Polish
Zieleniec Ski Arena - 4.12.2014

Zieleniec Ski Arena - 4.12.2014

Prawa autorskie: Winterpol Zieleniec

Podczas, gdy ze względu na brak śniegu część stacji narciarskich w Austrii, Szwajcarii, NIemczech, Francji i Włoszech musiało przesunąć termin otwarcia ośrodków, w Polsce kilka dużych ośrodków zaczyna w ten weekend sezon zimowy. Minusowe temperatury pozwoliły naśnieżyć stoki na tyle, by można było włączyć wyciągi. Zapraszamy do naszego cotygodniowego raportu śniegowego, z którego jak zwykle dowiecie się, gdzie można pośmigać i w jakich warunkach.

POLSKA

Jako pierwszy w miniony weekend ruszył Biały Krzyż w Wiśle. Pół kilometra dostępnej tam trasy to niewiele, ale warto docenić determinację właścicieli, aby wykorzystać sprzyjające warunki umożliwiające w poprzednim tygodniu solidne naśnieżanie i przyspieszyć otwarcie ośrodka. Od wczoraj (czwartek) działa też Cisowa w Wolbromiu. Narciarze mają tam do dyspozycji trasę czerwoną, na której leży (podobno) 30-50cm śniegu.

Kotelnica - Białka Tatrzańska, 3.12.2014  - © FB Białka Tatrzańska - Kotelnica Białczańska

Kotelnica - Białka Tatrzańska, 3.12.2014

Prawa autorskie: FB Białka Tatrzańska - Kotelnica Białczańska

Pierwszym dużym ośrodkiem, który otworzył swoje podwoje jest Białka Tatrzańska, gdzie wyciągi ruszyły dzisiaj (piątek). Według zapowiedzi działają kanapy III, IV, V i VI oraz wyciąg 4. Narciarze mogą śmigać po niebieskich trasach 4, 8 i B1 oraz zielonej B2. Na bardziej wprawionych czeka czerwona 6a. W piątek popołudniu (od 16.00) wielkie otwarcie sezonu w Złotym Groniu. Pokrywa śniegu wynosi tam 20-30cm. Na stoku głównym obsługiwanym przez kolej linową dla narciarzy przygotowano pas śniegu o szerokości 30-40m. Na stoku obsługiwanym przez talerzyk dostępna jest cała trasa. W środę z Istebnej doszły dobre wieści, o których wcześniej po cichu przemarznięte wróble ćwierkały – Złoty Groń i Zagroń połączyły siły. Od najbliższego sezonu narciarskiego oprócz karnetu lokalnego w danym ośrodku będzie obowiązywał wyczekiwany wspólny skipass, uprawniejący do szusowania po trasach obu stacji narciarskich. To kolejny w ostatnim czasie (po Szczyrku i Zieleńcu) przykład dobrej współpracy między sąsiednimi operatorami ośrodków narciarskich.

Jeszcze więcej okazji do pośmigania będzie od soboty – 6 grudnia. Na ten dzień otwarcie sezonu zapowiedziała m.in. Zieleniec Ski Arena. Tego dnia obowiązywać będzie tu specjalna Mikołajkowa promocja. Każdy, kto pojawi się w czapce Mikołaja będzie mógł jeździć tam od 9.00 do 16.00 za symboliczną złotówkę. Jeśli tylko pogoda na to pozwoli w sobotę działać ma tam 6-osobowa kanapa Winterpola, 4-osobowa kanapa Gryglówka oraz talerzyk przy kościółku na stokach Mieszko. Warto dodać, że w Zieleńcu dobiegają końca prace związane z budową kolei Nartorama Skyway Express. Od połowy listopada na podporach trasowych kolei jest zainstalowana i zawiązana lina. Większość kanap jest już zamontowanych na linie. W pierwszym tygodniu grudnia miały dotrzeć dwie ośmioosobowe gondole, w które zostanie wyposażona ta niecodzienna hybrydowa kolejka. Rozruch planowany jest na drugą połowę grudnia. 

