Ta strona korzysta z plików cookies. Kliknij przycisk, by poznać szczegółowe informacje!Polityka prywatności
Ok

Raport narciarski: wkrótce koniec mrozów, będzie cieplej i mokro!

1. marzec 2018 | Skiinfo

Nowinki z regionów Szwajcaria, Czechy, Włochy, Słowacja, Francja, Polska, Austria, Lodowce Europa

Raport narciarski: wkrótce koniec mrozów, będzie cieplej i mokro!- ©facebook | Zillertal Arena

Zillertal Arena 1.3.

Prawa autorskie: facebook | Zillertal Arena

To był bardzo mroźny tydzień. Meteorolodzy odnotowali nawet w niektórych miejscach rekordowo niskie temperatury. Pod koniec lutego na Zugspitze zanotowano najniższą temperaturę od czasu prowadzenia tam pomiarów: -30,5 stopnia! Niewiele cieplej było w tym czasie w alpejskich dolinach w Austrii, Szwajcarii czy Polsce. Dość mocny wiatr z północnego wschodu dodatkowo potęgował uczucie chłodu.

Ale wszystko ma swoje wady i zalety. Narciarze musieli wprawdzie cieplej się ubrać, ale za to na rasach mogli delektować się perfekcyjnymi warunkami i słońcem. Wiadomo – im jest zimniej, tym dłużej na trasie utrzymuje się sztruks i tym później zaczynają się tworzyć muldy. Taka aura potrwa jeszcze kilka dni, ale w prognozach widać już nadchodzące ocieplenie oraz opady śniegu i deszczu.

Z naszego cotygodniowego raportu narciarskiego dowiecie się, jak wygląda sytuacja w poszczególnych ośrodkach i czego możecie spodziewać się w najbliższych dniach.

Galeria zdjęć

Zobacz wszystkie

Zillertal Arena 1.3. - © facebook | Zillertal Arena
Serre Chevalier 1.3. - © facebook | Serre Chevalier Briancon
Zell am See - Kaprun 1.3. - © facebook | Zell am See - Kaprun
Livigno 25.02.18 - © Livigno Facebook

Polska

Oj przymroziło w tym tygodniu w naszych górach. Lekkie opady śniegu (do 10-11 cm) pojawiły się głównie w weekend. Potem, podobnie jak w pozostałej części kraju poza wybrzeżem, w ośrodkach narciarskich panowała piękna, mroźna, ale jednocześnie bardzo słoneczna pogoda. Mimo że ferie już się skończyły, w większości ośrodków czynne są wszystkie lub prawie wszystkie trasy i wyciągi. Jak na początek marca warunki są wszędzie w pełni zimowe. Z największych stacji jedynie Szczyrk działa obecnie na pół gwizdka, ale mimo nowego systemu naśnieżania nie udało się tu niestety w tym sezonie odpalić wszystkich tras i wyciągów

Śniegu poza wyjątkami raczej nie brakuje. Najgrubszą pokrywą śniegu szczyci się nieodmiennie Kasprowy Wierch (do 250 cm). Działają tu trasy i wyciągu w obu kotłach. Możliwy jest tez zjazd na nartach do samych Kuźnic. Wszystkie trasy czynne są też w ośrodku na północy kraju Koszałkowo-Wieżyca, gdzie według danych operatora na stokach leży do 200 cm śniegu. Nastepne w kolejności są ośrodki: Wisła (do 150 cm), Białka Tatrzańska – Kotelnica (do 130 cm) oraz Bukowina Tatrzańska, Krynica i Rytro (do 120 cm).

Prognoza pogody: solidny mróz potrzyma jeszcze do niedzieli. W weekend najładniejsza, słoneczna pogoda będzie w sobotę. Potem powoli zacznie napływać cieplejsze powietrze i chmury. Opadów śniegu z tego raczej dużych nie będzie, ale od poniedziałku w dzień temperatury będa już dodatnie. Zobacz szczegółową prognozę śniegu na najbliższe dni >>>

 

 ZOBACZ KAMERKI Z POLSKICH OŚRODKÓW

 

Aktualne dane z otwartych ośrodków narciarskich w Polsce:

 

Czechy

W ostatnich dniach w Jesionikach spadło do 10 cm świeżego puchu, po 2 cm śniegu zanotowały ośrodki w Karkonoszach: Rokytnice, Szpindlerowy Młyn i Černá hora. Warunki narciarskie w Czechach są doskonałe, działają wszystkie ośrodki narciarskie.

Najwięcej śniegu jest w Jesionikach. W Ovčárni na Pradedzie leży do 230 cm. W innych ośrodkach w tym samym paśmie górskim grubość pokrywy śniegu wynosi 130-140 cm (np. Kouta, Petříkov czy Kopřivná). Dużo śniegu znajdziecie również w Górach Orlickich (Říčky) czy w Rudawach (Klínovec).

 

Aktualne dane z otwartych ośrodków narciarskich w Czechach:

 

Słowacja

Mróz opanował także wszystkie słowackie ośrodki narciarskie. W wielu miejscach, ze względu na bardzo niskie temperatury, wieczorne jazdy na nartach zostały ograniczone, ale już od weekendu wszystko powinno iść według planu. Od poniedziałku ferie zaczynają dzieci z regionu Bratysławy, dlatego tatrzańskie kurorty narciarskie mogą być oblężone przez narciarzy.

