Ta strona korzysta z plików cookies. Kliknij przycisk, by poznać szczegółowe informacje!Polityka prywatności
Ok

Raport narciarski: jaka pogoda i warunki w święta?

Raport narciarski: jaka pogoda i warunki w święta?- ©St. Anton am Arlberg - facebook

St. Anton am Arlberg, 27.3.2018

Prawa autorskie: St. Anton am Arlberg - facebook

Każdy, kto spędza Święta Wielkanocne na nartach, ma nadzieję na dobre warunki śniegowe, słoneczną pogodę i niezbyt długie kolejki do wyciągów. Przynajmniej pierwsze z tych oczekiwań na pewno spełni się w tym roku:  po opadach śniegu na początku tygodnia i dalszych opadach w okresie Wielkanocy w większości ośrodków narciarskich śniegu nie będzie brakować. Jeśli już czegoś zabraknie, to raczej słońca, bo w najbliższy świąteczny weekend pogoda będzie dość zmienna i pochmurna. W Wielki Piątek całkiem przyjaznych warunków pogodowych można spodziewać się w północnych Alpach, a w Poniedziałek Wielkanocny słońca będzie naprawdę dużo! U nas będzie mniej pogodnie.

Więcej informacji o warunkach narciarskich i pogodzie w najbliższych dniach znajdziecie w naszym świątecznym raporcie śniegowym z 29 marca.

Galeria zdjęć

Zobacz wszystkie

St. Anton am Arlberg, 27.3.2018 - © St. Anton am Arlberg - facebook
PARK SNOW Donovaly 27.3.2018 - © PARK SNOW Donovaly
undefined - © www.vt.sk
Trentino - Chalet Fiat - © Trentino

Polska

Tak dobrego sezonu nie było u nas od kilku lat. Nadal czynnych jest kilkadziesiąt stacji narciarskich a warunki jak na koniec marca są całkiem dobre. W Białce Tatrzańskiej na Kotelnicy czynnych jest 19 z 21 tras. W piątek pośmigacie tu od 08:00 do 16:00, w sobotę od 08:00 do 20:00, w niedzielę od 10:00 do 20:00 a w poniedziałek od 08:00 do 20:00. Kto w tym sezonie nie skoczył jeszcze na narty do odnowionego Szczyrku, wciąż może to jeszcze nadrobić. Stacja będzie czynna codziennie od 8:30 (poza Wielką Niedzielą, kiedy startuje o 9:30) do 16:00. Dodatkowo w sobotę, niedzielę i poniedziałek organizowana jest jazda wieczorna w godzinach 18:00-21:00. Działanie ośrodka po Świętach uzależnione od warunków pogodowych. W Zieleńcu w piątek stacja narciarska wróci w ten świąteczny weekend do trybu wysokiego sezonu. Czynna będzie wtedy większość z 29 kolei i wyciągów. - ośrodek rozpoczynać będzie pracę o godzinie 9:00, a te trasy i wyciągi, które posiadają sztuczne oświetlenie, dostępne będą dla narciarzy do 22:00. W Zieleńcu zamknięcie sezonu zaplanowano na 8 kwietnia (wszystko zależy jednak oczywiście od warunków). Natomiast w Czarnej Górze sezon zakończy się po Wielkanocy. Wyciągi będą tu czynne: w sobotę od 9:00 do 22:00, w niedzielę, - od 10:00 do 17:00 a w poniedziałek - od 09:00 do 16:00. Zobacz pełny raport śniegowy z polskich ośrodków >>>

Pogoda: mogłoby być trochę chłodniej, w świąteczny weekend temperatury mają wahać się między kilkoma a nawet kilkunastoma stopniami. Będzie też raczej pochmurno i miejscami nieco deszczowo. Po świętach ma się zrobić jeszcze cieplej, co oznacza, że może to być jeden z ostatnich narciarskich weekendów tego sezonu w Polsce.

 Zobacz szczegółową prognozę śniegu na najbliższe dni >>>

 

 ZOBACZ KAMERKI Z POLSKICH OŚRODKÓW

 

Aktualne dane z otwartych ośrodków narciarskich w Polsce:

 

Czechy

Nawet w ostatnim tygodniu marca wiele czeskich kurortów cieszyło się z opadów świeżego śniegu. W Wielkanoc będzie można śmigać w większości czeskich ośrodków narciarskich - na stokach leży nawet 1 metr śniegu! Tak jest na przykład w Říčkach w Górach Orlickich, w Pecu pod Śnieżką, Koutach nad Desnou, w Černej horze w Jańskich Łaźniach, Kopřivnej czy w Moninie. Najwięcej śniegu tradycyjnie leży na stokach „morawskiego lodowca” – na Pradedie i Ovčárna, gdzie pokrywa śniegu wynosi od 150 do 200 cm.

