Polish
Puch na Kitzsteinhornie (24.2.0215)

Puch na Kitzsteinhornie (24.2.0215)

Prawa autorskie: Kitzsteinhorn Facebook

W wielu rejonach Alp minione dni obfitowały w opady śniegu. Najwięcej puchu spadło w Austrii i we Francji. Zima nadal jeszcze nie zamierza się pakować. Z naszego cotygodniowego raportu dowiecie się, gdzie sypał śnieg, jak przedstawiają się warunki narciarskie w poszczególnych ośrodkach narciarskich i jak wyglądają prognozy na najbliższe dni.

Galeria zdjęć

Puch na Kitzsteinhornie (24.2.0215) - © Kitzsteinhorn Facebook
Tourmalet w Pirenejach - © Grand Tourmalet
Zasypane śniegiem Pireneje - © Grand Tourmalet
Val Gardena 24.2.2015 - © Val Gardena Facebook

Zobacz wszystkie

Polska

To był ostatni tydzień ferii zimowych. Na szczęście w wielu ośrodkach nadal panowały całkiem dobre warunki. Byłoby nawet bardzo dobrze, gdyby nie wysokie temperatury, które sprawiały, że trasy rano dobrze przygotowane po południu zamieniały się w mokre ciasto – całkiem jakby to już była wiosna. Zapowiadane w prognozach opady okazały się mniej obfite niż przewidywano. Śnieg w ilościach wartych zauważenia pojawił się dopiero w środę i czwartek. Najwięcej spadło w Małopolsce i na Śląsku. Liderami pod względem opadów były ostatnio stacje: Koninki i Witów Ski, gdzie zanotowano po 12cm świeżego śniegu. 10 cm śniegu spadło w Białce Tatrzańskiej i Małem Cichem, 8cm w Poroninie (Suche) i Kozińcu, a 7 cm w Zakopanym na Polanie Szymoszkowej. Padało także na Śląsku i Dolnym Śląsku, ale tu opady były jeszcze mniejsze. Największą pokrywę śniegu melduje Świeradów Zdrój – 150cm. Na dalszych miejscach plasują się ośrodki: Małe Ciche (130cm), Zakopane – Plana Szymoszkowa (130cm), Kasprowy Wierch (125cm) oraz Szczyrk – Czyrna/Solisko oraz Witów Ski (po 120cm).

Zobacz aktualne warunki narciarskie w ośrodkach narciarskich w Polsce  >>>

Zobacz prognozę opadów śniegu dla Polski >>>

Świeradów Zdrój (26.02.2015)  - © FB SKI&SUN Świeradów

Świeradów Zdrój (26.02.2015)

Prawa autorskie: FB SKI&SUN Świeradów

Austria

W Austrii jeszcze w ostatnich 24 godzinach przybyło trochę świeżego śniegu. Opady zanotowały między innymi Bad Gastein-Sportgastein (10cm), lodowiec Hintertux (10cm) czy też Wagrain (5cm). Ale Już wcześniej liczne ośrodki narciarskie w Austrii meldowały opady świeżego puchu i to w ilościach przekraczających 20cm. Na Kitzsteinhornie w Wagrain i w Zauchensee w środę spadło 40cm. Ponadto w Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau 37cm, Obergurgl-Hochgurgl 30cm a w St. Johann i.T.-Oberndorf 25cm. Liderem pod względem grubości pokrywy śniegu jest Sölden - 313cm. Następne w kolejności są ośrodki: Kitzsteinhorn (310cm), Tiroler Zugspitzarena i lodowiec Dachstein (po 300cm).

