Polish

Raport narciarski: dalsze silne śnieżyce od piątku do niedzieli

Świeży śnieg w Zauchensee, 13.11.2019

Świeży śnieg w Zauchensee, 13.11.2019

Prawa autorskie: facebook | Zauchensee

Tegoroczny listopad z czystym sumieniem mógłby zmienić imię na Snowvember. W ostatnich dniach znowu przyniósł spore ilości świeżego śniegu w Alpach. Od poniedziałku do środy w niektórych regionach spadł metr świeżego puchu, najwięcej opadów było w  Austrii i północnych Włoszech na dużych wysokościach. I chociaż prognozy mówiły wyraźnie, że sypać będzie także w dolinach, w wielu rejonach na drogach znów zapanował chaos.

Aktualne informacje o ostatnich opadach śniegu:  Austria | Szwajcaria | Francja | Włochy

Galeria zdjęć

Świeży śnieg w Zauchensee, 13.11.2019 - © facebook | Zauchensee
Meribel 8.11.2019 - © Meribel/Facebook
Livigno - © Carosello 3000 Livigno Facebook
Livigno - © Carosello 3000 Livigno Facebook

Zobacz wszystkie

Koleje linowe cieszą się z opadów: niektóre ośrodki przyśpieszają rozpoczęcie sezonu

Warunki narciarskie w Austrii

Skutkiem obfitych opadów śniegu we wtorek i w środę były spore  problemy z jednej strony, ale i uśmiechnięte twarze z drugiej. Szczególnie w Austrii – nie tylko na tyrolskich lodowcach przybył metr świeżego puchu (na przykład na lodowcach Hintertux czy Stubai), zima na całego zapanowała teraz już także w niżej położonych rejonach, dzięki czemu możliwe stało się  przygotowanie tras narciarskich. W związku z tym kilka ośrodków zapowiedziało, że uruchomi wyciągi i tym samym przyśpieszy otwarcie sezonu: i tak w czwartek 14.11. startuje Turracher Höhe, a w piątek 15.11. Reiteralm i Planai. Zgodnie z planem w czwartek sezon rozpoczyna Obergurgl-Hochgurgl. Po ostatnich opadach pokrywa śniegu sięga tam już dwa metry. W Kitzbühel w weekend obok trasy na Resterhöhe czynne będą także kolejki Hahnenkammbahn & Waldelift oraz stok w Kitzbüheler Horn!

Hintertux 13.11.2019  - © facebook | Hintertuxer Gletscher

Hintertux 13.11.2019

Prawa autorskie: facebook | Hintertuxer Gletscher

Warunki narciarskie w Szwajcarii

W Szwajcarii w ostatnich siedmiu dniach spadło do 90 cm świeżego śniegu, szczególnie w Ticino i Gryzonii (Graubünden). W najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych opadów, ale w tej chwili można śmigać tu tylko w kilku ośrodkach narciarskich. W Andermatt i Verbier wyciągi działają tylko w weekend, w Davos trasy będą czynne (także tylko w weekend)  od 15 listopada, natomiast na Diavolezzie, w Zermatt i Saas Fee jeździć można przez cały tydzień bez przerwy. W Engelbergu, po krótkiej przerwie kontrolnej od soboty 16.11. będzie można szusować na trasach narciarskich na lodowcu oraz na Stand-Trübsee. Mimo że w Laax poczyniono duże postępy w przygotowaniu tras narciarskich, ośrodek nie zdecydował się jeszcze na otwarcie tras lodowcowych ze względu na niepewną prognozę pogody na nadchodzący weekend. Oczekuje się jednak, że wyciągi zostaną uruchomione po raz pierwszy w ciągu najbliższego tygodnia!

Warunki narciarskie we Włoszech

We Włoszech silne śnieżyce także umożliwiły wcześniejsze rozpoczęcie sezonu narciarskiego. Na przykład w Livigno trasy otwarto o trzy tygodnie wcześniej niż planowano! Na stokach leży do 55 cm śniegu, a kolejne opady spodziewane są w weekend. Oprócz Livigno we Włoszech pojeździcie już także w ośrodkach Maso Corto (Val Senales), Solda, Cervinia-Breuil, Passo Tonale i na lodowcu Presena.

Nawiasem mówiąc, siedem włoskich ośrodków narciarskich zameldowało w minionym tygodniu opady śniegu przekraczające ponad 100 cm! Kolejny metr śniegu może nasypać w ciągu najbliższych 3 dni.

Kronplatz (Plan de Corones 11.11.2019)  - © Kronplatz Facebook

Kronplatz (Plan de Corones 11.11.2019)

Prawa autorskie: Kronplatz Facebook

Galeria zdjęć

Świeży śnieg w Zauchensee, 13.11.2019 - © facebook | Zauchensee
Meribel 8.11.2019 - © Meribel/Facebook
Livigno - © Carosello 3000 Livigno Facebook
Livigno - © Carosello 3000 Livigno Facebook

Zobacz wszystkie

 

Prognozy pogody: dalsze silne opady śniegu, głównie w Alpach Południowych

Po inwazji zimy na Alpy, która przyniosła opady śniegu nawet na niższych wysokościach, podobna pogoda ma być kontynuowana w kolejnych dniach. W czwartek w Alpach Wschodnich pogoda ma być dość łagodna, ale wiać ma dość silny wiatr. W tym samym czasie w Alpach Zachodnich pojawi się kolejny front, który zapewni intensywne opady śniegu aż do piątku rana. Granica opadów śniegu znajdować się będzie na wysokości około 1000 metrów, na dużych wysokościach może spaść ponad 50 cm świeżego puchu.

W piątek śnieżyce przesuną się dalej na wschód. Na południowej stronie Alp wiać będzie silny wiatr z południa a śnieg sypać będzie powyżej wysokości około 700 m npm. Natomiast na północ od głównego grzbietu Alp powinno być co prawda wietrznie, ale sucho i bez opadów. Alpy Bergamskie, Doliny Stubai i Ötztal, Wysokie Taury, ZIllertal i Alpy Karnickie otrzymają w piątek dodatkową dostawę świeżego śniegu, miejscami do 50-70 cm!

Prognozy na weekend są nadal niepewne, pogoda jest bowiem bardzo zmienna. Obecnie wygląda na to, że najlepsze warunki pogodowe do śmigania panować będą w sobotę. W niedzielę znów pogoda się nieco pogorszy, będzie bardzo wietrznie i ponownie zacznie sypać śnieg.

 

Prognoza opadów śniegu na najbliższe 10 dni

Prognoza śniegu: Polska | Austria | Szwajcaria | Francja | Włochy

 Źródło: windy.com 

 Aby wyświetlić prognozę 10-dniową, kliknij "Następne 10 dni" na dolnym pasku mapy 

 

Posty z mediów społecznościowych

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Wiadomości z ośrodków

Reklama

Reklama