 

 

Aktualne dane z otwartych ośrodków narciarskich w Czechach:

 

Słowacja

Słowackie ośrodki narciarskie także szykują się na wielkanocne szusowanie. Część mniejszych stacji od kilku tygodni pracuje co prawda tylko w systemie weekendowym, ale oczywiście i one uruchomią wyciągi na święta (a po wielkanocnej przerwie zamkną sezon). Wielkanoc możecie zatem na stokach w Tatrzańskiej Łomnicy, w Jasnej na Chopoku, w Donovalach, na Skalce czy we Vratnej, gdzie wciąż panują bardzo dobre warunki śniegowe. W kurortach tatrzańskich prawdopodobnie będzie można jeździć na nartach do maja, od 16.4. wyciągi w Jasnej i Tatrzańskiej Łomnicy, oraz Szczyrbskim Plesie działać będą tylko w weekendy.


 

Aktualne dane z otwartych ośrodków narciarskich na Słowacji:


Austria

Austria przeżywa jeden z najdłuższych sezonów narciarskich w ostatnich latach. Na Wielkanoc czynnych będzie tam blisko 170 ośrodków. Narciarze będą mogli pośmigać tam w głębokim puchu - w ostatnich trzech dniach w Salzburgu, Vorarlbergu i Karyntii spadło około 30-40 cm świeżego śniegu.

Na lodowcach Dachstein i Kaunertal, a także w St. Anton am Arlberg leży ponad 5 metrów śniegu! Do 310 cm śniegu znajdziecie na trasach w Kaprun na Kitzsteinhornie, 200-250 cm znajduje się w Obertauern, gdzie wciąż czynnych jest 100 km tras. Bardzo dobre warunki śniegowe może zaoferować naprawdę wiele austriackich kurortów, narciarze mają tu do dyspozycji setki kilometrów tras!

Prognoza śniegu dla Austrii przewiduje na piątek i sobotę 30-40 cm nowego śniegu (oczywiście w wyższych alpejskich partiach – niżej będzie padać deszcz).

Zobaczcie planowane terminy zakończenia sezonu w austriackich ośrodkach >> 

 

 ZOBACZ KAMERKI Z AUSTRIACKICH OŚRODKÓW

 

Aktualne dane z otwartych ośrodków narciarskich w Austrii:

 

Włochy

Tegoroczny sezon narciarski we Włoszech również wydaje się nie mieć końca! Działa tu nadal ponad sto ośrodków narciarskich, wszystkie oferują doskonałe warunki śniegowe - a w prognozach widać już  kolejne opady śniegu, szczególnie w piątek i sobotę.

Cztery metry śniegu leży na stokach kilku ośrodków w Piemoncie, ale także we włosko-słoweńskiej stacji narciarskiej Sella Nevea - Kanin. Doskonałe warunki narciarskie i perspektywę wiosennego szusowania  do początku maja oferują Livigno, Ponte di Legno - Tonale i oczywiście lodowiec Presena.

 

 ZOBACZ KAMERKI Z WŁOSKICH OŚRODKÓW

 

Aktualne dane z otwartych ośrodków narciarskich we Włoszech:

 

Francja

Val d'Isere, Chamonix, Tignes, Orelle i Val Thorens planują przedłużyć tegoroczny sezon narciarski do maja, około pięćdziesięciu innych ośrodków narciarskich pozostanie otwartych przynajmniej do połowy kwietnia. Także we Francji tegoroczne warunki śniegowe są wyjątkowo dobre!

W ciągu ostatnich trzech dni w Tignes przybyło pół metra świeżego puchu, 38 cm w La Rosiere i 29 cm w Chamonix. Najwięcej śniegu leży w Morzine (465cm), Morillon (460cm), Flaine (460cm) i Bonneval sur Arc (420cm).

 

 ZOBACZ KAMERKI Z FRANCUSKICH OŚRODKÓW

 

A tu aktualne dane z francuskich ośrodków:

 

Szwajcaria

W Szwajcarii zima w tym roku nie zawiodła. Jeśli już to śniegu czasem było za dużo. Siedmiometrowa warstwa śniegu na stokach w Engelbergu nie pozostawia żadnych wątpliwości. W czwartek rano szwajcarskie ośrodki narciarskie zameldowały kolejne 40-50 cm świeżego śniegu. Nadal czynnych jest tu około 90 stacji. Co najmniej dziesięć szwajcarskich ośrodków będzie dostępnych dla narciarzy do maja, inne będą działać do połowy kwietnia, a tylko garstka zakończy sezon po Wielkanocy.

 

 ZOBACZ KAMERKI Z SZWAJCARSKICH OŚRODKÓW

 

Aktualne dane z otwartych ośrodków narciarskich w Szwajcarii:

 

Prognoza pogody dla Alp na kolejnych 10 dni

 

Jakie będą temperatury w najbliższych dniach? Windy.com


Animowana opadów w najbliższych 10 dniach, Windy.com

ZOBACZ PROGNOZĘ OPADÓW (na najbliższe trzy dni) dla poszczególnych ośrodków narciarskich:

 

Impresje z mediów społecznościowych

 

St. Anton am Arlberg

 

Zermatt

 

Balderschwang, 27.03

 

Hauser Kaibling, 28.03.

Zamów newsletter

Reklama

Reklama

Reklama