Polish

Wypadek: 14 narciarzy wjechało w linę wciągarki ratraka

29. grudzień 2016 | Skiinfo

Ośrodki w tym artykule: Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau

Okemo Mountain Resort

Okemo Mountain Resort

Prawa autorskie: Brian Mohr / EmberPhoto

Jak donosi serwis tirol.orf.at wieczorem w drugie święto (26.12) w austriackim ośrodku narciarskim Wildschönau czternastu narciarzy zignorowało znaki ostrzegawcze oraz zakaz szusowania po godzinach otwarcia wyciągów i wjechało z impetem w linę rozciągniętą na stoku, do której podczepiony był pracujący ratrak.

Jak mówią przedstawiciele tamtejszych kolei linowych, to cud, że nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. Skutki tego typu wypadków zwykle są bardzo poważne. W ekstremalnych przypadkach mogą zakończyć się złamaniem kręgosłupa lub odcięciem głowy.

Szef kolei linowych w Wildschönau Ludwig Schäffer ostrzegał w rozmowie z tirol.orf.at, aby nigdy nie szusować po zamknięciu ośrodka narciarskiego, gdy na stoki wjeżdżają ratraki. A już na pewno nie można ignorować znaków ostrzegających przed ratrakiem pracującym na linie. O ile bowiem pracujący ratrak jest dobrze oświetlony, o tyle liny w zasadzie nie widać.

Skąd liny na stoku? Ratraki pracujące na bardzo stromych trasach zabezpieczane są specjalnymi linami, za pomocą których wciągane są pod górę. Dzięki temu eliminuje się ryzyko zsunięcia się maszyny ze stoku. Rozpiętość liny pomiędzy ratrakiem a miejscem zaczepienia może wynieść nawet jeden kilometr. 

Uwaga! Ratrak na linie!

Uwaga! Ratrak na linie!

Reklama

Reklama

Reklama