Polish

Pitztal, czyli narty na dachu Tyrolu

28. marzec 2015 | Tomasz Wojciechowski

Nowinki z regionów Pitztal, Tyrol

Ośrodki w tym artykule: Hochzeiger, Lodowiec Pitztal, Rifflsee - Pitztal

W Pitztal wioski wciśnięte są pomiędzy stromo opadające zbocza. Perspektywę zamyka Mittagskogel (3.162m) - za nim rozciąga się lodowiec.

W Pitztal wioski wciśnięte są pomiędzy stromo opadające zbocza. Perspektywę zamyka Mittagskogel (3.162m) - za nim rozciąga się lodowiec.

Prawa autorskie: Skiinfo.pl/Tomasz Wojciechowski

Najwyżej położone tereny narciarskie w Austrii, najwyżej położona kawiarnia, 3 ośrodki, 80km tras, 2000m przewyższenia i freeride’owy raj na stokach o powierzchni 2300 hektarów – tak w skrócie przedstawia narciarska oferta doliny Pitztal. Spędziliśmy tam w marcu kilka dni, by przetestować dla Was uroki tej miejscówki. Musimy przyznać, że było zaskakująco pozytywnie.

Dolina Pitztal została odkryta przez narciarzy stosunkowo późno. W porównaniu do sąsiadki – doliny Oetztal – tutaj znacznie bardziej odczuwa się jej wysokogórski charakter. Dolina Pitztal jest zdecydowanie węższa, leżące tu wioski wciśnięte są pomiędzy stromo opadające zbocza tutejszych trzytysięczników. Już z drogi dojazdowej wspinającej się wysoko po skalistych ścianach można podziwiać przepiękne górskie panoramy. Jak opowiadała nam gospodyni, jeszcze pod koniec lat 70. panowała tu zwykła bieda. Zimą władze Tyrolu dowoziły transporty owoców, żeby tutejsza ludność dotrwała jakoś do wiosny. Wszystko się zmieniło po otwarciu ośrodka narciarskiego na lodowcu. Od tego czasu dolina konsekwentnie buduje swoją markę, jako atrakcyjne miejsce dla narciarzy, którzy nie przepadają za gigantycznymi tłumami na stokach i szalonym apres ski.

Galeria zdjęć

Testujemy dolinę Pitztal - marzec 2015 - © Skiinfo.pl/Tomasz Wojciechowski
Testujemy dolinę Pitztal - marzec 2015 - © Skiinfo.pl/Tomasz Wojciechowski
Testujemy dolinę Pitztal - marzec 2015 - © Skiinfo.pl/Tomasz Wojciechowski
Testujemy dolinę Pitztal - marzec 2015 - © Skiinfo.pl/Tomasz Wojciechowski

Zobacz wszystkie

Oto pięć głównych atutów doliny Pitztal:

1. Gwarancja śniegu od września do połowy maja

Spośród ośrodków doliny najbardziej znany jest leżący na samym jej końcu lodowiec Pitztal. Dostać się na niego można podziemną kolejką linową wiodącą w wydrążonym w skale tunelu. Dlaczego kolej podziemna? Taki był warunek wydania zgody na budowę – kolejka linowa nie mogła zakłócić w żaden sposób krajobrazu doliny. Lodowiec Piztzal to najwyżej położony teren narciarski w Austrii – zachwycająca architekturą górna stacja nowej zbudowanej w 2012 r. gondoli Wildspitzbahn leży na wysokości 3440m npm. Futurystyczna bryła stacji w zamyśle architektów ma przypominać śnieżną zaspę. Na szczycie można wypić kawę w najwyżej położonej kawiarni w Austrii i z tarasu widokowego podziwiać cudowną panoramę roztaczającą się na 50 trzytysięczników – w tym na drugi najwyższy szczyt w Austrii (po Großglocknerze) - Wildspitze (3774m npm).

