Polish

Raport narciarski: Sezon narciarski rusza wreszcie i w Polsce

Naśnieżanie w Czarnej Górze

Naśnieżanie w Czarnej Górze

Prawa autorskie: Czarna Góra Resort

W tym sezonie na otwarcie sezonu w Polsce musieliśmy poczekać nieco dłużej niż w ubiegłym roku. Ale jak już warunki wreszcie stały się bardziej sprzyjające (przymrozki pozwoliły na odpalenie armatek śnieżnych a do tego w niektórych rejonach spadło nawet kilkanaście centymetrów świeżego śniegu), uruchomienie wyciągów zapowiedziało na raz całkiem sporo ośrodków. Dalszych opadów można spodziewać się już w ten weekend. Więcej dowiecie się z naszego raportu narciarskiego.

Z kolei w Alpach w ciągu ostatnich kilku dni pogoda uspokoiła się i nie odnotowano żadnych opadów śniegu. Ale to z pewnością zmieni się na początku przyszłego tygodnia. W każdym razie mikołajkowy weekend będzie naznaczony masowym otwarciem alpejskich ośrodków narciarskich

W Polsce pierwsze ośrodki otwierają sezon

Jako pierwszy w Polsce ruszył w tym roku orczyk „Ufo” na Olczańskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej. Pierwsi narciarze pojawili się tu już w poniedziałek (2 grudnia) wieczorem. 4 grudnia sezon zainaugurowanow Tyliczu.  Biały Krzyż w Szczyrku, który zwykle staruje jako pierwszy w naszym kraju, tym razem musiał się zadowolić trzecim miejscem – stacja ruszyła w czwartek, 5.12.

W weekend dołączą do nich większe ośrodki. W sobotę sezon otworzy cały kompleks narciarski w Białce Tatrzańskiej. Bania Ski & Fun uruchamia kolej nr V oraz orczyk, Kotelnica Białczańska 6-osobową kolej nr IV oraz trasę nr 4, zaś Kaniówka kolej nr VII i trasę nr K2 oraz orczyk nr 9 i trasę K3. W najbliższy weekend będzie można poszusować także w Wierchomli. Wyciąg Wierchomla będzie działał 7 i 8 grudnia od 9.00 do 17.00. Do okresu świątecznego stacja będzie jeździła w weekendy.

Dzień wcześniej, w piątek wystartuje Słotwiny Arena w Krynicy, w Beskidzie Sądeckim oraz Kasina Wielka. Z kolei na Dolnym Śląsku w piątek rusza Czarna Góra. Działać będzie 4-osobowa kanapa Efka,  wyciąg Biba, taśma na misiowej Polanie oraz jeżeli tylko wiatr na to pozwoli - to również 6-osobwa Luxtorpeda. DO dyspozycji narciarzy będzie trasa K – niebieska, trasa L – niebieska, trasa M – niebieska,  trasa B fis – czerwona oraz Misiowa Polana. Żeby jeździło się milej operator tnie ceny karnetów godzinowych o połowę. W sobotę sezon rozpocznie się również w Zieleńcu. Czynne będą następujące wyciągi: kanapa 4os. Mieszko M1, taśma Bartuś BT, talerzyk Bartuś B1, kanapa 4os. Gryglówka G1, talerzyk Gryglówka G2, kanapa 6os. Winterpol W# oraz taśma Winterpol WT2. W sobotę o 9:00 bramki wyciągów otworzy także Winterpol Karpacz Biały Jar.  Obecnie w ośrodku narciarskim do dyspozycji będzie trasa nr 2 o długości 800m, na której zalega od 20 do 30 cm śniegu. Na pozostałych stokach wciąż są prowadzone prace związane z naśnieżaniem stoków.

Prognoza pogody zapowiada kolejną falę opadów od soboty - podczas gdy na niższych wysokościach powinno być więcej deszczu, na wyższych wysokościach powinien wystąpić śnieg.

 Prognoza śniegu: Polska >>>

Galeria zdjęć

Naśnieżanie w Czarnej Górze - © Czarna Góra Resort
Szczyrbskie Pleso - © TMR, a.s.
Zieleniec Ski Arena, 30.12.2019 - © Zieleniec Ski Arena
Szczyrbskie Pleso - © TMR, a.s.

Zobacz wszystkie

 

Czechy

Sezon narciarski rozpoczyna się w ten weekend także w sąsiednich Czechach, w Karkonoszach na Czarnej Górze i Malej Úpie, a także w Jesionikach w ośrodku Karlov i Branna.

 

 

Słowacja

Z powodu niedoboru śniegu sezon opóźnił się również na Słowacji. Potężne naśnieżanie i pierwsze duże opady śniegu w Tatrach zrobiły swoje, dlatego w piątek rozpoczyna się sezon narciarski w Szczyrbskim Plesie. Będzie można tu szusować na trasach Interski, Turistická i Juniorská. W zależności od potrzeb będą kursować wyciągi Mostíky, Interski i Junior. W sobotę dołączy największy ośrodek narciarski na Słowacji Chopok w Jasnej - na narty można się wybrać tam na trasy Biela Púť (nr 13), Pretekárska (nr 1a Luková- Priehyba) i z Priehyby na Koliesko (2b + 2). Funitel będzie kursował co pół godziny. Z ośrodków poza Tatrami w ten weekend będą otwarte stacje  Donovaly i Krahule.

 

 

W Austrii dziesiątki kolejnych ośrodków otwierają sezon

W Austrii w ten weekend startują dziesiątki ośrodków narciarskich, tylko w Tyrolu jest ich ponad 25. Od czwartku można na przykład jeździć na nartach w Serfaus-Fiss-Ladis, Ski Juwel Alpbachtal-Wildschönau czy w Zillertal Arenie. Obecnie w Austrii czynnych jest prawie 50 ośrodków narciarskich.

 

 

 

 

Prawie 60 ośrodków jest już otwartych we Włoszech

Czynnych jest tu prawie sześćdziesiąt stacji narciarskich, w tym większość ośrodków wchodzących w skład Dolomiti Superski. We Włoszech śniegu jest naprawdę dużo, w ciągu ostatnich 7 dni przybyło się 60-80 cm świeżego puchu, a kilka ośrodków zameldowało nawet 400 cm śniegu leżącego na stokach!

 

 

 

Świetne warunki śniegowe we Francji

Obfite opady, które przyniosły do 80 cm świeżego śniegu, szczególnie w ośrodkach w Alpach Północnych, przyczyniły się do znacznego wzrostu liczby ośrodków, które już rozpoczęły sezon narciarski.

 

 Aktualne informacje o ostatnich opadach śniegu:  Austria | Szwajcaria | Francja | Włochy

 

 

Prognoza pogody: weekend z deszczem, następny tydzień ze śniegiem

W Alpach czwartek powinien być przyjemny, jasny i słoneczny, ale piątek przywita nas rano mgłą. Od soboty znów pogoda zacznie się pogarszać, z północy nadchodzą niskie chmury z deszczem. W niedzielę linia opadów śniegu obniży się do 1100 metrów i ma padać po północnej stronie Alp. Ale w poniedziałek i na początku przyszłego tygodnia modele pogodowe ponownie przewidują silniejsze opady śniegu przy opadającej granicy opadów śniegu wynoszącej od 600 do 1200 metrów.

Prognoza opadów śniegu na najbliższe 3 dni

Prognoza śniegu: Polska | Austria | Szwajcaria | Francja | Włochy

 Źródło: windy.com 

 

 

Reklama

Wiadomości z ośrodków

Reklama

Reklama