Polish
Mt. Baker

Mt. Baker

Prawa autorskie: Grant Gunderson

Zima znów wraca i to z pełną mocą. Już od piątku w wielu rejonach Alp ma zacząć solidnie śnieżyć. Aktualne informacje o warunkach narciarskich w ośrodkach, opadach świeżego śniegu i prognozach na najbliższy czas znajdziecie w naszym najnowszym raporcie śniegowym…

Polska

Na śniegowego lidera w Polsce wyrósł Zieleniec. Po raz kolejny w tym ośrodku notowane są największe opady śniegu. W ciągu ostatniego tygodnia spadło tam aż 41cm. Mimo to nawet tam wciąż nie udało się uruchomić wszystkich tras (działa 27 z 41 tras). Podobnie jest w zdecydowanej większości polskich ośrodków narciarskich. Na trasach, które udało się odpowiednio naśnieżyć panują jednak stosunkowo dobre warunki. Dzisiaj w czwartek wreszcie udało się uruchomić trasę w Kotle Gąsienicowym na Kasprowym Wierchu. W sobotę na dobre rusza też Korbielów-Pilsko. Do tej pory można było tam pojeździć tylko na trasach na Solisku - Kamienna i Baba. Od 17.01. ruszają wyciągi: krzesło STRUGI - SZCZAWINY, orczyki (V, VI) SZCZAWINY - MIZIOWA, orczyk (VII) MIZIOWA - PILSKO.

Największa pokrywa śniegu w Polsce znajduje się na trasach w Zieleńcu i Kapaczu – Białym Jarze (95cm). Do 80cm wynosi grubość pokrywy w Małem Cichem (tu działają już wszystkie wyciągi), Wiśle – Skolnitach i Nowej Osadzie, Witowie Ski, Jurgowie Ski i w Bielsku-Białej na Dębowcu.

Polska – opady śniegu w ostatnich 7 dniach: http://www.skiinfo.pl/polska/7daysdump.html

Pełny raport na temat warunków narciarskich w Polsce: http://www.skiinfo.pl/polska/raport-sniegowy.html?&ud=1&o=resort

Zieleniec - 13.01.2015  - © FB Zieleniec Ski Arena

Zieleniec - 13.01.2015

Prawa autorskie: FB Zieleniec Ski Arena

Słowacja

W tym tygodniu w słowackich ośrodkach narciarskich panowały całkiem dobre warunki narciarskie. Najwięcej śniegu w ciągu ostatnich 7 dni spadło w Tatrzańskiej Łomnicy – łącznie 55 cm puchu. 44cm świeżego śniegu zanotowano  także w Starym Smokowcu ), po 40 cm w ośrodkach Hruštína, Kubínska hola, Martinskie hole i  w Jasnej na Chopoku. Dzięki temu w niektórych miejscach udało się uruchomić kolejne trasy. W Tatrzańskiej Łomnicy w piątek rusza najwyżej położona czarna trasa w Europie Środkowej z Łomnickiego Siodła. W tym roku będzie ona dostępna dla narciarzy ponad dwa miesiące wcześniej niż w roku ubiegłym. Najwięcej śniegu obecnie znajduje się na stokach Małej Lucivnej – do 105 cm śniegu. Do 80 cm śniegu leży na Rohaczach w Spalonej Dolinie, do 75 cm w Strbkim Plesie i Valčianskiej Dolinie.

Słowacja  – opady śniegu w ostatnich 7 dniach: http://www.skiinfo.pl/slowacja/7daysdump.html

Pełny raport na temat warunków narciarskich na Słowacji: http://www.skiinfo.pl/slowacja/raport-sniegowy.html?&ud=1&o=resort

