Polish

Laax – szwajcarska mekka freestylu

20. listopad 2013 | Kamila Novotná

Nowinki z regionów Gryzonia

Ośrodki w tym artykule: Laax

Laax

Laax

Prawa autorskie: Graubünden

Szwajcarski region narciarski LAAX, w którego skład wchodzą kurorty Flims, Laax i Falera, jest idealnym miejscem zimowego wypoczynku dla miłośników jazdy na nartach. Szusować mogą tu zarówno po doskonale przygotowanych stokach, jak i poza nimi.

Region leżący w kantonie Gryzonia (Graubuenden) zorientowany jest na turystykę rodzinną - w Laax prawie 30 procent tras ma kolor niebieski a 19 procent oznaczono kolorem zielonym. Dlatego planując urlop w tym miejscu nie musimy się martwić o to, gdzie będą jeździć dzieciaki. Także doświadczeni narciarze znajdą tu dla siebie dość tras. Łączna długość przygotowanych stoków w regionie wynosi 235 km. Rozciągają się one na wysokości między 1100m a 3018m. Najdłuższa z nich liczy aż 11km.

Futurystyczna kanapa Porsche

Wszystkie trasy w regionie połączone są ze sobą system wyciągów, z których z pewnością najbardziej znanym i najpopularniejszym jest nowoczesna, wyprzęgana 6-osobowa kanapa wyprodukowana we współpracy z Porsche. Kooperacji z koncernem motoryzacyjnym wyciąg zawdzięcza między innymi swój futurystyczny design. Kolejka Lavadinas-Fuorcia Sura która została uruchomiona w ostatni sezonie stanowi unikalne połączenie bezpieczeństwa, komfortu i ultranowoczesny technologii. Na tylnej stronie oparcia kanapy zamontowano kolektory słoneczne podgrzewające siedzenia. Wyciąg ma jeszcze jedną charakterystyczną cechę - po opuszczeniu stacji kanapa obraca się automatycznie o 45 stopni, dzięki czemu pasażerowie mogą podziwiać przepiękne górskie krajobrazy zamiast wpatrywać się w plecy narciarzy na krześle przed sobą.

 

Futurystyczna 6-osobowa kanapa z designem od Porsche

Futurystyczna 6-osobowa kanapa z designem od Porsche

Prawa autorskie: http://cz.graubuenden.ch/

Freestyle na najwyższym poziomie

Największym atutem regionu LAAX są szerokie możliwości do uprawiania freestylu. W Europie jest tylko kilka miejsc, które oferują gościom takie freestylowe atrakcje. Na jego miłośników czekają tu cztery snow parki wyposażone w kickery, jumpy, raile i inne przeszkody, największy halfpipe w Europie oraz  specjalny stok narciarski do freestylu prowadzący z Crap Sogn Gion do Curnius.

Warto odwiedzić też pierwszą krytą halą freestyle w Europie, czyli Freestyle Academy, która znajduje się bezpośrednio przy dolnej stacji kolejki w Laax. Tutaj początkujący i profesjonaliści przez cały rok niezależnie od pogody mogą trenować ewolucje na nartach, snowboardzie, rowerze czy deskorolce.

Video

LAAX oferuje także dwie trasy saneczkowe, 60 km zimowych szlaków wędrownych, nowoczesną halę curlingową i 55 km tras dla biegów narciarskich.

 

Przydatne wskazówki

Na początkujących narciarzy i snowboardzistów, a zwłaszcza na dzieci czekają profesjonalne szkółki narciarskie. Dzieciaki na pewno zakochają się w tutejszej maskotce Ami Sabi, przyjacielu lasu i zwierząt, opowiadającej fascynujące historie ze świata gór Gryzonii. Z nim pierwsze kroki na dwóch deskach będą dla nich na pewno niezapomnianą przygodą.

Podczas odkrywania piękna szwajcarskiej przyrody nie przegap magicznej i uroczej górskiej wioski Falera, leżącej na słonecznym zboczu z dala od ruchu samochodowego. Położona nieco poza centrum regionu miejscowość połączona jest wyciągiem krzesełkowym z pozostałą częścią obszaru narciarskiego LAAX.

Jeśli pragniesz spróbować lokalnych specjałów, polecamy stylową restaurację Tegia Larnags.

Polecamy promocyjne pakiety zakwaterowanie ze skipassem w cenie. Za siedem dni w pokoju dwuosobowym (w tym sześciodniowy karnet narciarski) zapłacimy zależnie od terminu od 545 CHF (zależnie od kursu franka około 1840 złotych) do 725 CHF (około 2450 złotych). Zobacz szczegółową ofertę.

Zobacz także:

Strony Laax po polsku

Mapa tras

Wskazówki dojazdu

 

Galeria zdjęć

Laax - © Graubünden
Laax - © Graubünden
Laax - © Graubünden
Freestyle Academy Laax - © Graubünden

Zobacz wszystkie

 

 

Reklama

Dokąd na narty - przewodnik po najlepszych ośrodkach narciarskich

Reklama

Reklama