Polish

Letni raport śniegowy: gdzie można szusować w Europie i na południowej półkuli

Saas Fee

Saas Fee

Prawa autorskie: Facebook.com/saasfee

Mamy lato, więc w Europie czynnych jest obecnie tylko kilka ośrodków narciarskich. W Austrii szusować można na lodowcach Mölltal i Hintertux. Na Mölltalu pokrywa śniegu wynosi 270cm. Czynne są tam trzy wyciągi i trzy trasy o łącznej długości 3km. Trochę większy wybór narciarze mają na Hintertuksie, gdzie na trasach leży 195cm śniegu i korzystać można z 11 wyciągów oraz 18 kilometrów tras. Z kolei na lodowcu Dachstein czynne są 2km tras do narciarstwa biegowego. Większy wybór tras zjazdowych pojawi się we wrześniu, gdy ruszą trasy na lodowcach Pitztal, Kaunertal i w Soelden lodowcach Rettenbach oraz Tiefenbach.

Lodowiec Mölltal  - © Mölltaler Gletscherbahnen GmbH & Co KG

Lodowiec Mölltal

Prawa autorskie: Mölltaler Gletscherbahnen GmbH & Co KG

Otwarte ośrodki narciarskie w Szwajcarii, Włoszech i Francji

W Szwajcarii możecie pośmigać w Zermatt (pokrywa śniegu 150cm) oraz w czynnym po przerwie od połowy lipca Saas-Fee (265cm). We Włoszech otwarty jest klasyczny letni ośrodek narciarski Passo Stelvio, oferujący 300cm śniegu. Otwarte są tu wszystkie trasy , czyli sześć. U Włochów szusować można jeszcze w Cervinii, gdzie pokrywa śniegu wynosi 130cm. Po zamknięciu tras w Tignes jedynym czynnym ośrodkiem we Francji jest obecnie Les 2 Alpes – 190cm śniegu, 5 tras i 19 wyciągów.

Zimowy raj na południowej półkuli

Świetne warunki narciarskie panują za to w Australii. Otwarte są wszystkie tamtejsze ośrodki narciarskie a na początku sierpnia zanotowano tam dość obfite opady świeżego śniegu. Mt. Hotham spadło 17cm puchu a w Mt. Baw Baw 24cm. Świeżym puchem można delektować się także w Nowej Zelandii. W Treble Cone i Whakapaka 7 sierpnia zanotowano 15cm opadów a w Mt. Hutt dzień wcześniej 12cm. Duże opady miały miejsce również w Chile i Argentynie. 6 sierpnia 30cm spadło w Las Lenas, 40cm w Cerro Catedral i 25cm w Valle Nevado. 

Świeży puch w Valle Nevado  - © Photo Courtesy Valle Nevado

Świeży puch w Valle Nevado

Prawa autorskie: Photo Courtesy Valle Nevado

 

Reklama

Reklama

Reklama