Zobacz aktualne warunki narciarskie w ośrodkach narciarskich w Austrii  >>>

Zobacz prognozę opadów śniegu dla Austrii >>>

Lodowiec Stubai 24.2.2015  - © Stubaier Gletscher Facebook

Lodowiec Stubai 24.2.2015

Prawa autorskie: Stubaier Gletscher Facebook

Włochy

We Włoszech ostatnie znaczące opady pojawiły się 21 i 22 lutego. Liderem pod tym względem był ośrodek Piani di Bobbio, gdzie spadło 80cm. Ogólnie najwięcej świeżego puchu pojawiło się  w Trentino, w Lombardii i w części Wenecji. W dużych włoskich ośrodkach nadal panują bardzo dobre warunki narciarskie i tak na przykład w Sestriére czynnych jest 260 km tras, w Livigno narciarze wciąż mają do dyspozycji wszystkie z tamtejszych 115 km tras. Największą pokrywę śniegu we Włoszech i jednocześnie w całej Europie ma ośrodek San Domenico di Varzo - 550cm. Następne pod tym względem są Madesimo (480cm) i Campo Imperatore (450cm).  

Zobacz aktualne warunki narciarskie w ośrodkach narciarskich we Włoszech  >>>

Zobacz prognozę opadów śniegu dla Włoch >>>

Val Gardena 24.2.2015  - © Val Gardena Facebook

Val Gardena 24.2.2015

Prawa autorskie: Val Gardena Facebook

Szwajcaria

Spore opady pojawiły się również w Szwajcarii.  W Airolo im Tessin spadły 52cm, w Gstaad – Glacier 3000 i w Melchsee-Frutt  50cm, w Disentis 35cm a w Verbier  25cm. W Szwajcarii nadal prawie wszystkie ośrodki narciarskie są czynne i po ostatnich opadach śniegu oferują rzeczywiście dobre warunki do śmigania. Największą pokrywą śniegu szczyci się tam Skiarena Andermatt-Sedrun - 480cm, a także Engelberg-Titlis (380cm) i Zermatt (280cm).

Zobacz aktualne warunki narciarskie w ośrodkach narciarskich w Szwajcarii  >>>

Zobacz prognozę opadów śniegu dla Szwajcarii >>>

Francja

Przez cztery dni między  21 a 25 lutego we francuskich Pirenejach zanotowano ogromne opady śniegu. Większość ośrodków nie była w stanie poradzić sobie z tak dużymi ilościami śniegu (oraz burzami śnieżnymi) i musiała tymczasowo wyłączyć wyciągi i zamknąć trasy. W stacjach Gavernie, Cauterets, Formiguères, Piau Engaly, Barèges i La Pierre St. Martin w ciągu tych liku dni spadło ponad 150 cm puchu (w Gavernie aż 180cm). Dalej na północ śniegu był już nieco mniej, ale i tam w miniony weekend i na początku tego tygodnia znaczne opady zanotowały takie ośrodki jak Val Thorens (70cm), Les Gets (55cm) czy Avoriaz (51cm). Duże stacje narciarskie we francuskich Alpach nadal oferują świetne warunki śniegowe, czynne są prawie wszystkie wyciągi i kolejki linowe. Najwięcej śniegu zalega obecnie w Pirenejach w Piau Engaly (480cm), w Cauterets (470cm) i w Gavarnie Gèdre (450cm).

Zobacz aktualne warunki narciarskie w ośrodkach narciarskich w Francji  >>>

Zobacz prognozę opadów śniegu dla Francji >>>

Zasypane śniegiem Pireneje  - © Grand Tourmalet

Zasypane śniegiem Pireneje

Prawa autorskie: Grand Tourmalet

Prognoza śniegu

W piątek z południowego zachodu w kierunku Alp Zachodnich nadciągnie kolejny niż, który przyniesie chłodne masy powietrza i sprawi, że w Tyrolu Wschodnim pojawią się opady śniegu, podczas gdy na południu raczej będzie sucho. Od soboty południa w większej części Alp powinno być sucho i słonecznie. Opadów nie powinno być także w niedzielę. Idealna pogoda zatem, by w weekend wybrać się na narty!  

Reklama

Reklama

Reklama