Polish

Raport narciarski: które ośrodki w Polsce i za granicą otwierają sezon w ten weekend?

Małe Ciche 8.12.2016

Małe Ciche 8.12.2016

Prawa autorskie: FB Małe Ciche

Zima w tym roku przyszła w nasze góry nieco wcześniej i przede wszystkim w znacznie lepszej formie niż przed rokiem. Sprzyjające warunki pogodowe sprawiły, że najbliższe dni przyniosą kolejną falę otwarć ośrodków narciarskich. Nawiasem mówiąc, polskie, słowackie i czeskie góry niemal jako jedyne w Europie mogły się w tym tygodniu cieszyć świeżą dostawą śniegu. W Alpach w zasadzie wcale nie śnieżyło. Jedynie w Norwegii zanotowano również opady. Najważniejsze informacje na temat pokrywy śniegu, warunków narciarskich i ośrodków, w których można już jeździć na nartach, znajdziecie w naszym aktualnym raporcie narciarskim.

Polska

Trzeba przyznać, że początek sezonu wygląda w Polsce całkiem dobrze. Na podobnych wysokościach bezwzględnych, jakie liczą sobie polskie góry, w wielu częściach Alp (zwłaszcza na wschodzie) śniegu nie ma niemal wcale. Tymczasem wystarczy spojrzenie na kamerki, by się przekonać, że u nas jest już całkiem biało. Częściowo za sprawą opadów śniegu w południowych rejonach kraju, głównie jednak dzięki ujemnym temperaturom, umożliwiających intensywne naśnieżanie stoków. Szyków nie popsuły nawet pojawiające się co i rusz fale ciepłego powietrza przewalające się przez  kraj. Już w poprzedni weekend działały wyciągi w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim, w Białym Jarze w Karpaczu, Białce Tatrzańskiej, a także Korbielowie. Zarówno w SON, jak i w Białce w weekend mają ruszyć kolejne trasy.

Dzisiaj dołączą do nich kolejne stacje: Czorsztyn-Ski w Kluszkowicach, Świeradów Zdrój (karnety za 10 zł), Rusiń-Ski w Bukowicie Tatrzańskiej (dziś skipass za „zero”), Stok w Wiśle (karnet za 1 zł), Soszów w Wiśle, Zagroń w Istebnej i COS w Szczyrku (tutaj uruchomiona zostanie niebieska trasa Ondraszek, ze szczytu Skrzycznego na Jaworzynę, z kolei na sobotę 10 grudnia planowana jest inauguracja sezonu na trasie FIS).

Na piątek otwarcie sezonu zaplanowały stacje Cieńków, Klepki i Nowa Osada w Wiśle, Istebna na Złotym Groniu (rabaty na karnet 50proc.), Słotwiny w Krynicy, Długa Polana w Nowym Targu.

Sobota będzie kolejnym dniem wielkich narciarskich otwarć. Tego dnia ruszy sezon w Czarnej Górze w Siennej (czytaj więcej o nowościach na nowy sezon w Czarnej Górze), w Dwóch Dolinach Muszyna-Wierchomla (czynne będą wyciągi Wierchomla I, Toczek i Stonoga), Jaworzyna Krynicka (czynne trasy 1 i 3, oraz Żółwik), Tylicz-Ski i Master-SKi w Tyliczu, Chyrowa-Ski, Cieniawa-Ski i Kamianna.

Największą pokrywą śniegu chwali się Białka Tatrzańska - według danych ośrodka sięga ona nawet 100cm. 