6 grudnia sezon zimowy otwiera także Czarna Góra w Siennej. Trasy są tam dobrze przygotowane. Także tutaj w sobotę obowiązuje Mikołajkowa promocja karnet za złotówkę. Ci, którzy przenocują do niedzieli w apartamentach Czarna Góra lub hotelu Morawa w Starej Morawie pośmigają za złotówkę także 7 grudnia. Na otwarcie czynne mają być koleje F, H oraz wyciągi P3, F1, F2. Mikołaj ma także prezenty dla uczestników otwarcia sezonu w Soszowie (Wisła), gdzie w sobotę i niedzielę będzie można śmigać od 8.00 do 21.00 na trasie 1. 6 grudnia w godz. 10.00-14.00 za darmo szusować mogą dzieci do 120cm oraz dorośli w pełnym stroju św. Mikołaja.  

Prognoza opadów śniegu: w najbliższych trzech dniach znów spadnie w niektórych ośrodkach trochę naturalnego śniegu – najwięcej w Ustroniu i Wiśle (łącznie 12cm) oraz Szczyrku (10cm). Zobaczcie szczegółową prognozę opadów dla Polski

SŁOWACJA

Już w piątek 5 grudnia rusza ośrodek narciarski Jasna-Chopok w Niskich Tatrach, gdzie działać będzie ponad 5 km tras: 1c Pretekárska úsek Chopok – Konský Grúň, 1b Pretekárska - Konský Grúň – Luková, 1a Pretekárska úsek Luková – Priehyba, czerwona trasa nr  2 Májová, niebieska nr  13  na Biela Púť. Dzieki obfitemu naśnieżaniu na trasach zalega od kilku do kilkunastu centymetrów a gdzieniegdzie nawet kilkadziesiąt. Dziś według zapowiedzi sezon rozpoczął ośrodek Rohacze. Przez cały weekend karnet dostępny jest za pół ceny. Natomiast w Wysokich Tatrach narciarska zima zaczyna się na całego w sobotę 6 grudnia. Od tego dnia będą czynne trasy  Interski, Esíčko, Turistická i Spojka w ośrodku narciarskim Strbskie Pleso. Natomiast w Tatrzańskiej Łomnicy będzie można śmigać po trasie ze Skalnetego Plesa do Startu. Wyciągi będą czynne od godz. 9.00 do 15.30 Dostępnych będzie ok 3 km tras narciarskich. Pokrywa śnieżna sięga od kilku do kilkunastu centymetrów.  W sobotę ruszą także wyciągi w Litmanowej.

Ratraki na Chopoku rozprowadzają sztuczny śnieg  - © TMR, a.s.

Ratraki na Chopoku rozprowadzają sztuczny śnieg

Prawa autorskie: TMR, a.s.

CZECHY

Tutaj także zima, jak na nasze warunki, dopisuje. Pierwsze czeskie stoki zostały otwarte już w poprzedni weekend. W sobotę, 29 listopada uruchomiono wyciągi w Rudawach w ośrodku Boży Dar – Novako. W niedzielę doszła trasa Anioł w karkonoskiej stacji Černá hora - Janske Lázne. W środę 3 grudnia sezon zaczęto w ośrodku Hrubá Voda w Jesenikach. W ten weekend otwarcie planuje 7 czeskich stacji narciarskich (w tym Szpindlerowy Młyn, Klinovec, Pec pod Śnieżką, Branna i Mala Upa).