Na szczycie można wypić kawę w najwyżej położonej kawiarni w Austrii - Cafe 3.440  - © Skiinfo.pl/Tomasz Wojciechowski

Na szczycie można wypić kawę w najwyżej położonej kawiarni w Austrii - Cafe 3.440

Prawa autorskie: Skiinfo.pl/Tomasz Wojciechowski

Ale największym atutem tego ośrodka są oczywiście trasy narciarskie. Lodowiec Pitztal to jeden z najbardziej zróżnicowanych i wymagających terenów narciarskich na lodowcach – ciekawszy niż sąsiednie lodowce Tiefenbach i Rettenbach w Soelden (Oetztal) zdominowane przez płaskie, niebieskie trasy. 22,2km tras na lodowcu Pitztal zadowolą zarówno początkujących, jak i bardziej zaawansowanych narciarzy. Dzięki wysokiemu położeniu sezon zimowy trwa tu od września do połowy maja. W przypadku niedoborów naturalnego śniegu jesienią zadba o niego izraelski system naśnieżania Snow Maker zdolny do wytwarzania śniegu nawet przy dodatnich temperaturach.

Futurystyczna bryła stacji gondoli Wildspitzbahn w zamyśle architektów ma przypominać śnieżną zaspę.  - © Skiinfo.pl/Tomasz Wojciechowski

Futurystyczna bryła stacji gondoli Wildspitzbahn w zamyśle architektów ma przypominać śnieżną zaspę.

Prawa autorskie: Skiinfo.pl/Tomasz Wojciechowski

W planach jest połączenie lodowca Pitztal gondolą z lodowcem Tiefenbach w ośrodku Soelden. Złożono już wniosek o ocenę środowiskową – bez tego nie można zacząć inwestycji. Według naszych rozmówców to już tylko formalność, bo projekt ma poparcie obu dolin oraz władz Tyrolu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w wariancie optymistycznym połączenie mogłoby ruszyć już w sezonie 2016/2017. Powstałby wtedy największy ośrodek lodowcowy na świecie!

2. Oferta dla zaawansowanych

Lodowiec sąsiaduje z drugim ośrodkiem Pitztalu – Rifflsee, dysponującym 18,4km tras sięgających do wysokości 2800m. To oferta dla bardziej zaawansowanych narciarzy lubiących sportową jazdę. Poza kilkoma niebieskimi trasami dominują tu wymagające czerwone i czarne szlaki. Atutem tej stacji są także zachwycające widoki oraz możliwość zjazdu do dolnej stacji podziemnej kolejki linowej wiodącej na lodowiec. Ośrodek szczyci się bezpieczną kanapą, w której zabezpieczenie przed wypadnięciem zamyka i otwiera się samoczynnie (szczególnie ważne, gdy z wyciągu korzystają dzieci), oraz pierwszą w Alpach restauracją przyjazną dla klimatu Sunna Alm. Dzięki zastosowaniu energii geotermalnej i słonecznej (pełne przeszklenie) lokal położony na wysokości 2300m rocznie oszczędza do 30.000 litrów oleju opałowego. 

Grubenkopf (2.800m) w Rifflsee - to oferta dla bardziej zaawansowanych narciarzy lubiących sportową jazdę.  - © Skiinfo.pl/Tomasz Wojciechowski

Grubenkopf (2.800m) w Rifflsee - to oferta dla bardziej zaawansowanych narciarzy lubiących sportową jazdę.

Prawa autorskie: Skiinfo.pl/Tomasz Wojciechowski

3. Raj dla rodzin

Najbardziej zaskoczył nas chyba - i to pozytywnie - trzeci z ośrodków, leżacy u wylotu doliny Hochzeiger. Jego szerokie słoneczne trasy (łącznie 40km - najdłuższa 7km) oraz 9 wyciągów i kolejek linowych zaspokoją oczekiwania każdego narciarza. To idealny ośrodek dla rodzin – podczas gdy maluchy i początkujący poznają tajniki narciarstwa w centrum szkoleniowym przy średniej stacji kolejek linowych lub na 10km niebieskich tras, bardziej zaawansowani mają do  dyspozycji 22km tras czerwonych oraz 8km czarnych – w tym słynny Zirbenfall o nachyleniu sięgającym 80 proc.!

Hochzeiger to idealny ośrodek dla rodzin  - © Albin Niederstrasser

Hochzeiger to idealny ośrodek dla rodzin

Prawa autorskie: Albin Niederstrasser

Czarna trasa Zirbenfall w ośrodku Hochzeiger w dolinie Pitztal - maksymalne nachylenie 80 proc.!   - © Skiinfo.pl/Tomasz Wojciechowski

Czarna trasa Zirbenfall w ośrodku Hochzeiger w dolinie Pitztal - maksymalne nachylenie 80 proc.!

