Polish
Skiarena Andermatt-Sedrun

Skiarena Andermatt-Sedrun

Prawa autorskie: Skiinfo

Kilka ciepłych dni negatywnie wpłynęło na grubość pokrywy śniegu, ale w środę w dużej części Austrii na stoki spadło znów trochę świeżego puchu. Śnieg spadł też w Polsce. W weekend znów ma sypać w wielu miejscach – przede wszystkim  w zachodnich Alpach. Informacje na temat warunków narciarskich i prognoz znajdziecie w naszym cotygodniowym raporcie śniegowym!

Polska

Nagły wzrost temperatur znacząco pogorszył dotychczas nad wyraz dobre warunki panujące na polskich stokach. Jak donoszą użytkownicy naszej aplikacji Skiinfo Narty&Śnieg w większości ośrodków stan tras był zadowalający mniej więcej do południa. Potem było już znacznie gorzej – zwłaszcza w dolnych partiach tras śnieg zamieniał się w lepką papkę. Na szczęście przyszły kolejne opady – głównie na Podhalu i Śląsku – i to stosunkowo obfite. Ta dodatkowa porcja śniegu powinna przedłużyć sezon o dobry tydzień. Największą pokrywą śniegu – do 150cm – szczyci się oficjalnie Świeradów Zdrój. Dawno tam nie śmigaliśmy. Czy ktoś z Was może to potwierdzić? - zobacz Wasze raporty prosto ze stoku. Dalej na liście plasują się: Kasprowy Wierch (do 133cm), Małe Ciche (do 120cm), Witów Ski, Zakopane-Polana Szymoszkowa i Zieleniec Ski Arena (do 110cm). Metr śniegu leży jeszcze na stokach Białce Tatrzańskiej, Szczyrku, Krynicy Henryk Ski i Zwardoniu. Dane te dotyczą oczywiście górnych stacji wyciągów i kolejek linowych. W dolnych partiach coraz częściej pojawiają się przetarcia i kamienie.

Na pocieszenie wszędzie obowiązują już cenniki posezonowe. Niektóre ośrodki oferują nawet dodatkowe wysokie rabaty – np. w Czarnej Górze w tygodniu można było śnigać za pół ceny a w weekend ceny karnetów będą obniżone o 30 proc. Z kolei w ośrodkach narciarskich TatrySki (Kotelnica Białczańska, JurgówSki, Bania, Kaniówka, Grapa-Litwinka, Koziniec-Ski, Czorsztyn-Ski).zakupiony jednodniowy karnet uprawnia teraz do wejścia do Termy Białka, kompleksu basenów termalnych i Spa.

Zobacz aktualne warunki narciarskie w ośrodkach narciarskich w Polsce  >>>

Zobacz prognozę opadów śniegu dla Polski >>>

Galeria zdjęć

Skiarena Andermatt-Sedrun - © Skiinfo
Zugspitze - © Bayerische Zugspitzbahn
Zugspitze - © Bayerische Zugspitzbahn
Capracotta - 5.03.2015 - © Francesco Mammola/Meteoweb.eu

Zobacz wszystkie

Austria

W Austrii w ostatnich 24godzinach najwięcej śniegu spadło w Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang - 20cm. Fieberbrunn, Zauchensee i Tauplitzalm zanotowały 15cm świeżego opadu. 10cm przykryło trasy w ośrodkach Kitzsteinhorn, Wagrain i Hochkönig. Poza tym w Austrii w tym tygodniu panowała raczej piękna słoneczna pogoda. Nadal jednak w austriackich ośrodkach panują dobre lub bardzo dobre warunki narciarskie. W SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental na przykład, gdzie aktualnie wciąż jeszcze czynnych jest 256 km tras, pokrywa śniegu wynosi 70cm. Także inne duże stacje narciarskie  (Lech Zürs, Ischgl, St. Anton am Arlberg, Serfaus Fiss Ladis, Zillertal, Kitzbühel) nadal pracują pełną parą. Liderem pod względem grubości pokrywy śnieżnej jest Tiroler Zugspitzarena (365cm). Następne w kolejności są lodowiec Dachstein (330cm) i Sölden (325cm).

