze zdecydował się na wprowadzenie od 1 marca pełnego lockdownu na najbliższe 3 tygodnie. Zdaniem operatorów ośrodków narciarskich zaprzepaszcza to jakiekolwiek szanse na ponowne otwarcie stoków w tym sezonie.

Czy w Czechach można jeździć na nartach?

Do 28 lutego 2021 r. obowiązuje w Czechach całkowity zakaz funkcjonowania wyciągów narciarskich i kolejek linowych, zarówno dla narciarzy, jak i pieszych. Nie ma jednak zakazu jazdy na nartach po stokach. W tym celu trzeba jednak wejść samemu na górę albo dać się wciągnąć przez ratrak.

Jakie ograniczenia niesie ze sobą pełny lockdown obowiązujący w Czechach?

 • obowiązuje całkowity zakaz podróżowania poza własny powiat (wyjątkiem jest wyjazd do pracy – konieczne zaświadczenie)
 • uprawianie sportów wyłącznie na terenie własnej gminy
 • wszystkie ośrodki narciarskie pozostają zamknięte
 • zakaz opuszczania domów od 20:00 do 5:00
 • większość sklepów jest zamknięta, otwarte sklepy będą mogły sprzedawać tylko podstawowy niezbędny do życia asortyment
 • obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa maskami FFP2  lub antywirusowymi nanomaseczkami (zwykłe maseczki bawełniane sa zakazane).

 

COVID-19 – zasady obowiązujące w ośrodkach narciarskich w Czechach

Oprócz ogólnych środków bezpieczeństwa obowiązujących w całym kraju na ośrodki narciarskie nałożono dodatkowe obostrzenia:

 • wyciągi krzesełkowe z osłoną należy zabezpieczyć tak, aby nie można było jej zamknąć, a siedzisko było stale wentylowane
 • okna w kolejach gondolowych muszą być przez cały czas pracy otwarte, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza
 • przy punktach wsiadania do kolejek linowych i wyciągów należy utworzyć korytarze, w których oczekujący narciarze ustawieni są jeden za drugim w odstępie co najmniej 2 metrów.
 • wchodzenie do restauracji i bufetów jest zabronione, potrawy i napoje wydawane są tylko przez okienko wydawnicze, a spożycie jest możliwe tylko na zewnątrz restauracji
 • ośrodki narciarskie zalecają zakup karnetów narciarskich online

 

Czy Polacy mogą jechać do Czech?

Obecnie taką możliwość mają jedynie posiadacze ważnego negatywnego wyniku testu covidowego. Czechy wprowadziły Polskę na czerwoną listę krajów wysokiego ryzyka. Przyjazd do Czech z Polski na okres powyżej 12 h wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego (https://plf.uzis.cz/), okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem. Bez niego będziemy musieli odbyć kwarantannę (Uwaga – od 1 marca obowiązek posiadania testu dotyczy także tranzytu!). Wjazdy do Czech są możliwe tylko w ważnych sprawach rodzinnych i służbowych. Po pobycie z Czechach obowiązuje kwarantanna (zwalnia z niej okazanie negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2.

Copyright © 1995-2021  Mountain News Corporation.  All rights reserved.