Polish

Raport śniegowy: wreszcie wraca zima!

9. styczeń 2014 | SKIINFO

Nowinki z regionów Szwajcaria, Czechy, Włochy, Słowacja, Francja, Polska

 Białka Tatrzańska - Kotelnica, 7.01.2014

Białka Tatrzańska - Kotelnica, 7.01.2014

Prawa autorskie: FB Białka Tatrzańska - Kotelnica

W tym tygodniu na europejskich stokach zagościła wiosna. Śnieg nieubłaganie topniał w niżej leżących ośrodkach na całym kontynencie. Znaczące opady śniegu odnotowano jedynie w górnych partiach wyżej położonych stacji narciarskich we Francji, Włoszech, Austrii, Szwajcarii i Andory. Ale mamy dobrą wiadomość! W ten weekend temperatura zacznie spadać, od niedzieli w polskie góry ma wrócić zima. Oto nasz cotygodniowy raport śniegowy.

POLSKA

Iście wiosenna aura psuje szyki operatorom polskich ośrodków narciarskich. Tam gdzie ze względu na zbyt wysoką temperaturę nie daje się sztucznie naśnieżyć stoków, trzeba było zamknąć wyciągi. Niektóre stacje, by ratować sytuację,  przywożą śnieg na stok ciężarówkami.  Nadal można jeździć w ponad 20 polskich ośrodkach. Największą pokrywę śniegu udało się utrzymać w Jurgowi-Hawraniu (do 80cm), w Białce Tatrzańskiej na Kotelnicy (do 80cm), na Kasprowym Wierchu (do 68cm) i w Dwóch Dolinach Muszyna-Wierchomla (do 65cm). Znacznie gorzej sytuacja wygląda np. w Zieleńcu („trawa kamienie i błoto” – pisał we wtorek w raporcie ze stoku użytkownik naszej aplikacji „Narty&Warunki narciarskie”), Czarnej Górze („dramat”) czy Jaworzynie Krynickiej („Warunki trudne, miejscami oblodzenia, muldy, prześwity trawy i cala masa kamieni i lodowych bryłek”) – w tych ośrodkach przy dolnej stacji śniegu jest maksymalnie 5-10 cm.

Na szczęście od niedzieli w Polsce ma się nieco ochłodzić i wreszcie trochę popada śniegu. Dalsze jeszcze silniejsze ochłodzenie spodziewane jest po 15 stycznia. W tych dniach też spadnie łącznie nawet do 10 cm śniegu.

Zobacz szczegółowy raport śniegowy dla Polski  (klikając na link „pogoda” przy wybranym ośrodku możecie sprawdzić długoterminową prognozę temperatur i opadów śniegu na kolejne 10 dni) i widoki z kamerek na stokach.

Świeradów Zdrój - 9.01.2014  - © Ośrodek narciarski Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój - 9.01.2014

Prawa autorskie: Ośrodek narciarski Świeradów Zdrój

CZECHY

Mimo wiosennych temperatur w Czechach działa prawie pięćdziesiąt ośrodków. Najwięcej śniegu jest jak zwykle ostatnio w stacji Praděd - Ovčárna (do 85cm), Ski Parku Červená Voda i w Lipnie ( do 50cm). Prognozy pogody przewidują do najbliższym czasie do 10cm świeżego śniegu w kilkudziesięciu czeskich ośrodkach!

Zobacz pełny raport śniegowy dla Czech i widoki z kamerek.

Klínovec 07.01.2014  - © Klínovec FB

Klínovec 07.01.2014

Prawa autorskie: Klínovec FB

SŁOWACJA

W Słowacji ze względu na wysokie temperatury tymczasowo musiano zamknąć część ośrodków, które przegapiły w grudniu, kiedy pogoda jeszcze na to pozwalała, możliwość sztucznego naśnieżenia stoków, oraz stacji położonych w niższych partiach gór. Prognoza opadów śniegu dla Słowacji także nie wygląda zbyt obiecująco w najbliższych dniach. Na szczęście nieco spadnie temperatura umożliwiając w części ośrodków odpalenie armatek śnieżnych.  

W tej chwili na Słowacji działa około 40 stacji narciarskich. Najwięcej śniegu leży w ośrodkach:  Opalisko (do 50cm), Tále (do 45cm) i Plejsy (do 40cm). W dwóch najbardziej znanych tatrzańskich kurortach - Štrbskim Plesie i Tatrzańskiej Łomnicy – pokrywa śniegu na stokach także sięga 40cm.

 Zobacz pełny raport śniegowy dla Słowacji i widoki z kamerek.

AUSTRIA

Austriackie ośrodki narciarskie na początku tego tygodnia zanotowały znaczące opady śniegu, które odświeżyły nieco twardy śnieg zalegający na stokach.  W poniedziałek ( 6 stycznia ) 25cm świeżego puchu spadło w Obergurgl-Hochgurgl ( pokrywa śnieżna - 189cm), 20cm w Kaprun (110cm), Axamer Lizum (90cm), Bad Gastein (130cm) i Kaunertal (198cm), 15cm w Kitzbuehel (80cm) i 10cm w Zell am See ( 68cm), Flachau (100 cm) , Pitztal (265cm), Ischgl (65cm), Mayrhofen (60cm), Saalbach (50cm) , Serfaus (70cm), Soll (40cm) i Ellmau (40cm) .

