Sezonowe megakarnety oferują od jesieni do późnej wiosny nieograniczoną narciarską frajdę na setkach a nawet tysiącach kilometrów tras. Zakup karnetu sezonowego to w prawdzie spory jednorazowy wydatek, ale w przeliczeniu na dni spędzone na nartach bardzo opłacalny. Za sezonówkę oferującą dostęp do kilkudziesięciu ośrodków narciarskich trzeba zapłacić mniej więcej tyle, ile za 3 tygodnie na nartach w którejś z większych stacji. Kto zatem planuje kilka dłuższych wypadów w Alpy, powinien rozważyć zakup takiego karnetu.
Którą sezonówkę jednak opłaca się kupić? Jaki karnet obejmuje najwięcej ośrodków, kilometrów tras i wyciągów? Zebraliśmy dla Was kilka najciekawszych naszym zdaniem propozycji tego typu megaskipassów. Mamy nadzieję, że wybierzecie coś dla siebie. Życzymy udanego sezonu!
Tirol Snow Card – ponad 90 ośrodków narciarskich, 4.000 km tras
To ulubiony megaskipass polskich narciarzy. Aby skorzystać w pełni z dobrodziejstw tej karty trzeba byłoby chyba przez cały sezon nie robić nic poza jazdą na nartach. Tirol Snow Card to jeden karnet, który obejmuje ponad 90 ośrodków narciarskich, około 1100 wyciągów i gondolek oraz 4.000 kilometrów tras. Trzeba ogromnego zaparcia, by jednej zimy odwiedzić wszystkie dostępne w tym skipassie stacje. Tirol Snow Card uprawnia do szusowania bez dodatkowych opłat od 1 października aż do 15 maja na trasach prawie wszystkich regionów narciarskich Tyrolu od Alpbachu po Zillertal. Obejmuje wszystkie 5 tyrolskich lodowców i tak znane miejscówki, jak Ischgl, Serfaus Fis Ladis, Sölden czy Mayrhofen. Z topowych stacji narciarskich Tyrolu brakuje właściwie tylko St. Anton am Arlberg. Od kilku lat tyrolska sezonówka nie uprawnia już także do śmigania w Fieberbrunn ani w połączonym z tym ośrodkiem regionie Saalbach Hinterglemm Leogang, który leży już w Ziemi Salzburskiej.
W tym sezonie za przyjemność śmigania przez cały sezon po całym Tyrolu trzeba zapłacić 1050 euro (dorośli), 838 euro (młodzież) lub 525 euro (dzieci). Maluchy do lat 6 szusują za darmo.
Termin ważności: 1 października do 15 maja
Jeśli 4000km tras to dla Was za dużo, możecie zdecydować się na jeden z kilku atrakcyjnych karnetów łączących w sobie tyrolskie ośrodki położone w jednej dolinie lub regionie, jak na przykład Arlberg Ski Ticket, Kitzbüheler Alpen Super Ski Card, Ötztaler Superskipass, Ski plus City Pass (obejmujący ośrodki leżące w okolicy Innsbrucka) czy też Zillertaler Superskipass.
Więcej informacji na stronie: www.snowcard.tirol.at
Super Ski Card: 87 ośrodków i 2815km tras
Megakarnet Super Ski Card powstał z połączenia Salzburg Super Ski Card i Kitzbüheler Alpen AllstarCard. Ten skipass daje dostęp do 87 stacji narciarskich, w tym 7 miejscówek alpejskiego Pucharu Świata i prawie 3.000 km tras narciarskich. Obowiązuje we wszystkich ośrodkach w Salzburgerlandzie (np. Ski Amadé, Salzburger Sportwelt, Gastein, Kaprun, Kitzsteinhorn, Wildkogel-Arena, Saalbach-Hinterglemm-Leogang, Rauris). Ponadto jego posiadacze poszusują w stacjach narciarskich w Tyrolu (Fieberbrunn, SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau, Kitzbühel, Zillertal Arena, 3-Länder Freizeit-Arena), Karyntii (Moeltall), Styrii (Schladming/Dachstein) i Górnej Austrii (Hinterstoder-Wurzeralm). W sumie połączony karnet obejmuje 2 ośrodki lodowcowe, 939 wyciągów i kolei linowych oraz 796 schronisk.
Karnet można kupić na dowolny okres od 1 do 14 dni pod rząd, na dowolnie wybranych 10 dni lub na cały sezon. Karnet sezonowy kosztuje 1050 euro dla osoby dorosłej, 750 euro dla młodzieży i 530 euro dla dzieci do lat 7. W okresie promocyjnym do 6 grudnia ceny są o 10 do 15 proc. niższe.
Termin ważności: 14 października – 1 maja
Więcej informacji: www.superskicard.com
Dolomiti Superski: 12 ośrodków, 1.200 kilometrów narciarskiej frajdy
12 ośrodków narciarskich, 450 wyciągów, 1.200 kilometrów tras, 28 snow parków i około 50 miejscowości. Skipass Dolomiti Superski to propozycja dla narciarzy odwiedzających północne Włochy. Karnet jest ważny w tak renomowanych miejscówkach jak:
- Cortina d’Ampezzo
- Kronplatz
- Alta Badia
- Val Gardena/Seiser Alm
- Val di Fassa/Carezza Ski
- Arabba/Marmolada
- 3 Zinnen
- Val di Fiemme/Obereggen
- San Martino di Castrozza/Passo Rolle
- Gitschberg Jochtal – Brixen
- Alpe Lusia/San Pellegrino
- Civetta.
