Polish

Słowacki Chopok podbija serca Polaków

13. styczeń 2014 | www.nartyslowacja.pl

Nowinki z regionów Słowacja

Ośrodki w tym artykule: Jasna Chopok south, Jasna (Chopok)

Jasna Chopok

Jasna Chopok

Prawa autorskie: TMR/Marek Hajkovsky

Słowacki ośrodek narciarski Jasna Tatry Niskie na stokach Chopoka aktywnie walczy o polskich turystów i to z sukcesem. Polacy stanowią prawie jedna trzecią narciarzy odwiedzających te stację. Nic w tym dziwnego - leżąca w górnej części przepięknej Doliny Demianowskiej Jasna, otoczona wysokimi górami, jest idealnym miejscem na aktywne spędzenie zimowych ferii. Oczywiście magnesem ściągającym tu turystów są znakomite tereny do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Ośrodek oferuje jednak znacznie więcej atrakcji także poza stokami.

Północne i południowe stoki Chopoka są wręcz stworzone przez naturę, by stanowić arenę białego szaleństwa. Znaczne wysokości zapewniają dobre warunki klimatyczne, a specyficzna rzeźba terenu, brak skał i bardzo stromych stoków, powoduje, że nawet po wielkich opadach śniegu teren ten jest całkowicie wolny od lawin i bezpieczny.

Jest też znakomicie zagospodarowany. W ciągu kilku ostatnich lat Słowacy zainwestowali w teren miliony euro, a efekty tego zastrzyku finansowego są widoczne gołym okiem. Większość z 30 kolejek i wyciągów tu działających to urządzenia nie tylko nowe, ale i bardzo nowoczesne, na czele z pięknym i funkcjonalnym Funitelem, który zapewnia łączność między północnymi i południowymi stokami, nawet przy niezbyt korzystnej pogodzie. Z ponad 46 km tras zjazdowych, jakie mają tu do dyspozycji narciarze,27 km może być sztucznie naśnieżana.

Jasna Chopok  - © TMR/Marek Hajkovsky

Jasna Chopok

Prawa autorskie: TMR/Marek Hajkovsky

Ale możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu nie ograniczają się tu tylko do tradycyjnego narciarstwa. W Jasnej wytyczono i oznakowano dwie trasy do narciarstwa biegowego – jedna z nich - typowo rekreacyjna - usytuowana jest w części Lúčky, druga natomiast w części Tri vody – na niej można rozgrywać wyścigi. Każdego wieczoru, między 18.00 a 21.00 oświetlona nartostrada Jasná – Biela Púť służy jako tor saneczkowy. Sanki Na miejscu można tu wypożyczyć sanki, ale nie tylko. Każdy może tu bowiem spróbować zjechać w dół na sprzęcie, który dużo bardziej podnosi adrenalinę. Skifox to idealne połączenie nart i sanek, dobry dla wszystkich, którzy nie jeżdżą na nartach albo chcą spróbować czegoś nowego. Z kolei snowbike przypomina rower, tyle tylko, ze zamiast kół na małe narty. Snowscoot to natomiast połączenie BMX-a ze snowboardem. Jazdy na tym urządzeniu można spróbować bez jakiegokolwiek doświadczenia w szusowaniu lub snowboardingu. Oczywiście, jeśli ktoś ma taką potrzebę, można wynająć na miejscu instruktora, który udzieli podstawowych zasad poruszania się na tych śnieżnych zabawkach.

Przy głównym parkingu w Jasnej działa lodowisko, które wieczorem jest oświetlone. Otwarte jest w zależności od warunków atmosferycznych, a jego funkcjonowanie można zawsze sprawdzić w miejscowym infocentrum. W znajdującej się obok wypożyczalni można także wypożyczyć łyżwy, a także naturalnie klasyczny sprzęt narciarski. Co ważne – lodowisko jest dostępne całkowicie za darmo.