»»» Prognoza śniegu: Polska 
»»» Otwarte ośrodki narciarskie: Polska

Słowacja

Niezbyt obfite opady śniegu pojawiały się na Słowacji w zasadzie przez cały tydzień. Na przykład we Vratnej wczoraj przybyło kolejne 5cm puchu.  Sezon zaczyna się w tym ośrodku już jutro (9.12), na stokach leży tu do 40cm śniegu. Wyciągi ruszą w ten piątek również w ośrodku Ski Bachledka (w weekend skipass kosztuje tylko 10 euro). Operację „Zima 2016/17” w piątek wieczorem rozpoczynają także stacje Ski Čertov i leżący nieco bardziej na północ Ski Makov. Konkurencyjną ofertę na otwarcie zaproponował ośrodek Salamandra Resort, w którym  w piątek szusowanie kosztować będzie tylko symboliczne 1 euro! Korzystnie będzie także w Tatrach Zachodnich na Rohaczach, gdzie w piątek karnet można kupić za jedyne 2 euro, a grubość pokrywy śniegu na stokach wynosi 20-30cm. Od piątku ponownie kursować będą wyciągi narciarskie w ośrodku Snowparadise Veľká Rača Oščadnica – tym razem ośrodek czynny będzie już na stałe a nie tylko w weekendy. Piątkowy wieczór to także początek sezonu narciarskiego w stacji Krušetnica.

Z kolei w sobotę na listę czynnych ośrodków narciarskich wpiszą się na Słowacji stacje Telgárt, Strednica, Ski Park Kubinska hola oraz Jasenská Dolina. Rozpoczęcie sezonu zimowego ogłosiła też Tatrzańska Łomnica, gdzie w cenach przedsezonowych będzie można pośmigać na trzech trasach (1, 3 i 4). Łomnica dołączy tym samym do czynnego już tatrzańskiego ośrodka Szczyrsbkie Jezioro. Od poprzedniego weekendu działa też Jasna pod Chopokiem, w której działa obecnie 6 tras. na nartach do teraz 6 tłoków. Warto pamiętać o stacji Donovaly – aż do Bożego Narodzenia obowiązują tu promocyjne ceny  karnetów narciarskich (10 euro za dzień).

Najwięcej śniegu leży na Orawie w stacji Ski Zábava (do 60cm)

»»» Prognoza śniegu: Słowacja 
»»» Otwarte ośrodki narciarskie: Słowacja

Czechy

W czeskich górach w tym tygodniu również padał śnieg, ale żadne rekordy pod tym względem nie padły. Deštné w Górach Orlickich poinformowało dziś o 5 cm świeżego śniegu i zapowiedziało na piątek otwarcie sezonu na dwóch stokach. W ten weekend wyciągi uruchomi jednak znacznie więcej ośrodków, m.in. Dolni Morava, Harrachov, Benecko, Vitkovice, Červena Voda oraz leżąca na granicy czesko-słowackie stacja Ski Kohútka. Na trasach leży tam aktualnie 30-50cm śniegu. 

Najwięcej śniegu w czeskich górach posiada Rališka, aż do 80 cm, a następne w kolejności są ośrodki Černá hora, Deštné w Górach Orlickich i Tanvaldský Špičák, gdzie leży po 70 cm śniegu. Ponad pół metra śniegu na trasach meldują jeszcze 4 kolejne ośrodki.

»»» Prognoza śniegu: Czechy 
»»» Otwarte ośrodki narciarskie: Czechy

Austria

W Austrii wprawdzie w tym tygodniu nie sypało śniegiem, ale mimo to w najbliższych dniach szykuje się tu sporo otwarć. Dużo ośrodków ruszyło w dzisiejszy czwartek (8.12), kolejne uruchomią wyciągi w ciągu weekendu. Wśród około 50 stacji, które planują teraz start, są takie sławy, jak Serfaus Fiss Ladis, Warth-Schröcken im Vorarlberg, Galtuer, St. Johann i.T., Ramsau am Dachstein czy też Axamer Lizum w okolicach Innsbrucka. Po tej fali otwarć sezonu w Austrii czynne będą już wszystkie większe ośrodki. Przed tygodniem ruszył m.in. największy połączony wyciągami region narciarski Ski Arlberg, czyli stacje Lech Zürs i St. Anton, które zostały zespolone w jeden organizm za pomocą oddanych właśnie do użytku nowych gondoli. Rzut oka na listę otwartych ośrodków w Austrii pozwala bez trudu zaobserwować, że czynnych jest już mnóstwo stacji, jednak w większości z nich czynnych jest nie więcej niż 50 proc. tras. Niemal wszystkie trasy działają na przykład w ośrodkach Stubai, Annaberg, Hauser-Kaibling, Kitzsteinhorn, Obergurgl-Hochgurgl czy też Sölden.