Prawa autorskie: Skiinfo.pl/Tomasz Wojciechowski

Przy odrobinie szczęścia możecie tu spotkać pochodzącego stąd mistrza olimpijskiego i słynnego zawodnika alpejskiego Pucharu Świata Benniego Raicha, który często tu trenuje. Na miłośników prędkości czeka slalom gigant z automatycznym pomiarem czasu. Trasy w Hochzeiger rozpięte są pomiędzy 1450 a 2450m npm. Jedną z najciekawszych i najbardziej urokliwych naszym zdanem  jest czerwona trasa panoramiczna oferująca cudowne widoki na 3 doliny (my mieliśmy mniej szczęścia - podczas naszego pobytu warunki pogodowe nie pozwalały delektować się panoramą). Warto pamiętać, że dzięki karnetowi “Bambini-Freipass”  dzieci do lat 10 włącznie w całej dolinie Pitztal śmigają za darmo!

Cudowne widoki z tras w pobliżu kanapy Zirbenbahn w ośrodku Hochzeiger  - © Albin Niederstrasser

Cudowne widoki z tras w pobliżu kanapy Zirbenbahn w ośrodku Hochzeiger

Prawa autorskie: Albin Niederstrasser

4. Freeride’owa mekka

Najlepszymi punktami wypadowymi poza trasy są ośrodki Rifflsee i lodowiec Pitztal. Narciarze mają tu do dyspozycji 2.300 hektarów terenów freeride’owych – odpowiada to wielkości ponad 3200 boisk do piłki nożnej! To doskonałe miejsca także dla miłośników skitourów, którzy najbardziej w tej formie turystyki cenią sobie zjazdy w głębokim śniegu. Korzystając z wyciągów wystarczą tylko niewielkie podejścia, by móc szusować po stokach o przewyższeniu nawet 2.000m. Dla freeriderów organizowane są specjalne obozy treningowe. Niezwykle atrakcyjne a przy tym powszechnie nieznane (a co za tym idzie niezatłoczone) tereny skitourowe znajdują się także w ośrodku Hochzeiger. 

Rifflsee to doskonałe miejsce dla miłośników skitourów  - © Skiinfo.pl/Tomasz Wojciechowski

Rifflsee to doskonałe miejsce dla miłośników skitourów

Prawa autorskie: Skiinfo.pl/Tomasz Wojciechowski

5. Nie tylko narty

Wtajemniczeni wiedzą, że Pitztal to idealna miejscówka dla miłośników nart biegowych. W całej dolinie przygotowano 70km tras do uprawiania tego sportu. Gwarancję dobrych warunków aż do późnej wiosny dają wysokogórskie trasy biegowe na lodowcu i w ośrodku Rifflsee. Po nartach warto wybrać się też na saneczki. W dolinie jest aż siedem tras saneczkowych – dwie z nich są oświetlone: trasa w Rifflsee oraz 6-kilometrowy zjazd z ośrodka Hochzeiger do miejscowości Jerzens.  Sporą popularnością cieszy się także ice climbing – czyli wspinaczka po zamarzniętych wodospadach. W całej dolinie jest aż 40 wodospadów, które w zimie są do tego wykorzystywane. Z instruktorami i przewodnikami można wybrać się również na wyprawę na rakietach śnieżnych oraz pozjeżdżać ze stoku na snow bike’u.

W całej dolinie przygotowano 70km tras do uprawiania narciarstwa biegowego.  - © Skiinfo.pl/Tomasz Wojciechowski

W całej dolinie przygotowano 70km tras do uprawiania narciarstwa biegowego.

Prawa autorskie: Skiinfo.pl/Tomasz Wojciechowski

Zobacz także:

Informacje o ośrodku

- lodowiec Pitztal

- Rifflsee

- Hochzeiger

Kamerki

- lodowiec Pitztal

- Rifflsee

- Hochzeiger

Wskazówki dojazdu

Galeria zdjęć

Testujemy dolinę Pitztal - marzec 2015 - © Skiinfo.pl/Tomasz Wojciechowski
Testujemy dolinę Pitztal - marzec 2015 - © Skiinfo.pl/Tomasz Wojciechowski
Testujemy dolinę Pitztal - marzec 2015 - © Skiinfo.pl/Tomasz Wojciechowski
Testujemy dolinę Pitztal - marzec 2015 - © Skiinfo.pl/Tomasz Wojciechowski

Zobacz wszystkie

Reklama

Dokąd na narty - przewodnik po najlepszych ośrodkach narciarskich

Reklama

Reklama