Polish

Lodowce Tyrolu - Stubai: najbardziej rodzinny lodowiec w Austrii

22. wrzesień 2014 | SKIINFO

Ośrodki w tym artykule: Lodowiec Stubai

Lodowa grota na Stubaiu

Lodowa grota na Stubaiu

Prawa autorskie: Stubaier Gletscher/ andreschoenherr

Lodowiec Stubai to największy lodowcowy teren narciarski w Austrii i zdobywca kilku wyróżnień za najlepszą w Alpach ofertę dla rodzin. Teren narciarski ma 26 wyciągów i 34 trasy zjazdowe, od łatwych po ambitne, o łącznej długości 62 km. Do tego wiele dodatkowych atrakcji, jak na przykład szkółka narciarska BIG Family Ski-Camp, której duma – wesoły stok „Funslope” –  został w tym roku rozbudowany.
Od 2014 r. lodowiec Stubai ma turystom do zaoferowania coś zupełnie nowego –  lodową jaskinię. Na wysokości prawie 3000 m n.p.m., niedaleko górnej stacji Eisgrat, we współpracy z glacjologami z Uniwersytetu w Innsbrucku, 30 metrów pod stokiem narciarskim wydrążono lodową jaskinię, w której można się dowiedzieć wszystkiego o powstawaniu lodowców. Na przykład: jak i kiedy powstały poszczególne warstwy lodu, dlaczego lód z lodowca ma niebieski połysk i co to jest mleko lodowcowe? Dodatkowym udogodnieniem dla wszystkich fanów snowparku jest wyciąg Zoo Shuttle – kolejna inwestycja dla wygody gości.

Moreboards Stubai Premier na lodowcu Stubai  - © eignerphoto 2013

Moreboards Stubai Premier na lodowcu Stubai

Prawa autorskie: eignerphoto 2013

Stoki na lodowcu Stubai są otwarte dla narciarzy od połowy września. Narciarski Oktoberfest „Weiße Wiesn“, który odbędzie się 11 i 12 października, skoczną muzyką i konkursem na najpiękniejszą narciarską parę w strojach ludowych (lub zbliżonych do ludowych) otworzy rozrywkowy sezon na lodowcu. Snowboardziści rozpoczną sezon w snowparku imprezą Moreboards Stubai Premiere, która odbędzie w dniach od 17 do 19 października. Mają oni dodatkowo specjalny powód do świętowania – nowiutki wyciąg w snowparku. Kolejnym wydarzeniem w lodowcowym kalendarzu będzie SportScheck Gletscher Testival od 6 do 9 listopada oraz SAAC Camp 15 i 16 listopada. To ostatnie wydarzenie jest przeznaczone dla fanów freeride’u. Będą oni mogli zapoznać się z warunkami uprawiania swego ulubionego sportu na lodowcu Stubai i poznać ważne zasady bezpieczeństwa. 9 i 10 stycznia 2015 restauracja Schaufelspitz  (najwyżej położona restauracja w Alpach, którą przewodnik kulinarny Gault Millau wyróżnił czapkami kucharskimi) zaprasza na Dine & Wine  (6-daniowe menu degustacyjne z odpowiednio dobranymi winami).

Zobacz także:

informacje o ośrodku

kamerki

mapka tras

zakwaterowanie

karnety

wskazówki dojazdu

Reklama

Reklama

Reklama