Štrbské Pleso, Słowacja - 15.1.2015

Štrbské Pleso, Słowacja - 15.1.2015

Prawa autorskie: www.vt.sk

Czechy

Ocieplenie, które dotknęło czeskie ośrodki narciarskie w minioną sobotę i niedzielę, w ten weekend już się nie powtórzy. Temperatura na szczęście ustabilizowała się nieznacznie powyżej zera (a w nocy nawet poniżej zera). Dzięki temu większość pokrywy śniegowej utraconej w wyniku tymczasowego ocieplenia, udało się już odtworzyć. W ostatnich 7 dniach sypnęło śniegiem w wielu stacjach narciarskich w Czechach. W Szpindlerowym Młynie spadło w sumie około 60 cm, w Pecu i Velkiej Upie około 50 cm (30 cm z tego ostatnia noc!). Aż 45cm spadło też w Jasenikach w ośrodku Praded-Ovcarna. Tutaj też zalega największa pokrywa śniegu - 100 cm. Mimo to stacja czynna jest tylko w części. Drugi w kolejności jest Szpindlerowy Młyn (do 90 cm), tu jednak działają już wszystkie wyciągi i ponad 22 km tras.  Wszystkie wyciągi czynne są także na Benecku, gdzie znajduje się do 55 cm śniegu.

Czechy – opady śniegu w ostatnich 7 dniach: http://www.skiinfo.pl/czechy/7daysdump.html

Pełny raport na temat warunków narciarskich w Czechach: http://www.skiinfo.pl/czechy/raport-sniegowy.html?&ud=1&o=resort

Špindlerův Mlýn, 12.1.2015  - © Špindlerův Mlýn FB

Špindlerův Mlýn, 12.1.2015

Prawa autorskie: Špindlerův Mlýn FB

Austria

W nocy ze środy na czwartek w Austrii spadło trochę śniegu – w wielu ośrodkach zanotowano do 15 cm świeżego puchu. Śnieżyło między innymi na Pitztalu (12cm), Zauchensee (10cm)i na Silvretta Bielerhöhe (15cm).  Dzień wcześniej, 14.01. ponad 30cm śniegu spadło w dolinie Kleinwassertal, gdzie teraz znów panują doskonałe warunki. Pokrywa śniegu w tamtejszej stacji Ifen wynosi 60cm i czynnych jest 14 km tras. Śnieg spadł także w Obertauern (10cm) – tam czynne są wszystkie trasy. Największą pokrywą śniegu w Austrii poszczycić się mogą lodowce Mölltal i Kitzsteinhorn (po 260cm), następna w kolejności jest Zugspitzarena w Tyrolu - 240cm. W Sankt Anton do dyspozycji narciarzy i snowboarderów są pełne 264km tras - przy pokrywie śniegu rzędu 185cm (5cm świeżego puchu 15.01). Także w Sölden czynne są wszystkie 40 tras (pokrywa śniegu 231cm).  

Austria – opady śniegu w ostatnich 7 dniach: http://www.skiinfo.pl/austria/7daysdump.html

Pełny raport na temat warunków narciarskich w Austrii: http://www.skiinfo.pl/austria/raport-sniegowy.html?&ud=1&o=resort

Kleinwalsertal 14.1.2015  - © Kleinwalsertal Tourismus

Kleinwalsertal 14.1.2015

Prawa autorskie: Kleinwalsertal Tourismus

Włochy

Ostatnie silne opady śniegu we Włoszech zanotowano 9 i 10.01. Poźniej opady były już raczej dość śladowe. Liderem pod względem opadów puchu w minionych 7 dniach jest  Speikboden - 25cm, Val Gardena - 15cm, Klausberg - 14cm oraz Arabba - 13cm. Największą pokrywą śniegu nieodmiennie szczyci się Adamello Ski - 350cm, Val Senales (Schnalstal) - 290cm oraz  Macugnaga - 260cm.

