Tak profesjonalnego przygotowania do uruchomienia nowego ośrodka narciarskiego chyba w Polsce jeszcze nie widzieliśmy. Już w zeszłym sezonie na terenie stacji Beskid Sport Arena w Dolinie Białej w Szczyrku odbywały się próbne jazdy, testowanie śniegu i tras. Wszystko po to, by tej zimy szybko można było uruchomić wyciagi. I byłoby, gdyby nie opóżnienie wywołane odbiorem technicznym nowej 6-osobowej kanapy. Na szczęście jest już zielone światło i ośrodek ruszył pełną parą 27 grudnia.

Beskid Sport Arena już od kilku tygodni była w pełni przygotowana do sezonu. Na trasach leżała gruba warstwa śniegu, która w wielu konkurencyjnych stacjach budziła zazdrość. Śniegu w BSA nie brakuje, bo do zapewnienia możliwie najlepszych warunków na trasach przywiązuje się tu szczególną uwagę. Dba o nie system naśnieżania firmy SUPERSNOW, składający się z 36 stacjonarnych armat sterowanych stacjami pogodowymi oraz dwóch zbiorników na wodę o łącznej pojemności 11 tys. m sześciennych. Uzupełnieniem systemu naśnieżania jest snowBOX, maszyna umożliwiająca produkcję śniegu również w sezonie letnim. Beskid Sport Arena jako jeden z pierwszych ośrodków narciarskich w Polsce zainwestował także w śnieżną farmę, na której w sezonie letnim przechowywany jest śnieg zabezpieczony w specjalnie usypanych hałdach pod koniec zimy. 

Od dzisiaj narciarze mogą korzystać tu z 3 tras: 1, 2 i 4 o łącznej długości 2,4 km i powierzchni 8 ha. Największym hitem ośrodka jest niebieska trasa nr 1 o długości 1200 m. Jej atrakcją jest tunel o długości 50 m, umożliwiający bezkolizyjny przejazd pod planowaną trasą nr 3. Dla początkujących przygotowano trasę nr 4 (jest ona wyposażona w nawierzchnię igielitową pozwalającą na całoroczne szusowanie). Na bardziej zaawansowanych narciarzy czeka trasa czerwona oznaczoną numerem 2. Na razie nieczynna jest czarna trasa 3, która uruchoniona zostanie dopiero w sezonie 2017/18. Będzie to typowa trasa slalomowa, jej nachylenie miejscami dochodzić będzie do 45 proc. Wszystkie trasy są oświetlone.

Dla najmłodszych narciarzy przy dolnej stacji kolejki lonowej przeznaczono strefę dziecka oznaczoną nr 6, wyposażoną w taśmę o długości 50 m z osłonami przeciwwiatrowymi. Z kolei na polanie na szczycie znajduje się strefa sportowa (nr 5) - tutaj organizowane będą zawody. 

Trasy narciarskie obsługuje nowa sześcioosobowa, wyprzęgana kanapa, wyposażona w osłony przeciwwiatrowe. Łączna przepustowość kolei i wyciągów wynosi 5.000 osób na godzinę. 

Przy dolnej stacji kanapy znajduje się restauracja, wypożyczalnia sprzętu sportowego i szkoła narciarska, a także przystanek autobusowy oraz 6 bezpłatnych parkingów mogących pomieścić łącznie 500 samochodów i 5 autobusów. Na górnej stacji mieści się punkt gastronomiczny. Planowane zakończenie rozbudowy stacji górnej to rok 2018.

Obiekt z założenia ma charakter całoroczny. Latem jego atrakcją będzie trasa igielitowa dla narciarzy oraz nowoczesny, grawitacyjny tor saneczkowy.

Zobacz także:

- informacje o Beskid Sport Arena

- mapka tras

- cennik karnetów

- warunki na stoku

- pogoda

- wskazówki dojazdu