Deszcz, silny wiatr, słońce, chmury, ale także opady świeżego śniegu: pogoda w ostatnich dniach była naprawdę bardzo niezdecydowana. Podczas gdy niektóre alpejskie ośrodki narciarskie odnotowały opady ponad 20 cm świeżego śniegu, niżej położone stacje z powodu ocieplenia i deszczu musiały częściowo ograniczyć pracę wyciągów. W nadchodzących dniach ten trend się utrzyma. Do weekendu w wielu regionach będzie słonecznie, ale też bardzo wietrznie, natomiast w weekend w górach pojawi się śnieg a niżej deszcz. Jakie są aktualne warunki narciarskie w Polsce, u naszych południowych sąsiadów oraz w alpejskich ośrodkach, a także jaka jest prognoza pogody na kolejne dni, dowiedz się z naszego najnowszego raportu.

Aktualne informacje o ostatnich opadach śniegu: Polska | Austria | Szwajcaria | Francja | Włochy

Jakie warunki narciarskie w Polsce?

Na nizinach wiosennie tymczasem w górach wciąż można nieźle pośmigać. Oczywiście warunki nie są już takie jak w zimie i wciągu dnia śnieg robi się ciężki i mokry, ale kto wybierze się na stok wcześnie rano, powinien być zadowolony. Najważniejsze, że w nocy przeważają ujemne temperatury, więc ośrodki mają możliwość sztucznego dośnieżania stoków. Niestety w najbliższych dniach szyki może popsuć trochę silny wiatr. Śniegu najwięcej jest na Kasprowym Wierchu (do 150cm). Na kolejnych miejscach plasuje się Białka Tatrzańska i Karpach Biały Jar (do 120cm).

 

Jakie warunki narciarskie w Czechach?

Sezon narciarski w Czechach trwa w najlepsze. Nadal można jeździć na nartach w większości ośrodków. Zamknięto jedynie kilka mniejszych stacji położonych na niższych wysokościach, gdzie śnieg częściowo stopniał a resztę rozmoczył deszcz.

W najbardziej popularnych miejscówkach warunki nadal są bardzo dobre. Najwięcej śniegu nieodmiennie w tym sezonie leży na Pradziadzie (250 cm), a także w Szpindlerowym Młyn, w który w ten weekend będzie gospodarzem zawodów alpejskiego Pucharu Świata, i w Koutach nad Desnou (po 150 cm).

 

Jakie warunki narciarskie na Słowacji?

Słowacki sezon narciarski wciąż jest daleki od zakończenia, w większości ośrodków narciarskich warunki są nadal dobre lub bardzo dobre. Ponieważ jednak ferie szkolne już się skończyły, niektóre stacje przeszły na tryb weekendowy. Większość pozostaje jednak w codziennej eksploatacji, a zakończono lub ograniczono w nich tylko  wieczorne jazdy. na nartach jest ograniczona lub zakończona. Gdzie znajdziecie najwięcej śniegu? We Vratnej leży nadal od 30 do 200 cm, w Oravskiej Lesnej od 70 cm do 140 cm a na Skalce od 100 cm do 120 cm.

 

W Austrii spadło ponad 20 cm śniegu, świeży opad pojawił się także we włoskich i francuskich ośrodkach

Dzięki opadom śniegu z ostatnich dni w austriackich ośrodkach panują nadal bardzo dobre warunki śniegowe. Czynne są wszystkie większe stacje, ale również wiele mniejszych ośrodków pracuje pełną parą. Najwięcej śniegu w Austrii leży na lodowcu Hintertux (465cm). Ale nawet w tak nisko położonych ośrodkach jak np. Wilder Kaiser-Brixental nadal zalega pokaźna pokrywa śniegu – ponad 2 metry.

Pogoda w nadchodzących dniach również w Austrii będzie niestabilna i może śnieżyć na wysokościach powyżej 1000 metrów. W sobotę nieco się rozpogodzi, ale w niedzielę wróci mniej przyjemna pogoda – będzie pochmurnie ze sporadycznymi opadami deszczu a na większych wysokościach śniegu. W Vorarlbergu prognoza mówi o 30-40cm świeżego puchu, w Tyrolu 20-30cm.

Słoneczna idylla kończy się także na stokach  we Włoszech i we Francji, w weekend ma tam dość obficie posypać (w Chamonix łącznie prawie 50cm). We Włoszech wciąż działa około 180 ośrodków, w większości oferują one całkiem dobre warunki do śmigania.

 

 

 

  Informacje o wszystkich otwartych ośrodkach znajdziecie tu:
https://www.skiinfo.pl/europe/otwarte-osrodki-narciarskie.html

 

Prognoza na najbliższe dni

W czwartek w Alpach będzie przeważnie sucho i słonecznie, ale w ciągu dnia zachmurzy się i pojawią się pierwsze opady śniegu i deszczu. Granica opadów śniegu wahać się będzie między 1200 a 1800 m n.p.m. Także w piątek na pogodę wpływać będzie silny wiatr z zachodu. W większości alpejskich regionów będzie  pochmurno z opadami deszczu, na wysokościach powyżej 1000-1 600 metrów śniegu.

Najlepsza pogoda do śmigania w Alpach będzie w sobotę. Powinno być dość słonecznie. W niedzielę znowu się zachmurzy.

Prognoza opadów śniegu na najbliższe 10 dni

Prognoza śniegu: Polska | Austria | Szwajcaria | Francja | Włochy

 Źródło: windy.com 

Aby wyświetlić prognozę 10-dniową, kliknij "Następne 10 dni" na dolnym pasku mapy 

 

Sprawdź aktualne warunki śniegowe w poszczególnych krajach

Impresje z mediów społecznościowych

Zieleniec Ski Arena 

 

Szczyrk Mountain Resort

 

Sölden

 

 

Nostalschi am Sudelfeld

 

 

Jennerbahn am Königssee