Polish

Raport śniegowy: w Alpach wreszcie śniegu pod dostatkiem, w Polsce znów trochę sypnie

Avoriaz 28.12.14

Avoriaz 28.12.14

Prawa autorskie: Avoriaz

Okres świąteczno-noworoczny przyniósł w Europie wytęsknione spore opady śniegu. W wielu rejonach Austrii, Francji, Szwajcarii i Włoch warunki narciarskie znacząco się poprawiły. Także w Polsce i u obu południowych sąsiadów udało się uruchomić wiele do tej pory nieczynnych stacji narciarskich. Z naszego najnowszego raportu śniegowego dowiecie się, jakie warunki panują w ośrodkach narciarskich w Polsce i zagranicą oraz jakie są najbliższe prognozy.

 Polska

Pod koniec roku pogoda sprzyjała sztucznemu naśnieżaniu stoków. W niektórych miejscach pomogła też natura i sypnęła wreszcie nieco śniegiem. Dzięki temu większość polskich ośrodków jest już czynna. Ruszyła np. Szklana Góra (Harbutowice) i Korbielów. Nadal jednak w wielu ośrodkach czynna jest tylko ograniczona liczba wyciągów i tras. Największą pokrywą śniegu szczyci się właśnie Szklana Góra – do 100cm. Jeśli ktoś z Was był tam po sylwestrowej inauguracji zachęcamy do weryfikacji tych danych za pomocą naszej aplikacji Skiinfo Narty & Śnieg, gdzie możecie wrzucać własne raporty prosto ze stoków. Jesteśmy ciekawi, czy potwierdzicie te dane. Następne w kolejności są Suche – Poronin (do 90cm), Małe Ciche i Wisła-Nowa Osada (po 80cm), Karpacz – Biały Jar (do 75cm), Polana Szymoszkowa w Zakopanem i Dębowiec w Bielsku-Białej (do 70cm) oraz Jurgów Ski i Zieleniec Ski Arena (po 65cm).

>> Polska – opady śniegu w ostatnich 7 dniach: http://www.skiinfo.pl/polska/7daysdump.html

>> Pełny raport na temat warunków narciarskich w Polsce: http://www.skiinfo.pl/polska/raport-sniegowy.html?&ud=1&o=resort

----------------------------------------

Austria

Po dość mizernym początku sezonu wreszcie wiele ośrodków narciarskich w Austrii zanotowało silne opady świeżego śniegu. Liderem była „dolina małej wody“ Kleinwalsertal, gdzie od 28 do 31 grudnia spadło łącznie aż 125cm puchu. Metr śniegu spadł także w  St. Anton am Arlberg, Flachau czy też w Wildkogel-Arena koło Salzburga. Około 90cm zameldowały ośrodki: SkiWelt Wilder Kaiser Brixental, Zauchensee i Saalbach-Hinterglemm. Obecnie w większości austriackich stacji narciarskich panują dobre warunki narciarskie – znacznie wzrosła liczba czynnych wyciągów i kolejek linowych, otwarto także wiele zamkniętych do tej pory zjazdów do doliny.  Największą pokrywą śniegu poszczycić się może lodowiec Mölltal - 260cm, następne w kolejnści są: Sölden (231cm) i Zillertaler Gletscherwelt 3000 (210cm).

>> Austria – opady śniegu w ostatnich 7 dniach: http://www.skiinfo.pl/austria/7daysdump.html

>> Pełny raport na temat warunków narciarskich w Austrii: http://www.skiinfo.pl/austria/raport-sniegowy.html?&ud=1&o=resort

----------------------------------------

Szwajcaria

Także u Szwajcarów zima pod koniec roku dała znać o sobie. Najwięcej świeżego śniegu spadło w Champery, gdzie w dniach 28-29.12. zanotowano łącznie  150cm. 120 cm spadło w Pizol, metr w in Interlaken, Frutigen czy Ibergeregg. Nieco mniej – między 50 a 60cm – naśnieżyło w większych znanych stacjach, jak Verbier, Adelboden czy Aletsch Arena.

Najwięcej śniegu leży obecnie w Skiarena Andermatt-Sedrun (300cm), Engelbergu (260cm) i Laax (170cm).

>> Szwajcaria – opady śniegu w ostatnich 7 dniach: http://www.skiinfo.pl/szwajcaria/7daysdump.html

>> Pełny raport na temat warunków narciarskich w Szwajcarii: http://www.skiinfo.pl/szwajcaria/raport-sniegowy.html?&ud=1&o=resort

 ----------------------------------------

Francja

Także francuskie ośrodki narciarskie dysponują odpowiednią ilością śniegu. Tutaj także po świętach przyszły spore opady –prawie we wszystkich ośrodkach spadło co najmniej 40cm świeżego puchu - najwięcej w Les Angles (130cm), Combleux (120cm) i  Valfrejus ( 115cm). Największą pokrywą śniegu cieszą się narciarze w Valfrejus (220cm), Val Cenis (180cm), Chamonix (160cm) oraz Cauterets w Pirenejach (150cm).

>> Francja – opady śniegu w ostatnich 7 dniach: http://www.skiinfo.pl/francja/7daysdump.html

>> Pełny raport na temat warunków narciarskich we Francji: http://www.skiinfo.pl/francja/raport-sniegowy.html?&ud=1&o=resort

 ----------------------------------------

Prognoza śniegu

W weekend znowu trochę popada. Także polskie ośrodki mogą liczyć na świeżą dostawę śniegu – najwięcej na Dolnym Śląsku – łącznie ponad 20cm. Nad Alpy w piątek popołudniu nadciągnąć ma chłodny front – będzie wietrznie i śnieżnie. Najwięcej spadnie w zachodniej części Alp - we Francji nawet ponad 50 cm.

>> Prognoza śniegu dla Europy: http://www.skiinfo.pl/europe/snowfinder.html

Morzine - 28.12.2014  - © Morzine Avoriaz

Morzine - 28.12.2014

Prawa autorskie: Morzine Avoriaz

Reklama

Reklama

Reklama