Polish

Raport śniegowy: alpejskie ośrodki nadal działają na pół gwizdka, od soboty w Polsce spore opady

Jakobshorn w Davos, 13.12.2014

Jakobshorn w Davos, 13.12.2014

Prawa autorskie: Davos

Wielu narciarzy zaplanowało na święta wypad na narty i teraz z niepokojem śledzi prognozy pogody i wyczekuje dobrych wieści z ośrodków narciarskich, czy to w Polsce, czy też w bliższej czy dalszej zagranicy. Niestety na razie w wielu stacjach narciarskich sytuacja śniegowa wciąż jest daleka od ideału. Nawet w Alpach tylko nieliczne ośrodki narciarskie oferują możliwość zjazdu do samej doliny. O uruchomieniu wszystkich wyciągów i tras w ogóle nie ma mowy. Jak sytuacja prezentuje się w szczegółach dowiecie się z naszego cotygodniowego raportu śniegowego!

Polska

Pogoda w minionym tygodniu nie sprzyjała właścicielom ośrodków narciarskich. Ciepły front sprawił, że śnieg z naśnieżonych wielkim nakładem pracy i kosztów stoków znikał, jak pączki w tłusty czwartek. Świeżego śniegu nasze ośrodki też w większości się nie doczekały. Liderem pod tym względem była w minionych 7 dniach Zieleniec Ski Arena, gdzie w tym kresie spadło łącznie 17cm. Na szczęście temperatura spadła i znowu armatki mogły pójść w ruch. W ten weekend działać ma prawie 20 ośrodków. Najwięcej śniegu leży na stoku w Małym Cichem (30-70cm). Niemal równie dużo śniegu jest w ośrodku Jurgów Ski (40-65cm), gdzie do czynnej obecnie kanapy B i orczyka C w sobotę dołączy orczyk D. Uruchomiona zostanie także trasa 4. W czołówce najlepiej naśnieżonych ośrodków znajdują się także: Kotelnica Białczańska (40-60cm), Spytkowice (40-60cm), RusińSki (55cm), Zieleniec (30-55cm) czy Karpacz Biały Jar (25-55cm).  

Prognoza śniegu: prognozy są dość optymistyczne – zacząć padać ma w sobotę (w niektórych rejonach już w piątek). Popada także w niedzielę.  A największe opady spodziewane są w poniedziałek. Łącznie w tym czasie w niektórych ośrodkach ma spaść ponad 30cm świeżego puchu. Byle tylko prognozy się sprawdziły.

Prognoza śniegu dla Polski: http://www.skiinfo.pl/polska/snowfinder.html?o=total

Otwarte ośrodki narciarskie w Polsce: http://www.skiinfo.pl/polska/otwarte-osrodki-narciarskie.html

Warunki narciarskie w ośrodkach w Polsce: http://www.skiinfo.pl/polska/raport-sniegowy.html

Małe Ciche - 18.12.2014  - © FB Ośrodek Narciarski Małe Ciche

Małe Ciche - 18.12.2014

Prawa autorskie: FB Ośrodek Narciarski Małe Ciche

Słowacja

Jeszcze gorsze wieści dochodzą od naszych południowych sąsiadów. Na Słowacji działa obecnie zaledwie 7 ośrodków narciarskich – poza największymi tatrzańskimi stacjami (Tatrzańska Łomnica, Szczyrbskie Pleso, Jasna Chopok i Rohacze) czynne są wyciągi w ośrodku Donovaly oraz leżącej bardziej na wschodzie Drienicy i Litmanovej. Najwięcej śniegu – aż 50cm leży na trasach na Rohaczach – wystarczająco dużo, by w ten weekend sukcesem zakończyło się oficjalne otwarcie nowej 4-osobowej kanapy. Najwięcej tras (7 z 26) czynnych jest na Chopoku w Jasnej (Tatry Niskie). Działa tam 6 wyciągów i kolejek linowych.

