Przyjrzeliśmy się sytuacji w ośrodkach narciarskich i prognozom pogody na najbliższy okres. Z naszego raportu dowiecie się, gdzie znajdziecie najlepsze warunki do śmigania.

Jakie warunki w Polsce?

Ten tydzień dał się stokom narciarskim w Polsce mocno we znaki. Wysokie temperatury osłabiły nieco pokrywę śniegu. Ale w wielu ośrodkach jest go nadal pod dostatkiem. Dobrych warunków spodziewajcie się jednak  wyłącznie rano. W ciągu dnia może się robić grząsko i mokro. 

Według danych z ośrodków w wielu miejscach pokrywa śniegu nadal sięga 1,5 metra. Tak jest na przykład w Białce Tatrzańskiej  (155cm),  gdzie działają obecnie wszystkie trasy i wyciągi. 1,5 m znajdziecie na trasach także w Wiśle Nowej Osadzie, Koszałkowie Wieżycy i Harbutowicach.  Dobre warunki znajdziecie także na Kasprowym Wierchu (do 128cm) - również tutaj czynne są wszystkie koleje linowe i trasy (w tym nartostrada do Kuźnic i szlak narciarski z Hali Gąsienicowej).  Dużo śniegu zalega również na trasach w Wiśle Skolnitach oraz stacji Rusiń-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej (po 120cm) czy Białym Jarze w Karpaczu i Zieleńcu (po 110cm). Metrową warstwę śniegu znajdziecie także m.in.  w Kasinie, na Jaworzynie Krynickiej, w Małem Cichem, w Ustroniu na Czantorii, w Szczyrku oraz w Zakopanem na Polanie Szymoszkowej. 

W Tatrzach i na Podhalu w sobotę lekko poprószy śnieg (do 2 cm).

 

 

Jakiej pogody możemy sie spodziewać w najbliższych dniach? Na szczęście nie będzie już tak ekstremalnie ciepło, jak w tym tygodniu. Przynajmniej do wtorku nocami chwyci mróz, co sprawi, że przynajmniej przez pewien czas warunki na stoku będą idealne. W sobotę w ciągu dnia będzie chłodniej z temperami ujemnymi lub w okolicach zera. Niebo będzie niestety raczej zachmurzone. W niedzielę przejaśni się, na stokach będzie słonecznie, ale też nieco cieplej (2-5 stopni). Na nieco niższe temperatury i lepsze warunki mogą liczyć narciarze w zachodniej części kraju, ale także w Beskidach i na Podhalu zapowiada się udany weekend, tyle że w ciągu dnia szybciej zrobi sie na stokach wiosennie.

W przyszłym tygodniu pogoda będzie podobna (mróz w nocy, temperatury dodatnie w ciągu dnia), ale na szczęście nie będzie aż tak ciepło. 

Prognoza pogody:  Polska Czechy Słowacja Austria Szwajcaria Francja Włochy

 

Warunki narciarskie w Polsce

 

 

Warunki narciarskie w Szwajcarii

Z krajów alpejskich do śmigania pozostała nam właściwie Szwajcaria. Warunki w ośrodkach są wyśmienite. 

 

 

Prognoza pogody

 Prognoza śniegu: Polska | Czechy Słowacja Austria Szwajcaria | Francja | Włochy

 Źródło: windy.com