Otoczenie Doliny Demianowskiej jest także idealnym miejscem do urządzania krótszych lub dłuższych wycieczek górskich. - Turystyka zimowa w Niskich Tatrach ma swój urok a niejeden doświadczony turysta uważa krótkie mroźne dni, kiedy przyroda zasypia pod śnieżną pierzynką za najpiękniejszy okres w roku. Oczywiście warto wtedy zaopatrzyć się w dobrą mapę, a na wycieczki wybierać tylko dni z dobrą i stabilną pogodą – w innym przypadku poruszanie się po górach może być niebezpieczne – informuje Zuzanna Fabianova z firmy Tatra Mountain Resort, gospodarzy ośrodka narciarskiego Jasna. W wędrówkach można wykorzystać działające kolejki linowe, które szybko dowiozą nas na górskie grzbiety, co pozwala zaoszczędzić siły i daje jeszcze więcej przyjemności z pobytu w górach.

Górskie wycieczki można urządzać także na rakietach śnieżnych. Rakiety ułatwiają poruszanie się w głębokim śniegu, i pozwalają dotrzeć do miejsc nie dostępnych zwykłym turystom. Dzięki nim można łatwo odkryć, że kilkadziesiąt metrów w bok od tras zjazdowych, góry mają swój naturalny urok, a kontakt z dziewiczą przyrodą daje wiele satysfakcji. Wycieczki można odbywać z przewodnikiem – krótsze zajmują ok. 3 godz., natomiast dłuższe tury to kwestia pięciu i więcej godzin marszu.

Jasna jest też terenem, w którym swoje pasje realizować mogą także bardziej ambitni narciarze. Jest to najlepszy w tej części Europy teren dla miłośników freeride’u. Co ważne – jazda w nietkniętym ludzką nogą ani ratrakiem puchu jest tu legalna – oczywiście w specjalnie wyznaczonych do tego celu strefach. W tym roku nowością dla narciarzy jest specjalnie przygotowany przewodnik, który można pobrać w PDF-ie ze strony ośrodka Jasna.

Jasna Chopok  - © TMR/Marek Hajkovsky

Jasna Chopok

Prawa autorskie: TMR/Marek Hajkovsky

W Jasnej znajdą też znakomite miejsce dla siebie miłośnicy jazdy freestyle’owej. Znakomicie przygotowany i ciekawy Burton Snow Park Jasna, znajdujący się w górnej części Otupnego, przy górnej stacji gondolki Grand Jet. W pierwszej części znajdują się trzy platformy do jibbingu z sześcioma przeszkodami o różnym stopniu trudności. Poza przeskokami, jibbingu można oczywiście również zjechać bokiem. Znaleźć też można tu przeszkodę, jakiej nie ma w żadnym innym snowparku na Słowacji - wzdłużnie osadzony wallride. Zamknięcie parku aktualnie stanowi drewniany bal ustawiony poprzecznie, który wykorzystują mniej doświadczeni riderzy.

- A na koniec, po tych wszystkich szaleństwach na śniegu można odpocząć i zrelaksować się w Aquaparku Tatralandia, do którego kursują specjalne skibusy. Serdecznie zapraszamy – u nas każdy znajdzie coś dla siebie – podkreśla Fabianova. Oprócz atrakcji wodnych obok Tatralandii warto spróbować swoich sił na symulatorze swobodnego spadania Super Fly. Jest to ogromny pionowy tunel z okrągłą szklaną komorą lotu o średnicy 4,3 metra i całkowitej wysokości ponad17 metrów (czyli wysokości czteropiętrowego bloku), w której można spróbować jak to jest, kiedy wiatr wieje z prędkością około270 km na godzinę! Potężne dysze wytwarzają ciąg powietrza, który niczym ogromny odkurzacz zasysa powietrze od góry. Dzięki temu, że prędkość tego sztucznego wiatru można regulować, stwarza to świetne warunki do treningu, a fakt, że wszystko odbywa się ze stuprocentową gwarancją bezpieczeństwa sprawia, że jest to świetna zabawa dla każdej zdrowej osoby w wieku od 6 do 100 lat.

 Zobacz także: 

informacje o ośrodku Jasna

warunki śniegowe na Chopoku

cennik karnetów

mapkę tras

kamerki

wskazówki dojazdu

Galeria zdjęć

Jasna Chopok - © TMR/Marek Hajkovsky
Jasna Chopok - © TMR/Marek Hajkovsky
Jasna Chopok - © TMR/Marek Hajkovsky
Jasna Chopok - © TMR/Marek Hajkovsky

Zobacz wszystkie

Reklama

Dokąd na narty - przewodnik po najlepszych ośrodkach narciarskich

Reklama

Reklama