Otwarte ośrodki narciarskie na Słowacji: http://www.skiinfo.pl/slowacja/otwarte-osrodki-narciarskie.html

Warunki narciarskie w ośrodkach na Słowacji: http://www.skiinfo.pl/slowacja/raport-sniegowy.html

Czechy

Ocieplenie, które dotknęło polskie stoki, dało się też odczuć w Czechach. W połączeniu z brakiem świeżych opadów śniegu spowodowało to konieczność zamknięcia niektórych czynnych już ośrodków narciarskich. W ten weekend czeskich górach będzie można szuszować w mniej niż 20 stacjach., w tym między innymi ośrodku Černa Hořa v Janských Lázniach (20-40 cm śniegu, 10 cm świeżego puchu w ciągu ostatnich 24 godzin) i w Szpindlerowym Młynie (5-30 cm śniegu, 5 cm świeżego puchu). Najwięcej śniegu leży na stokach Gór Orlickich, w szczególności w ośrodku Ricky (50 cm) - czynny jest tam jeden wyciąg i jedna trasa, a także w Olešnicy na Morawach  40-50cm. Pół metra śniegu wyprodukowały także armatki w Filipovicach, gdzie planują rozpocząć sezon w drugi dzień świąt. Na ten weekend otwarcie tras zaplanowano w Koutach nad Desnou – obowiązywać będą specjalne iższe ceny.

Otwarte ośrodki narciarskie w Czechach: http://www.skiinfo.pl/czechy/otwarte-osrodki-narciarskie.html

Warunki narciarskie w ośrodkach w Czechach: http://www.skiinfo.pl/czechy/raport-sniegowy.html

Austria

Niewielkie opady śniegu i niskie temperatury w ostatnich trzech dniach pozwoliły przedstawicielom ośrodków narciarskich w Austrii nieco odetchnąć z ulgą. Obertauern, Silvretta Montafon, Gerlos w dolinie Zillertal, Kitzsteinhorn, Hochfügen czy  St. Anton – wszędzie tam spadło od 10 do 15 cm świeżego śniegu. Liderem okazało się ist Hochoetz w dolinie Ötztal, gdzie w oststnich dwóch dniach przybyło 20cm puchu. Niewiele mniej – 17cm – spadło na stoki na lodowcu Pitztal. To oczywiście nie wystarczy, żeby całkowicie odwołać alarm wywołany stosunkowo kiepskimi jak na grudzień warunkami narciarskimi. Zwłaszcza w niżej położonych ośrodkach śniegu jest nadal za mało, by uruchomić wyciągi. Na szczęście większość stacji narciarskich dzięki sztucznemu naśnieżaniu stoków umożliwia szusowanie choć w mniej lub bardziej ograniczonym zakresie.  

Jeśli spojrzymy na grubość pokrywy śnieżnej to na czele znajdują się lodowce: Mölltal, Hintertux, Sölden, Stubai, Pitztal, Kaunertal – tutaj warunki są bardzo dobre a maksymalna ilość śniegu wynosi tam między 150 a 250cm.Tam jednak, gdzie pokrywa śniegu nie przekracza pół metra, działa tylko część wyciągów. W wielu ośrodkach czynnych jest tylko połowa kolejek linowych a często nawet mniej.

Otwarte ośrodki narciarskie w Austrii: http://www.skiinfo.pl/austria/otwarte-osrodki-narciarskie.html

Warunki narciarskie w ośrodkach w Austrii: http://www.skiinfo.pl/austria/raport-sniegowy.html  

Szwajcaria

W Szwajcarii panuje obecnie podobna sytuacja, jak w Austrii. W wyższych partiach gór można znaleźć nawet całkiem dobre warunki narciarskie, w dolinach niestety często nadal jest zielono (a raczej buro).  Jednak wczoraj i przedwczoraj wiele tutejszych ośrodków narciarskich zanotowało opady śniegu.  W Aletsch Arenie w nocy ze srody na czwartek spadło 20cm puchu, w Chandolin zanotowano we wtorek i środę łącznie 18 cm. Oba ośrodki będą w ten weekend otwarte. Od 10 do 15cm spadło też w wielu innych stacjach , jak na przykład w Arosa Lenzerheide (obecnie pokrywa śniegu 50cm, działa 10 z 42 wyciągów), Davos (79cm, 22 z 56 wyciągów) czy Gstaad Glacier 3000. Niestety większość ośrodków działa na pół gwizdka. W żadnym nie wykorzystuje się pełnej przepustowości kolejek narciarskich. Tak samo jest w startującym w dzisiejszy czwartek ośrodku Scuol Motta Naluns, gdzie na początek działać będą tylko 4 kolejki.