Skipass na cały sezon kosztuje 990 euro. Kto zdecydował się na zakup przed Bożym Narodzeniu zaoszczędził 65 euro. Dostępne są oczywiście także karnety kilkudniowe.
Ponadto posiadając sezonówkę Dolomiti Superski możesz cieszyć się 5 darmowymi dniami jazdy na nartach w wielu ośrodkach narciarskich w sąsiednim Trentino. Możesz wybrać się na szusowanie do stacji: Madonna di Campiglio, Pinzolo, Folgarida-Marilleva, Pejo, Ponte di Legno/Tonale, Andalo/Fai della Paganella, Monte Bondone and Folgaria-Lavarone, Brentonicoski; Lagorai/Passo Brocon.
Termin ważności: koniec listopada do początku maja (zależnie od ośrodka)
Więcej informacji: www.dolomitisuperski.com
GOPASS – Sprytna Sezonówka Premium
Sprytna Sezonówka Premium GOPASS to megakarnet oferowany przez słowackiego operatora Tatra Mountain Resorts. Karnet obowiązuje w 10 stacjach narciarskich na Słowacji, w Polsce, Czechach i Austrii. Sezonówka upoważnia do szusowania w ośrodkach:
- Jasna Chopok (Słowacja)
- Tatrzańska Łomnica (Słowacja)
- Strbske Pleso (Słowacja)
- Stary Smokowiec (Słowacja)
- Szczyrk – SMR/BSA/COS (Polska)
- lodowiec Mölltal (Austria)
- Ankogel Mallnitz (Austria)
- Muttereralm Innsbruck (Austria)
- Szpindlerowy Młyn (Czechy)
- Jested Liberec (Czechy)
Sprytna Sezonówka Premium dla osoby dorosłej kosztuje 699 euro (559 euro dla młodzieży i 489 euro dla dziecka od 6 do 11 lat). Karnet umożliwia też bezpłatne wieczorne szusowanie w ośrodkach Chopok, Szpindlerowy Młyn, Ještěd i Szczyrk Mountain Resort, a także gratisowe parkowanie w wybranych ośrodkach i lokalizacjach. Istnieje też możliwość zakupu Sprytnej Sezonówki z opcją Fast Pass (1029 euro dla osoby dorosłej). Dzięki niej skorzystasz z pierwszeństwa przy wsiadaniu do wyciągu na wybranych bramkach w ośrodkach: Jasna, Tatrzańska Łomnica oraz Szczyrk.
Więcej informacji: www.gopass.travel
Meilenweiss: Skipass na cztery kraje
Jeśli podczas urlopu czy też sezonu nie chcecie ograniczać się tylko do jednego kraju i preferujecie mniejsze ośrodki, dobrą propozycją będzie dla Was Meilenweiss Skipass. Karta ta otwiera bramki wyciągów w 18 stacjach narciarskich w czterech krajach: Szwajcarii, Austrii, Niemczech i w Liechtensteinie. Skipass obejmuje łącznie 735 kilometrów tras oraz 248 wyciągów i gondolek. Meilenweiss Skipass na cały sezon dla osoby dorosłej kosztuje 1079 franków w przedsprzedaży (do 30 listopada) i 1129 franków przy zakupie po 1 grudnia. Dostępne są także bardzo korzystne pakiety dla rodzin.
Termin ważności: 1 listopada do 31 października2017
Więcej informacji na stronie: www.meilenweiss.ch
Allgäu Gletscher Card
Allgäu Gletscher Card Skipass obejmuje swym zasięgiem 8 regionów narciarskich w Allgäu, w sąsiednim Tyrolu, w dolinach Tannheimer i Kleinwalsertal, a także na dwóch lodowcach Pitztal i Kaunertal. Posiadacze tej karty mają łącznie do dyspozycji ponad 250 wyciągów, około 580 kilometrów tras oraz liczne funparki. Co ważne, dzięki obecności w zestawieniu lodowców skipass ważny jest przez osiem miesięcy. Cen dla osoby dorosłej wynosi 751 euro. Karta jest dostępna także w wersji bez lodowców – wówczas jej cena wynosi 604 euro.
Termin ważności: 30 września do 1 maja
– na lodowcu Pitztal do 5 maja
– na lodowcu Kaunertal do 20 maja
Więcej informacji na stronie: www.superschnee.com
GraubündenCARD
Szwajcarski kanton Graubünden (czyli Gryzonia) także przygotował dla swoich gości specjalną ofertę. GraubündenCARD za pokaźną sumkę uprawnia do korzystania z kolei linowych przez cały rok – zimą i latem. Można zatem pojawić się na stokach prestiżowego Davos, czy też Samnaun-Ischgl albo Sedrun-Andermatt. Łącznie do dyspozycji posiadaczy tego karnetu jest ponad 2200 kilometrów tras w 40 ośrodkach narciarskich.
Karnet do takich jednak nie należy. Za całoroczną karnet dla osoby dorosłej trzeba zapłacić 2190 franków szwajcarskich.
Więcej informacji na stronie: www.graubuenden.ch