AUSTRIA

W Austrii można pośmigać, i to całkiem nieźle – pod warunkiem, że trafi się do właściwego regionu i odpowiednio wysoko. W czwartek spadło trochę świeżego śniegu – dzięki temu lodowiec  Mölltal, gdzie pojawiło się około 20cm świeżego puchu mógł ogłosić Powder alarm. Pokrywa śniegu ma tam 250cm i czynnych jest 7 tras. Jeszcze więcej spadło w Nassfeld w Karyntii (35cm), gdzie w najbliższych dniach maja ruszyć wyciągi i kolejki.  Świeży śnieg spadł tez na Pitztalu (14cm), w ośrodku Obertauern (10cm) jak i w stacji Großglockner-Heiligenblut (10cm). Słynne Ischgl zanotowało skromny 5-centymetrowy opad – pokrywa śniegu wynosi tam 40cm.

Gorzej sytuacja prezentuje się na północnym skraju Alp oraz w niżej położonych miejscówkach. Z powodu braku śniegu część ośrodków musiała przesunąć otwarcie o jeden tydzień. SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental przełożyło początek sezonu na 11 grudnia (chyba że warunki pogodowe umożliwią wcześniejszy start). Z otwarciem musiały poczekać na razie także stacje narciarskie Ramsau am Dachstein, Patscherkofel czy Damüls. Pierwsze wyciągi ruszą za to w weekend w regionie Schladming-Dachstein. Reiteralm od piątku 5 grudnia czynne będzie już codziennie. Od niedzieli szusować będzie można również na Planai.

St. Anton am Arlberg także czeka na śnieg  - © St. Anton am Arlberg

St. Anton am Arlberg także czeka na śnieg

Prawa autorskie: St. Anton am Arlberg

SZWAJCARIA

Nie lepiej prezentuje się sytuacja w Szwajcarii, gdzie zanotowano jeszcze mniej świeżego śniegu niż w Austrii. Opady puchu pojawiły się niezmiernie rzadko, np. w czwartek w Samnaun  5 cm i w Engadin – St. Moritz 2cm. Na stałe otwarta jest obecnie Skiarena Andermatt-Sedrun, gdzie przy pokrywie śniegu 280cm czynne są 22 km tras. Ponad 2m śniegu leży też na trasach w Saas Fee – dokładnie 210cm. Bez przerw działają także ośrodki Laax, gdzie pokrywa śniegu sięga 125cm, oraz Verbier (pokrywa 35cm). W sobotę 6 grudnia rusza Aletsch Arena. Pozostałe szwajcarskie stacje liczą, że uda im się uruchomić wyciągi w kolejny weekend.

FRANCJA

Na razie sytuacja nie wygląda tu najlepiej. Bez przerw otwarte są we Francji jedynie cztery ośrodki narciarskie, przy czym działają w nich tylko nieliczne wyciągi: Les 2 Alpes, Tignes, Val d´Isére i Val Thorens. W ostatnich dniach nie spadł tu świeży śnieg, dlatego wiele ośrodków zdecydowało się na przesunięcie terminu otwarcia sezonu. Za tydzień 13 grudnia wyciągi planują uruchomić m.in. La Plagne, Courchevel, Chamonix czy Meribél.

WŁOCHY

Lepiej jest już nawet we Włoszech: w takich ośrodkach jak Livigno, Bormio czy Madonna di Campiglio uruchomiono chociaż po kilka kolejek linowych. Spadło tu też trochę śniegu: w poniedziałek Madonna di Campiglio i Adamello Ski zameldowały opady 20cm  świeżego puchu. Ponownie silnie popadało w nocy z poniedziałku na wtorek:  w Cortinie d´Ampezzo spadło 35cm, w Prali 20cm. Z kolei w czwartek w nocy padało na Seiser Alm (7cm), w Chiesa Valmalenco (5cm). Największą pokrywą śniegu we Włoszech szczycą się ośrodki Adamello Ski (300cm), San Domenico di Varzo (300cm), Macugnaga w Piemoncie (260cm) i na lodowcu Schnalstal/Val Senales (260cm).

Zobacz opady śniegu w ostatnich 7 dniach:

http://www.skiinfo.pl/opady-sniegu-7-ostatnich-dni.html

 

 

 

 

 

Reklama

Reklama

Reklama