Otwarte ośrodki narciarskie w Szwajcarii: http://www.skiinfo.pl/szwajcaria/otwarte-osrodki-narciarskie.html  

Warunki narciarskie w ośrodkach w Szwajcarii: http://www.skiinfo.pl/szwajcaria/raport-sniegowy.html  

Francja

We Francji w większości warunki narciarskie są lepsze niż we wschodniej części Alp. We wtorek i w środę ładnie sypnęło śniegiem – wprawdzie nie tak obficie jak w Norwegii, która od dwóch tygodni tonie w śniegu, ale i tak są to ilości warte podkreślenia: Peisey Vallandry zanotowało 25cm puchu, Val Thorens 20cm, La Plagne i Champagny po 16cm, Courchevel i Les Menuires 15cm. Łącznie we Francji sezon otworzyło już prawie 50 ośrodków narciarskich, w większości przypadków warunki są dobre a nawet bardzo dobre, choć wszystkie wyciągi udało się uruchoić jedynie w Val Thorens. Największą pokrywą śniegu mogą poszczycić się Val Cenis i Valfréjus - 150cm, następnych w kolejności jest sześć ośrodków z pokrywą śniegu sięgającą 100cm: Le Sauze, Les Orres, Isola 2000, Serre Chevalier, Val Thorens i Praloup.

Otwarte ośrodki narciarskie we Francji: http://www.skiinfo.pl/francja/otwarte-osrodki-narciarskie.html  

Warunki narciarskie w ośrodkach we Francji: http://www.skiinfo.pl/francja/raport-sniegowy.html  

Włochy

We Włoszech silniej padało przede wszystkim 15, 16 i rankiem 17 grudnia. Najwięcej zanotowano w Falcade - Passo San Pellegrino - 80cm, Piani di Bobbio e Valtorta - 60cm, na lodowcu Presena - Adamello Ski - 30cm i w Speikboden - 22cm. Najwięcej śniegu zalega obecnie we Włoszech w derzeit Adamello Ski - 350cm, ponad dwa metry sięga pokrywa śniegu w Macugnaga, w dolinie Schnalstal (Val Senales), San Domenico di Varzo, Madesimo i we freeridowej miejscówce Alagna Valsesia. Ale także tutaj raczej nie znajdziemy ośrodka, w którym czynne byłyby wszystkie wyciągi. Oto kilka liczb z największych stacji narciarskich: w Val Gardena działa 40 z 79 wyciągów, w Sestriere 20 z 69, w Cervinii 18 z 64, w Cortinie 12 z 37 a w ulubionym przez Polaków Livigno 24 z 31.

Otwarte ośrodki narciarskie we Włoszech: http://www.skiinfo.pl/wlochy/otwarte-osrodki-narciarskie.html  

Warunki narciarskie w ośrodkach we Włoszech: http://www.skiinfo.pl/wlochy/raport-sniegowy.html  

Prognozy śniegu na najbliższe dni w Alpach

Kto liczy na obfite opady śniegu w Alpach, w najbliższych dniach raczej się rozczaruje. Dzisiaj od zachodu przeszedł nad Alpami ciepły front. W piątek w całych Alpach ma być słonecznie i przyjemnie, meteorolodzy nie przewidują na ten dzień opadów. W sobotę i niedzielę można spodziewać się przelotnych zakłóceń pogody przede wszystkim w północno-wschodniej części Alp. Granica opadów śniegu nieco się wówczas obniży. Do niedzieli wieczór w prognozach nie ma dużych opadów śniegu – tam gdzie popada spadnie nie więcej niż 10-20 cm. Trzymajmy kciuki, by przed świętami jeszcze obficie sypnęło!

Reklama

Reklama

Reklama