Kto zaplanował narciarski wypad w Alpy w najbliższych dniach, jest szczęściarzem. Po obfitych opadach śniegu z minionego tygodnia dotychczasowe dobre warunki w wielu alpejskich rejonach znów stały się bardzo dobre. Zwłaszcza w północnych Alpach śniegu jest tyle co w środku zimy. Do tego centrum Europy opuściły wszelkie fronty, zatem na stokach spodziewajcie się pięknej słonecznej pogody! Jakie są aktualne warunki narciarskie w Polsce, u naszych południowych sąsiadów oraz w alpejskich ośrodkach, a także jaka jest prognoza pogody na kolejne dni, dowiecie się z naszego najnowszego raportu.

Aktualne informacje o ostatnich opadach śniegu: Polska | Austria | Szwajcaria | Francja | Włochy

Jakie warunki narciarskie w Polsce?

Mimo wcześniejszego ocieplenia miłośnicy szusowania na polskich stokach, nadal mają gdzie się wybrać. Co prawda część ośrodków zakończyła już sezon, ale wciąż nieco więcej niż połowa jest czynna (choć niektóre tylko na weekend). O dziwo w wielu czynnych stacjach nadal pracują prawie wszystkie wyciągi i otwarte są prawie wszystkie trasy. Na początku tygodnia lekko poprószyło na Podhalu, ale nie były to znaczące ilości. Do weekendu opady nie są przewidziane. Najwięcej słońca spodziewajcie się w sobotę. Niestety poranny przymrozek w czwartek rano to ostatni zimowy oddech w tym tygodniu. Potem robić się będzie coraz cieplej, a temperatury sięgną nawet kilkunastu stopni powyżej zera. Śniegu najwięcej jest na Kasprowym Wierchu (do 184cm). Na kolejnych miejscach plasuje się Białka Tatrzańska (120cm) oraz Czarna Góra, Karpach Biały Jar, Zieleniec i WIsłą Stok (do 100cm).

 

Jakie warunki narciarskie w Czechach?

 

Jakie warunki narciarskie na Słowacji?

 

W Alpach Kaiserwetter

Dzięki opadom śniegu z ostatnich dni w austriackich ośrodkach panują wyśmienite, prawdziwie zimowe warunki śniegowe. Czynne są wszystkie większe stacje, ale również wiele mniejszych ośrodków pracuje pełną parą. Najwięcej śniegu w Austrii leży na lodowcu Dachstein (prawie 6 metrów!). Następne w kolejności są lodowce Stubai (485cm) i Hintertux (480cm). Ale nawet w tak nisko położonych ośrodkach jak np. Wilder Kaiser-Brixental nadal zalega pokaźna pokrywa śniegu  i czynnych jest 237 z 284km tras.

Po minionych opadach w austriackich Alpach zapanuje typowa Kaiserwetter - czyli piękna słoneczna pogoda. Temperatury, które w połowie tygodnia zdecydowanie przypominały te zimowe, sięgając nawek kilkunastu stopni poniżej zera, będą stopniowo rosły - na tyle, że na stokach zrobi się przyjemnie. WIosennej pluchy i rostopów póki co jeszcze się nie spodziewajcie.

Słoneczna idylla kończy się także na stokach  we Włoszech i we Francji, w weekend ma tam dość obficie posypać (w Chamonix łącznie prawie 50cm). We Włoszech wciąż działa około 180 ośrodków, w większości oferują one całkiem dobre warunki do śmigania.

 

 

 

  Informacje o wszystkich otwartych ośrodkach znajdziecie tu:
https://www.skiinfo.pl/europe/otwarte-osrodki-narciarskie.html

 

Prognoza na najbliższe dni

W poniedziałek na całym obszarze Alp mocno się ochłodziło i zima dała się czuć w powietrzu. Granica mrozu spadła znacznie poniżej 1000m. Do środy temperatury wszędzie były znacznie niższe niż średnia z ostatnich lat dla drugiej połowy marca. Ale od czwartku w całych Alpach będzie mocno świecić słońce. To zasługa wyżu, który przyniesie nad Alpy piękną, bezwietrzną pogodę, na jaką możecie liczyć co najmniej do soboty. Temperatury będą rosnąć z dnia na dzień ( w piątek i sobotę granica mrozu podniesie się na wysokość około 2500m).

Najlepsza pogoda do śmigania w Alpach w tym tygodniu - od środy do soboty.

Prognoza opadów śniegu na najbliższe 10 dni

Prognoza śniegu: Polska | Austria | Szwajcaria | Francja | Włochy

 Źródło: windy.com 

Aby wyświetlić prognozę 10-dniową, kliknij "Następne 10 dni" na dolnym pasku mapy 

 

Sprawdź aktualne warunki śniegowe w poszczególnych krajach