Prognoza przewiduje na jutro opady śniegu (5 - 10cm) w Mayrhofen , Saalbach, Soll, Axamer Lizum , Zell am See , Kaprun Kitzbuehel a następnie na wtorek (14 stycznia) kolejne około 10 cm w Obergurgl, St. Anton (80cm) , Mayrhofen, Ischgl, Soll, Kuhtai (80cm), Sölden (204cm), Axamer Lizum, Serfaus, Pitztal, Flachau, Zell am See, Bad Gastein i Kaunertal.

Najgrubszą pokrywą śniegu w Austrii może poszczycić się lodowiec  Mölltaler – 280 cm.

Zobacz pełny raport śniegowy dla Austrii widoki z kamerek.

WŁOCHY

Włoskie ośrodki narciarskie otrzymały ostatnio sporą dostawę świeżego śniegu – w ostatni weekend spadło 60cm w Cortinie d'Ampezzo (aktualna grubość pokrywy 180 cm) i Madesimo (350cm), 50cm w Bormio (110cm), Schnalstal i Val Gardenie , 40cm w Livigno (184cm); 30cm w La Thuile (130cm), Bardonecchia (160cm), 20cm w ośrodkach Arabba (280cm), Passo Tonale  (400cm), Cervinia (160cm), Madonnie di Campiglio (130cm) oraz 10cm w Courmayeur (110cm), Champoluc (140cm) i Gressoney- la-Trinité (200cm).

Prognoza opadów: Lekki śnieg przewidziany jest dla włoskich ośrodków narciarskich na początku przyszłego tygodnia ( pon/wt ): 10 - 15cm w stacjach Cortina d'Ampezzo, Bardonecchia, Sauze d'Oulx (130cm), Sestriere (130cm), Claviere (130cm)i Courmayeur oraz  5-10cm w Madonnie di Campiglio, Cervinii, Champoluc, Gressoney- la-Trinité, Madesimo , Bormio i Passo Tonale.

Zobacz pełny raport śniegowy dla Włochwidoki z kamerek.

SZWAJCARIA

Podobnie jak jej alpejscy sąsiedzi Szwajcaria w ostatni weekend także zanotowała opady śniegu: 20cm w Saas Fee (grubośc pokrywy - 250cm) i Crans Montanie (125cm) oraz 10-15cm w Villars (90cm), Zermatt (150cm), Gstaad (185cm), Arosa (80cm) i Lenk (70cm).

Większe opady śniegu przewidywane są w prognozach na początku przyszłego tygodnia (pon/wt): 15-20cm w Champery (70cm), Wengen (85cm), Grindelwald (89cm), Villars, Crans Montanie , Nendaz (120cm), Lenk, Verbier (120cm) i Gstaad. Około 10cm spadnie też w Zermatt, Saas-Fee, Arosa i Davos-Klosters (88cm).

Szwajcarskim liderem pod względem grubości pokrywy śniegu jest Skiarena Andermatt-Sedrun, gdzie na trasach leży 350 cm.

Zobacz pełny raport śniegowy dla Szwajcarii i widoki z kamerek.

FRANCJA

W Alpach francuskich narciarze w dalszym ciągu w wielu znanych ośrodkach mogą korzystać z doskonałych warunków śniegowych.  Ostatni weekend przyniósł tu pokaźne opady puchu – nawet  60cm świeżego śniegu odnotowano w Avoriaz (aktualna grubość pokrywy śniegu  180cm) i Morzine (180cm).

Prognoza opadów śniegu: kolejne opady w północnych Alpach francuskich już jutro (piątek , 10 stycznia ) - około 10cm ma spaść w La Tania, La Plagne, Val Thorens, Meribel, Courchevel, Les Arcs, Megeve, Alpe d' Huez, Tignes, La Rosiere, Avoriaz, Chamonix, Val d' Isere, Les 2 Alpes, Morzine, Les Menuires, Vaujany, Valmorel, La Clusaz, Flaine, Les Gets, Les Carroz, Samoens, Le Grand Bornand i La Grave.

Zobacz pełny raport śniegowy dla Francji i widoki z kamerek.

Świeży śnieg i piękne słoneczne warunki w  Alpe d'Huez - 8.01.2014

Świeży śnieg i piękne słoneczne warunki w Alpe d'Huez - 8.01.2014

ANDORA

Wszystkie ośrodki narciarskie w Andorze po znacznych opadach śniegu w ostatni weekend cieszą się z doskonałych warunków śniegowych: 15cm spadło w Vallnord (pokrywa śniegu 120cm) i 20cm w Grandvalira (170cm). Umiarkowanych opadów śniegu można spodziewać się w Andorze na początku przyszłego tygodnia.

Zobacz pełny raport śniegowy dla Andory.

PIRENEJE FRANCUSKIE

We francuskich Pirenejach w ubiegłym tygodniu również odnotowano opady ok. 10 cm śniegu. Najlepsze warunki panują w Formigueres (grubość pokrywy 160 cm), Puyvalador (150cm), Piau Engaly (145cm) i Cauterets (140cm). Na początku przyszłego tygodnia prognozy przewidują tu niewielkie opady śniegu.

Zobacz pełny raport śniegowy dla Pirenejów.

 

 

 

Reklama

Reklama

Reklama