»»» Prognoza śniegu: Austria 
»»» Otwarte ośrodki narciarskie: Austria

Sölden, 8.12.2016  - © facebook Sölden

Sölden, 8.12.2016

Prawa autorskie: facebook Sölden

Szwajcaria

W Szwajcarii czynnych jest mniej ośrodków niż w Austrii. Szusować można to na razie w niespełna 50 stacjach, w tym we wszystkich największych i najbardziej znanych, jak Crans Montana, Verbier, Grindelwald-Wengen czy Davos Klosters. W tym ostatnim działa obecnie 37 km tras czy pokrywie śniegu sięgającej skromnych 28cm.

Ogólnie rzecz biorąc dane dotyczące pokrywy śniegu w Szwajcarii obecnie nie powalają, ponieważ ostatnie opady śniegu zanotowano tu dwa a nawet więcej tygodni temu. Tylko trzy stacje mogą poszczycić się obecnie większą ilością śniegu niż jeden metr:: Saas-Fee (135cm), Skiarena Andermatt-Sedrun (110cm) i Zermatt  (105cm).

»»» Prognoza śniegu: Szwajcaria 
»»» Otwarte ośrodki narciarskie: Szwajcaria

Włochy

Nadspodziewanie dużo ośrodków działa już też we Włoszech. Livigno, Courmayeur, Champoluc, Alta Badia – tutaj śniegu jest na tyle dużo, że można było włączyć niemal wszystkie wyciągi i trasy. Ale także w południowej części Alp  jest nadzieja na rychłe opady śniegu. To dobrze, bo ilość pokrywy śniegu jest w tych ośrodkach dość mizerna. Tradycyjnie w rankingu najbardziej zaśnieżonych ośrodków przodują stacje  Aostatal i Monterosa, w których pokrywa śniegu przekracza dwa metry. W Południowym Tyrolu sytuacja nie wygląda już tak dobrze, ale i tu choć wokół zielono-brązowe stoki na części tras, dzięki sztucznemu naśnieżaniu jest dość śniegu, by szusować.

»»» Prognoza śniegu: Włochy 
»»» Otwarte ośrodki narciarskie: Włochy

Lodowiec Presena  - © Ghiacciaio Presena Webcam

Lodowiec Presena

Prawa autorskie: Ghiacciaio Presena Webcam

Francja

Nawet centymetr śniegu nie spadł w minionym tygodniu we francuskich stacjach narciarskich. Czynnych jest tu już 35 ośrodków – w niektórych jak  Val Thorens, Val d´Iseré czy  Orelle czynne są już wszystkie wyciągi i koleje linowe. Inaczej wygląda sytuacja w Serre Chevalier, Alpe d´Huez, Meribel, Vars czy Tignes: tutaj co prawda można jeździć na nartach, ale czynnych jest zaledwie 20-40 proc. wyciągów i tras. Najgrubsza pokrywa śniegu: Valfrejús (280cm), Serre Chevalier (194cm) i Montgenèvre (180cm).

»»» Prognoza śniegu: Francja 
»»» Otwarte ośrodki narciarskie: Francja

Prognoza śniegu dla Alp z dnia 8.12.2016 (24h, 48h, 72h, 96h)

Prognoza śniegu dla Alp z dnia 8.12.2016 (6:30) na kolejne 96h  - © [c] ZAMG / Skiinfo

Prognoza śniegu dla Alp z dnia 8.12.2016 (6:30) na kolejne 96h

Prawa autorskie: [c] ZAMG / Skiinfo

Od czwartku do soboty prognozy nie przewidują żadnych opadów, dltego prezentujemy tylko jedną mapkę (dotyczącą następnych 96 godzin). Dopiero w niedzielę (11.12) na naszej mapie pojawia się zielony kolor zwiastujący śnieżyce. Jak widać opadów należy spodziewać się raczej w północnej części Alp.  

 

Impresje z social mediów


Schladming Dachstein

 

Dorgastein

 

Nassfeld

 

Wintersportarena Sauerland

 

Kitzbüheler Alpen

 

Reklama

Reklama

Reklama