Koniec nart w Szwajcarii dla Polaków: wracamy na listę krajów wysokiego ryzyka

Artykuły Covid-19 Koniec nart w Szwajcarii dla Polaków: wracamy na listę krajów wysokiego ryzyka

Czy ośrodki narciarskie w Szwajcarii są otwarte? Czy w Szwajcarii trzeba nosić maseczki? Jakie obostrzenia nałożono na narciarzy w tym kraju? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.

>>> W SEZONIE ZIMOWYM ARTYKUŁ NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY <<<

22 marca Polska wraca w Szwajcarii na listę państw wysokiego ryzyka epidemicznego. Oznacza to, że od tego dnia każda osoba, która w ciągu poprzednich 10 dni przebywała w Polsce i będzie chciała przekroczyć szwajcarską granicę zostanie poddana 10-dniowej kwarantannie.  Oznacza to zatem na jakiś czas także koniec narciarskich wyjazdów do tego kraju. Spośród wszystkich krajów alpejskich tylko w Szwajcarii czynne są obecnie hotele, wyciągi i możliwe jest rekreacyjne szusowanie. Choć liczba infekcji koronawirusem jest na wysokim poziomie, jednak rząd nie zdecydował się na zamknięcie ośrodków narciarskich, ale pozostawił tę decyzję poszczególnym kantonom. Po okresie tymczasowego zamknięcia ośrodków w niektórych kantonach pod koniec grudnia i na początku stycznia, teraz stoki są otwarte w zasadzie w całej Szwajcarii. Sytuacja jest dynamiczna. Przed wyjazdem koniecznie sprawdźcie aktualny stan prawny w danym kantonie.

COVID-19 – Ogólne zasady w Szwajcarii

Uwaga! Poszczególne kantony mogą wprowadzać własne bardziej rygorystyczne zasady. Przed wyjazdem należy sprawdzić środki bezpieczeństwa epidemicznego obowiązujące w danym kantonie, do którego się wybieramy. Podróż/kwarantanna

Do 22 marca możecie bez przeszkód przekraczać szwajcarską granicę. Dla narciarzy z Polski nie ma do tego czasu żadnych obostrzeń dotyczących wjazdu na terytorium Szwajcarii i tranzytu przez ten kraj. Od 19 grudnia Polacy przybywający do Szwajcarii nie muszą poddawać się 10-dniowej kwarantannie! Nie ma też obowiązku okazania negatywnego testu na Covid-19. Uwaga! Od 15 stycznia na szwajcarskiej liście państw wysokiego ryzyka są znów Czechy. Osoby, które przebywały w tym kraju w ciągu 10 dni przed przekroczeniem granicy Szwajcarii muszą poddać się kwarantannie. Na szczęście zasada ta nie dotyczy tranzytu przez Czechy (do 24h). Przy powrocie najlepiej jechać przez Bregenz i Niemcy, ponieważ na granicy Niemiec i Tyrolu zdarzały się przypadki cofania polskich pojazdów, mimo że znajdowały się wyłącznie w tranzycie.

Od 8 lutego wszystkie osoby podróżujące do Szwajcarii komunikacją zbiorową są zobligowane zarejestrować się za pomocą elektronicznego formularza. Ponadto osoby przylatujące do Szwajcarii samolotem zobowiązani do okazania negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa SARS-CoV-19 (wykonany w ciągu ostatnich 72 godzin przed wejściem na pokład)

Dystans społeczny

Należy zachować 1,5 m odległości od osób, które nie mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym. Zabronione jest organizowanie spotkań w gronie powyżej 5 osób (od 1 marca 15 osób)

Zasłanianie ust i nosa

W miejscach, gdzie nie ma możliwości zachowania wymaganego dystansu 1,5 m od innych osób zalecane jest noszenie maseczki. Dla osób powyżej 12 lat zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe w środkach transportu publicznego (w tym także w kolejach linowych), sklepach, urzędach pocztowych, muzeach, kinach, przystankach autobusowych, hotelach, restauracjach, dworcach kolejowych, lotniskach i innych miejscach publicznych. Powyższy nakaz dotyczy zarówno wnętrz wymienionych obiektów, jak i pobliskiego terenu zewnętrznego.

Bary i restauracje

Bary i restauracje pozostają zamknięte do 22 marca. Możliwe są zamówienia na wynos i z dostawą. Gdy lokale gastronomiczne zostana ponownie otwarte obowiązywać będą poniższe obostrzenia:

Zalecane jest wcześniejsze zarezerwowanie stolika i płacenie zbliżeniową kartą płatniczą. Spożywanie posiłków i napojów dozwolone jest tylko na siedząco przy stoliku. Maksymalna liczba osób przy stoliku wynosi 4. Maseczkę można zdjąć dopiero przy stoliku.

Sklepy i supermarkety

  • sklepy są zamknięte do końca lutego (czynne są tylko sklepy sprzedające leki, artykuły pierwszej potrzeby i żywność) –

COVID-19 – Zasady obowiązujące w ośrodkach narciarskich w Szwajcarii

➽ na wyciągach narciarskich i w kolejach linowych jest obowiązek zasłaniania ust i nosa (powyżej 12 roku życia)
➽ na stacjach kolei linowych i w innych budynkach należy zachowywać odległość 1,5 m od innych osób (nie mieszkających we wspólnym gospodarstwie domowym)
➽  w niektórych kantonach w ośrodkach narciarskich ograniczono liczbę narciarzy na stokach
➽  pojemność zamkniętych kolei linowych została ograniczona o 1/3
➽ karnety narciarskie zaleca się zamawiać online lub płacić za nie w kasie kartą zbliżeniową
➽ après-ski: w tym sezonie nie będzie zabawy po nartach, jaką znaliśmy wcześniej. Bary są zamknięte do 22 stycznia. Potem obowiązywać będzie ścisły rygor epidemiczny. Niektóre lokale rejestrują dane kontaktowe gości.
➽ Uwaga! Część kantonów narzuciła własne bardziej rygorystyczne obostrzenia. Przed wyjazdem koniecznie zapoznajcie się z sytuacją w rejonie, do którego się wybieracie.

Otwarte ośrodki narciarskie w Szwajcarii

 

Copyright © 1995-2021  Mountain News Corporation.  All rights reserved.