Polish

Dziewięć nowych wyciągów ruszy w Polsce w tym sezonie

Małe Ciche - budowa wyciągu - 2013

Małe Ciche - budowa wyciągu - 2013

Prawa autorskie: Ośrodek Małe Ciche

Narciarze i snowboardziści będą mogli korzystać w polskich górach w sezonie 2013/2014 z dziewięciu nowych wyciągów. Wśród najnowszych inwestycji najpopularniejsze są 4-osobowe kanapy. Zebraliśmy dla Was informacje o tegorocznych nowościach w naszych ośrodkach narciarskich.  


Szczyrk
marzy o powrocie do dawnej świetności

Lata braku inwestycji i spójnej polityki rozwoju sprawiły, że jeden z niegdyś najpopularniejszych polskich ośrodków narciarskich dziś przypomina raczej skansen. Ale to ma się zmienić. W grudniu powinna ruszyć zmodernizowana górna część kolei linowej na Skrzyczne (1257m), na odcinku od Jaworzyny. „Zapewnimy miłośnikom sportów zimowych więcej komfortu”, przekonuje w rozmowie z portalem Skiinfo Daniela Innerhofer z firmy Leitner, która realizuję tę inwestycję. Dotychczasowe 2-osobowe przestarzałe krzesło zastąpi 4-osobowa kanapa z osłoną przeciwwiatrową, wysokimi zagłówkami i indywidualnymi barierkami dla narciarzy. Wyciąg o długości 1102 m będzie pokonywał 296m wysokości. W ciągu godziny przetransportuje na górę 2400 osób. Co najważniejsze, czas jazdy skróci się z obecnych 13 minut do zaledwie 4. Wstępnie planowano, że budowa zostanie zakończona 27. grudnia 2013, ale optymistyczna wersja zakłada uruchomienie wyciągu jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Kolejna 4–osobowa kanapa w Wiśle

Ale również rywalizująca ze Szczyrkiem Wisła nie zasypia gruszek w popiele. W ośrodku Wisła-Klepki bardzo zaawansowana jest już budowa nowego 4-osobowego wyciągu krzesełkowego. Kanapa pokonywać będzie 532m i 91 m wysokości. Trasy prowadzące z jej górnej stacji mają być dostosowane zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy preferujących jazdę rekreacyjną.

Nowy inwestor działa w Korbielowie

Unowocześnia się także ośrodek Korbielów-Pilsko. Powstaje tu właśnie pierwsza nowoczesna 4-osobowa kanapa. Wyciąg z Kamiennej na Solisko będzie miał 700m długości. Otwarcie nowego wyciągu, który będzie przewoził 1600 osób na godzinę, zaplanowano na grudzień. Budowa jest wynikiem pojawienia się nowego inwestora, który obiecał budowę w przyszłym roku nowej gondoli o długości 3 km.

Małe Ciche

W tym tatrzańskim kurorcie narciarskim powstaje kolejna nowoczesna 4-osobowa kanapa o długości 715 m. Rozpoczęty został już montaż podpór. Docelowo teren przeznaczony dla narciarzy ma zwiększyć się tu z 12 do 25 ha.

Poniwiec – Mała Czartoria

Nowa 4 -osobowa kanapa, która ma znacznie podnieść standard w tym ośrodku, jest już właściwie gotowa. Obecnie trwają prace wykończeniowe stałe. Kolejka ma 803 m długości. Pokonuje 234 m wysokości i ma przepustowość 1475 osób na godzinę. Górna stacja znajduje się na wysokości 744 metrów nad poziomem morza.

Poniwiec - budowa wyciągu - 2013  - © Facebook Poniwiec - Mała Czartoria

Poniwiec - budowa wyciągu - 2013

Prawa autorskie: Facebook Poniwiec - Mała Czartoria

Podstolice

Najbliższy ośrodek narciarski w okolicach Krakowa prowadzi prace nad zwiększeniem mocy przewozowej 4-osobowej kanapy o długości 350 metrów.

Ski Region Śnieżnik

Trzy dolnośląskie ośrodki - Czarna Góra, Kamienica i Lądek Zdrój – połączyły siły i oferują od sezonu 2013/14 wspólny karnet (Blackcard). Skipass będzie uprawniał także do bezpłatnego przejazdu skibusem pomiędzy tymi trzema stacjami. W Kamienicy (od strony Bolesławowa) powstaje też nowa 4 –osobowa kanapa, której maksymalna zdolność przewozowa kolei wynosi 2400 osób na godzinę.  Na tym stoku ma zostać również znacznie zwiększona wydajność systemu sztucznego naśnieżania, który ma umożliwiać docelowo szybkie uzyskanie warstwy śniegu o grubości co najmniej 1 m. Ma to uniezależnić ośrodek od kaprysów pogody. 4-osobowa kanapa ruszy w tym sezonie również w Lądku Zdroju.

Nowy ośrodek - Harbutowice

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w sezonie 2013/14 przybędzie nam jeden nowy ośrodek narciarski. Znajduje się on w miejscowości Harbutowice, około 90 km na północ od Zakopanego. Tutejszy stok ma mieć 800 m długości i będzie obsługiwany przez 4-osobową kanapę. Najwyższy punkt w nowym centrum narciarskim to Szklana góra - wysokość 576 m npm.

 

 

Reklama

Reklama

Reklama