Włochy – opady śniegu w ostatnich 7 dniach: http://www.skiinfo.pl/wlochy/7daysdump.html

Pełny raport na temat warunków narciarskich we Włoszech: http://www.skiinfo.pl/wlochy/raport-sniegowy.html?&ud=1&o=resort

Vialattea 15.01.2015  - © Vialattea

Vialattea 15.01.2015

Prawa autorskie: Vialattea

Szwajcaria

W Szwajcarii znów w ostatnich dniach śniegu nie było zbyt dużo. Coś tam jednak w końcu spadło. I tak Crans Montana otrzymała 9cm świeżego puchu i z tym mizernym wynikiem znajduje się wśród szwajcarskich liderów od względem wielkości opadów. Wśród nielicznych ośrodków, w których jeszcze popadało, są Aletsch Arena i Leukerbad (po 5cm). Ale także dla Szwajcarii prognozy przewidują poprawę sytuacji na stokach. Na razie najwięcej śniegu zalega na trasach Skiareny Andermatt-Sedrun - 310cm. Otwartych jest tam obecnie 30km tras. Nieco mniej – 290cm – wynosi pokrywa śniegu w Engelberg-Titlis, gdzie czynnych jest 68km czynnych tras. Ponad 2m śniegu znajduje się także w Saas Fee (dokładnie 210cm).

Szwajcaria – opady śniegu w ostatnich 7 dniach: http://www.skiinfo.pl/szwajcaria/7daysdump.html

Pełny raport na temat warunków narciarskich w Szwajcarii: http://www.skiinfo.pl/szwajcaria/raport-sniegowy.html?&ud=1&o=resort

Verbier (14.1.2015)  - © Hotel Farinet Verbier

Verbier (14.1.2015)

Prawa autorskie: Hotel Farinet Verbier

Francja

Słońce, wichura, deszcz, śnieg -  w ostatnich dniach pogoda we Francji bawiła się z narciarzami w kotka i myszkę. Śnieg pojawił się w największej ilości w Chamonix  (14.01 i 15.01.spadło tam łącznie 31cm) oraz w Arêches - Beaufort (14.01. zanotowano tam 20cm puchu). Nieco mniej puchu pojawiło się także w ostatnich dniach we Flaine, La Plagne i Val d'Isère. Największa pokrywa śniegu leży dzisiaj w Valfréjus -190cm, Cenis - 160cm i Val Thorens oraz Orelle - 130cm. Już jutro ma tu jednak silnie sypnąć śniegem.

Francja – opady śniegu w ostatnich 7 dniach: http://www.skiinfo.pl/francja/7daysdump.html

Pełny raport na temat warunków narciarskich we Francji: http://www.skiinfo.pl/francja/raport-sniegowy.html?&ud=1&o=resort

Alpe d'Huez - 14.1.2015  - © Alpe d'Huez/Cyrille Quintard

Alpe d'Huez - 14.1.2015

Prawa autorskie: Alpe d'Huez/Cyrille Quintard

Prognoza śniegu: znów będzie zimowo

W Polsce opadów śniegu można spodziewać się w niedzielę. Najwięcej około 15cm ma spaść w Zakopanym i Małem Cichem. Ponad 10cm można oczekiwać także w Krynicy, Magurze, Szczyrku, Tyliczu i Jurgowie. Podobne ilości śniegu spadną także w słowackich ośrodkach – głównie wTatrach Wysokich i we wschodniej Słowacji. Nieco mniej śniegu – około 10cm – ma spaść w niektórych stacjach narciarskich w Czechach.

W końcu w alpejskich prognozach pojawiły się jakieś pozytywne wiadomości dla miłośników jazdy w głębokim puchu. Gdyż już w piątek w Alpach Zachodnich da się odczuć działanie zimnego, śnieżnego frontu. Na południu Alp Zachodnich sypać ma już w piątek rano. W ciągu dnia śniegowe chmury będą przesuwać się z Francji nad  Włochy i Szwajcarię. W niektórych miejscach może spaść nawet ponad jeden metr śniegu! W sobotę na południu ma się stopniowo przejaśniać, podczas gdy bardziej na północy Alp Zachodnich nadal należy spodziewać się opadów śniegu.  

W sobotę meteorolodzy oczekują sporych opadów śniegu w Tyrolu Wschodnim, Karyntii i wielu innych rejonach Austrii – nie będą one jednak tak silne jak we Francji i Szwajcarii.

Prognoza opadów śniegu: Polska, Austria, Włochy, Czechy, Słowacja, Francja, Szwajcaria

Reklama

Reklama

Reklama