Po okresie słonecznej pogody panującej w miniony weekend w ostatnich 24 godzinach w sporej części Alp pojawiła się zima ze świeżą dostawą śniegu. Gdzie i ile sypnęło, dowiecie się z naszego aktualnego raportu śniegowego.

Świeży śnieg w Austrii, Francji i Szwajcarii

Od wczoraj świeży puch pojawił się na niektórych lodowcach. W Alpach zachodnich w środę opady zameldowały ośrodki Zermatt (20cm) i Saas-Fee (15cm). Pokrywa śniegu w Zermatt ma obecnie grubość 160cm. W Saas-Fee, gdzie czynnych jest 30km tras, śniegu leży 99 cm.

Najwięcej świeżego śniegu pojawiło się jednak we Francji: w Tignes w nocy ze środy na czwartek przeszła silna burza śniegowa, który pozostawił na stokach 30cm puchu. Padało także w innych regionach Francji. Czynny jest tu jednak na razie tylko jeden ośrodek - Les 2 Alpes. Tutaj dziś rano pojawiło się również dobre 30cm puchu. Łącznie czynnych jest tam 18km tras narciarskich.

Świeży śnieg, choć w mniejszych ilościach, pojawił się też w Austrii: na lodowcu Kaunertal – 8cm, na Pitztalu – 7cm a na Hintertuksie – 5cm. Lider w Europie pod względem grubości pokrywy śnieżnej jest niezmiennie Passo Stelvio w Południowym Tyrolu – 200cm!

W weekend otwarcie sezonu w kolejnych ośrodkach

Po czasowym otwarciu wyciągów w miniony weekend od 31 października rusza na stałe sezon Kitzbühel (czynna będzie 8-osobowa gondola Panoramabahn Kitzbüheler Alpen II i 4-osobowa kanapa  Resterkogel). Pokrywa śniegu ma tam obecnie grubość 50cm. W Szwajcarii w sobotę wystartują niektóre wyciągi w Engelberg-Titlis a w niedzielę w Titlis. Dostępna będzie tu kanapa Ice Flyer oraz górna część kolejki linowej na lodowcu. Start sezonu przewidziano też w Laax, gdzie w weekend ruszą wyciągi na lodowcu oraz czynny będzie mały Jib Park. W sobotę narciarzy przyjmę także ośrodek lodowcowy Gstaad 3000. Grubość pokrywy śniegu wynosi tam 20cm.

Informację o opadach z ostatnich 7 dni znajdziecie tu: http://www.skiinfo.pl/europe/7daysdump.html

Czynne ośrodki narciarskie w Europie: http://www.skiinfo.pl/europe/otwarte-osrodki-narciarskie.html