Minione dwa tygodnie nie przyniosły dobrych wieści dla narciarzy, którzy z utęsknieniem wyczekują otwarcia kolejnych ośrodków narciarskich. Co prawda po silnych śnieżycach pod koniec października nadal na austriackich lodowcach i w już otwartych stacjach w Szwajcarii panują dobre warunki, ale listopad zamiast zimy raczy nas do tej pory w Alpach stosunkowo wysokimi temperaturami.

Nie tylko Kitzbühel musiało dać za wygraną i po wielodniowym halnym zamknąć trasę na Waldehang. Poszusować można tam nadal na Resterkoglu, podobnie jak w dziewięciu innych austriackich ośrodkach narciarskich. Dzisiaj sezon otworzyło  leżące na końcu doliny Oetztal Obergurgl-Hochgurgl, gdzie dzięki dużej wysokości znajdziecie całkiem dobre warunki. Kilka ośrodków czynnych jest także w Szwajcarii.

U nas na razie na szybkie otwarcie ośrodków się nie zanosi – najwcześniej najprawdopodobniej ruszy szczyrkowska Beskid Sport Arena, gdzie od początku października na górnej polanie trwa produkcja śniegu. Start sezonu w BSA zaplanowano na 1 grudnia. Za to w czeskim Monincu, gdzie śnieg techniczny zaczęto wytwarzać na początku listopada, już od najbliższej soboty będzie można poszusować na 600m trasie. Za tydzień jako drugi otwarty ośrodek w Czechach dołączy do niego Branna w Jesionikach.

 

Prognoza pogody i śniegu: następny tydzień będzie naprawdę mroźny!

Jeśli pilnie śledzisz prognozy pogody z nadzieją, że w końcu zrobi się zimno i spadnie śnieg, możesz się cieszyć! Już pod koniec tygodnia mocno się ochłodzi, chociaż weekend nie przyniesie jeszcze upragnionego śniegu. Postępujące od początku przyszłego tygodnia mrozy umożliwią w Alpach odpalenie armatek i rozpoczęcie naśnieżania.

Do połowy przyszłego tygodnia z dnia na dzień robić się będzie coraz mroźniej. Przyczyną będzie front wyżowy przechodzący przez Europę Środkową na północ, który przyniesie lodowate masy powietrza z północnego wschodu. Mroźno będzie szczególnie w poniedziałek, wtorek i środę, na wysokości około 1500 metrów można spodziewać się nawet dwucyfrowych mrozów. Mróz pojawi się nawet na nizinach. Na lodowcach powyżej 3000m temperatura spaść może nawet poniżej -20 stopni. Obecne modele pogodowe przewidują opady śniegu w poniedziałek i wtorek. Śnieżyć ma nawet w dolinach.

 

Prognoza opadów śniegu na najbliższe 10 dni

 Źródło: windy.com 

Aby wyświetlić prognozę 10-dniową, kliknij "Następne 10 dni" na dolnym pasku mapy 

 

Sprawdź aktualne warunki śniegowe w poszczególnych krajach

 

Nowość sezonu 2018/19: infografika z informacją o warunkach narciarskich

Tej zimy wzbogaciliśmy nasz raport narciarski o prostą infografikę, zawierającą przegląd warunków śniegowych w głównych narciarskich destynacjach.