Polish

Osiem najlepszych miejscówek na narty w kwietniu

Narty w kwietniu w Val d'Isère

Narty w kwietniu w Val d'Isère

Prawa autorskie: nuts.fr

Wygląda na to, że poza Szwajcarią szanse na poszusowanie w Alpach w tym sezonie będą dopiero po Wielkanocy. W kwietniu nadal znajdziecie w ośrodkach narciarskich dobre warunki. A do tego wiosenne narty niosą ze sobą szereg dodatkowych atrakcji. Najważniejsze jednak, by wybrać odpowiedni ośrodek, który mimo wiosennych temperatur gwarantuje o tej porze roku nadal dobrą pokrywę śnieżną.

Jakie zalety mają narty w kwietniu? Przede wszystkim korzystną cenę. Hotele i pensjonaty walczą wówczas o klientów często obniżając cenę pobytu lub oferując interesujące pakiety z wyżywieniem, a także bezpłatnym skipassem. Mniejsza liczba narciarzy na trasach to także mniejsze kolejki przy wyciągach, a więc i więcej czasu na szusowanie.

Zazwyczaj w kwietniu możemy liczyć na wspaniałą słoneczna pogodę. Jakość kwietniowego śniegu w połowie dnia może wprawdzie nie być już tak dobra jak w środku zimy, ale na szczęście obfite opady śniegu w kwietniu nie należą w Alpach do rzadkości.

Kluczem do udanego urlopu narciarskiego w kwietniu jest właściwy wybór ośrodka narciarskiego. Oto osiem najlepiej sprzedających się w kwietniu stacji narciarskich Europy (według danych portalu turystycznego Crystal Ski).

1. Tignes (2100m) i Val d'Isere (1850m)

Region narciarski Espace Killy jest czynny zwykle do początku maja i jest jedną z najbezpieczniejszych miejscówek pod względem grubości pokrywy śniegu pod koniec sezonu. Zaletą Val d'Isere są północne stoki. Natomiast wysoko położone Tignes ma do dyspozycji lodowiec Grande Motte (3.400 m), który umożliwia otwarcie sezonu przez dziewięć miesięcy w roku. Sieć 300 km tras narciarskich przyciąga zarówno rodziny, jak i freeriderów.

Freeride w Val d'Isère  - © Val d'Isere

Freeride w Val d'Isère

Prawa autorskie: Val d'Isere

2. Val Thorens (2300-3200m)

To najwyżej położony ośrodek narciarski w Europie i jeden z najbardziej pewnych pod względem śniegu od samego początku sezonu aż do maja. Val Thorens jest częścią ogromnego obszaru narciarskiego Trzy Doliny, liczącego 600 km tras. Większość jego stoków znajduje się powyżej 2000 metrów. Dodatkowym bonusem jest tutejszy lodowiec, który wcześniej czynny był nawet latem. Val Thorens jest tak pewne obecności śniegu na trasach, że udziela narciarzom pełnej gwarancji śniegu.

Val Thorens to najwyżej położony ośrodek narciarski w Europie   - © Val Thorens

Val Thorens to najwyżej położony ośrodek narciarski w Europie

Prawa autorskie: Val Thorens

3. St. Anton am Arlberg (1304-2450m)

W austriackim regionie Arlberg rekordy grubości pokrywy śnieżnej należą do St. Anton, które oferuje możliwość szusowania od końca listopada aż do końca kwietnia. Mnogość stoków o północnej ekspozycji pozwala na zachowanie dobrych warunków śniegowych pomimo operującego wiosną silnego słońca. Z kolei stoki południowe są regularnie sztucznie dośnieżane.  Ten przepiękny ośrodek oferuje jedne z najlepszych warunków dla freeriderów w Europie oraz szeroką paletę imprez apres-ski (przynajmniej, gdy nie ma pandemii). Pod koniec sezonu obowiązują specjalne tańsze karnety w ofercie Snow Crystal Weeks.

Puch w Sankt Anton  - © St. Anton Tourism

Puch w Sankt Anton

Prawa autorskie: St. Anton Tourism

4. Obergurgl (1930-3082m)

To najwyżej położona tradycyjna tyrolska wioska w Austrii. Dzięki trasom leżącym na sporej wysokości jest jednym z najbardziej pewnych pod względem warunków śniegowych niezlokalizowanych na lodowcu ośrodków narciarskich w Alpach. Jeśli szukasz uroczej stacji narciarskiej z dużą ilością śniegu także w samej miejscowości, Obergurgl będzie jednym z najlepszych wyborów.

Obergurgl-Hochgurgl

Obergurgl-Hochgurgl

5. Ischgl (1377-2872m)

*** Aktualizacja 3.03 - poinformowano, że Ischgl w tym sezonie już nie uruchomi wyciągów dla narciarzy!!! ***

W Ischgl trasy i wyciągi są otwarte do początku maja, pomimo że ośrodek nie posiada lodowca. Dobre warunki śniegowe wiosną stacja zawdzięcza północnej ekspozycji tras oraz wysokiemu położeniu terenów narciarskich – wszystkie trasy poza tymi wiodącymi bezpośrednio do doliny leżą na wysokości ponad 2000 m. W Ischgl znajduje się również jeden z najlepszych snow parków w Alpach oraz rozległe tereny do jazdy off-piste. Co roku odbywa się tu legendarny już koncert Top of the Mountain, który jest największą wiosenną imprezą w Alpach.

Ischgl nocą  - © Eric Beallet

Ischgl nocą

Prawa autorskie: Eric Beallet

6. Verbier (1500-3330m)

Ten wysoko położony szwajcarski ośrodek słynie z dobrych warunków śniegowych pod koniec sezonu narciarskiego. Mimo licznych południowych stoków w Verbier udaje się zachować znaczącą pokrywę śniegu, dzięki wydajnej instalacji sztucznego naśnieżania. Sprzyjające warunki narciarskie można znaleźć również na zboczach tutejszego lodowca Mt-Fort.

Słoneczny taras przy restauracji górskiej w Verbier

Słoneczny taras przy restauracji górskiej w Verbier

7. Zermatt (1620-3899m)

Zermatt posiadający najwyżej położony wyciąg narciarski w Europie oraz największy na naszym kontynencie ośrodek narciarski na lodowcu, otwarty jest przez 365 dni w roku. Na świecie jest tylko kilka stacji narciarskich, w które oferują narciarzom jeszcze większą pewność śniegu. Słynny szwajcarski ośrodek zainwestował w nowy system naśnieżania, który umożliwia naśnieżanie nawet przy dodatnich temperaturach. Instalacja ta nie jest potrzebna w zimie, ale ośrodek zainstalował ją na wypadek, gdyby w lecie na lodowcu nie było wystarczająco dużo naturalnego śniegu.

Zermatt  - © Riffelalp Resort

Zermatt

Prawa autorskie: Riffelalp Resort

8. La Plagne (1250m) i Les Arcs (2000m)

Ośrodek Paradiski oferuje szerokie, niezatłoczone trasy leżące na wysokości do 3250 m – od leśnych przecinek po szerokie stoki na lodowcu ponad chmurami. Na narciarzy czeka tu w sumie 425 km tras. Ważne jednak by wybrać jedną z wyżej położonych wiosek – dzięki temu nawet wiosną będziecie mogli zjeżdżać na nartach pod sam hotel.

Wyciąg w La Plagne, Paradiski  - © Beatrice Koumanov

Wyciąg w La Plagne, Paradiski

Prawa autorskie: Beatrice Koumanov

Reklama

Reklama

Reklama