Zobacz aktualne warunki narciarskie w ośrodkach narciarskich w Austrii  >>>

Zobacz prognozę opadów śniegu dla Austrii >>>

Włochy

Lokalną śnieżycę przeżyły w niedzielę i poniedziałek ośrodki w Abruzji, na północny wschód od Rzymu:  w ciągu 18 godzin w niektórych miejscach spadło prawie 2,5m! Miejscowości zostały kompletnie zasypane, wyciągi nie działały – pojawiły sie rozważania, czy przypadkiem nie padł tu światowy rekord opadów w ciągu jednej doby. Żywioł dotknął m.in. stacje Pescocostanzo i Campo Imperatore. We włoskich Alpach natomiast w ostatnich siedmiu dniach w ogóle nie padał śnieg, zamiast tego na stokach było dużo słońca. Wpłynęło to oczywiście na pokrywę śniegu, ale duże ośrodki nadal oferują tu dobre warunki do śmigania. W marcu sezon zamknąć zamierza prawie 30 zazwyczaj mniejszych stacji narciarskich. Większość będzie czynna do kwietnia.   

Zobacz aktualne warunki narciarskie w ośrodkach narciarskich we Włoszech  >>>

Zobacz prognozę opadów śniegu dla Włoch >>>

256cm śniegu spadło 5 marca 2015 r. we włoskiej miejscowości Caprotta  - © Francesco Mammola/Meteoweb.eu

256cm śniegu spadło 5 marca 2015 r. we włoskiej miejscowości Caprotta

Prawa autorskie: Francesco Mammola/Meteoweb.eu

Szwajcaria

Szwajcarskie ośrodki w tym tygodniu nie otrzymały świeżej dostawy śniegu. Duże stacje narciarskie nadal oferują dobre warunki i planują pracować aż do kwietnia. Na skutek wiatru, wysokich temperatur w dzień i mrozu nocą wyprawy freeride’owe obecnie w Szwajcarii nie są  raczej zbyt dużą przyjemnością – na początku tygodnia doświadczyliśmy tego na własnej skórze podczas pobytu w Andermatt. Oficjalnie jest tu wprawdzie najwięcej śniegu w całej Szwajcarii , gdzie jednak owe 490cm zmierzono, pozostaje tajemnicą tamtejszych kolei linowych. Mimo silnego słońca trasy są tu jednak nadal w dobrym stanie.

Niektóre mniejsze ośrodki zakończyły już sezon a w najbliższy weekend dołączą do nich kolejne stacje, które będą musiały wyłączyć wyciągi. Dużą pokrywą śniegu poszczycić mogą się także ośrodki: Engelberg-Titlis (340cm) i Laax (320cm).Tutaj narciarze mają do dyspozycji 212 km czynnych tras. Także w Davos Klosters (171cm) działa ponad 200km tras a w Engadin St. Moritz ponad 300km.

Zobacz aktualne warunki narciarskie w ośrodkach narciarskich w Szwajcarii  >>>

Zobacz prognozę opadów śniegu dla Szwajcarii >>>

Francja

I we Francji w tym tygodniu nie było opadów śniegu: Ostatni śnieg (15cm) spadł w Chamonix 6 marca. Zamiast opadów narciarze w Pirenejach i Alpach francuskich mogli delektować się piękną wiosenną pogodą. Takie warunki musiały oczywiście odcisnąć swe piętno na pokrywie śnieżnej, warunki na trasach są jednak nadal dobre. Największa pokrywa śniegu leży na stokach w Pirenejach – absolutnym liderem jest ośrodek Piau Engaly - 500cm.

Zobacz aktualne warunki narciarskie w ośrodkach narciarskich w Francji  >>>

Zobacz prognozę opadów śniegu dla Francji >>>

 

Reklama

Reklama

Reklama