Kolejność stacji narciarskich z najgrubszą pokrywa śniegu na Słowacji pozostaje niezmienna, liderem tabeli wciąż jest Tatrzańska Łomnica, gdzie na szczycie Łomnica leży 155 cm. Za nią plasuje się Vratná, gdzie na Chlebie pokrywa sięga 150 cm. Podobne ilości śniegu znajdziecie na w Čertovicy.  Metr śniegu leży na Roháčach, do 80 cm w Szczyrbskim Plesie i do 70 cm w Winterparku Martinky oraz w Meander Parku w Oravicach.

 

Aktualne dane z otwartych ośrodków narciarskich na Słowacji:


Austria

W Styrii i Karyntii śnieg padał w minioną sobotę, ale potem całą Austrię objęły w posiadanie arktyczne masy powietrza a temperatury spadły do -20 a nawet -30 °C. W nocy ze środy na czwartek od Vorarlberg zaczęła się zmiana pogody  wykazywać zmianę pogody, a niektóre ośrodki narciarskie odnotowały kolejny opad świeżego śniegu. W najbliższych dniach w Austrii zrobi się cieplej – granica mrozu w czwartek podniesie się do wysokości 1500 metrów, a w piątek jeszcze wyżej do 2000 metrów. Pogoda będzie raczej słoneczna, ale na zachodzie można spodziewać się lekkich opadów śniegu. Podobnie będzie w sobotę - podczas gdy na wschodzie będzie słonecznie, na zachodzie będzie padał śnieg. Niedziela ma być w całej Austrii słoneczna, ale i wietrzna!

Najwięcej śniegu jest obecnie na lodowcu Kaunertal - do 595 cm, na lodowcu Dachstein - do 540 cm i w St. Anton am Arlberg - do 440 cm.

 

 ZOBACZ KAMERKI Z AUSTRIACKICH OŚRODKÓW

 

Aktualne dane z otwartych ośrodków narciarskich w Austrii:

 

Włochy

Włoskie kurorty narciarskie nie odpoczęły od opadów świeżego śniegu nawet podczas ostatniego arktycznego ochłodzenia. Najwięcej napadało w rejonie Piemontu, gdzie w ciągu ostatnich 7 dni przybyło do 250 cm nowego puchu! Szczególnie mocno sypnęło w ośrodku Artesino w Mondole Ski. Wiele innych ośrodków w Piemoncie zanotowało w tym tygodniu opady przekraczające jeden metr. Najbardziej śnieżny był weekend, ale śnieg padał także w nocy ze środy na czwartek - od 10 do 35 cm świeżego śniegu zameldowały ośrodki z Piemontu, Lombardii i Doliny Aosty. Opady pojawiły się także w Trydencie (Trentino).

Nic zatem dziwnego, że ośrodek z najgrubszą pokrywą śniegu znajduje się w Piemoncie. Nazywa się San Domenico di Varzi, a na jego stokach leży do 420 cm śniegu. Do 4 metrów śniegu znajduje się w Campo Imperatore, 275 cm w Madonnie di Campiglio. W Livigno dzisiaj spadły 4 cm puchu a łączna pokrywa śniegu wynosi tam do 128 cm.

 

 ZOBACZ KAMERKI Z WŁOSKICH OŚRODKÓW

 

Aktualne dane z otwartych ośrodków narciarskich we Włoszech:

 

Francja

W pierwszym dniu marca wiele francuskich ośrodków narciarskich zanotowało opady śniegu sięgające 50 cm, m.in. Chaillol (50 cm), Serre-Eyraud (40 cm), Serre Chevalier (40 cm) czy Praloup (40 cm). Silnych opadów śniegu można się spodziewać w ciągu dnia w pasie od Grenoble po Bolonię. Po krótkiej przerwie kolejne śnieżyce przyjdą w piątek po południu.

Najwięcej śniegu we Francji jest w La Rosiere (do 435 cm), Samoëns (do 415 cm) i w Morillon (do 410 cm).

 

 ZOBACZ KAMERKI Z FRANCUSKICH OŚRODKÓW

 

A tu aktualne dane z francuskich ośrodków:

 

Szwajcaria

Zgodnie z prognozami w nocy ze środy na czwartek w Szwajcarii skończyły się arktyczne mrozy. W czwartek błękitne, słoneczne niebo zastąpiły chmury, z których spadło od 10 do 30 cm świeżego śniegu w Valais, Wyżynie Berneńskiej i Fryburgu. Nendaz i Verbier zameldowały opad 25 cm śniegu, Château d'Oex 30 cm, Kandersteg 20 cm.

Pogoda w Szwajcarii pozostaje zmienna, na południowym zachodzie mogą pojawić się silne śnieżyce, podczas gdy pogoda na północy i wschodzie powinna być o wiele bardziej przyjazna.

Liderem pod względem grubości pokrywy śniegu jest nieodmiennie Engelberg Titlis, gdzie ilość śniegu przekracza 6 metrów (620 cm). Dalej plasują się ośrodki  Skiarena Andermatt-Sedrun (490 cm), Laax (480 cm) i Saas Fee (470 cm).

 

 ZOBACZ KAMERKI Z SZWAJCARSKICH OŚRODKÓW

 

Aktualne dane z otwartych ośrodków narciarskich w Szwajcarii:

 


 

Prognoza pogody dla Alp (1.03.)

Słońce i wiatr w północnej części Alp, opady śniegu na południowym zachodzie - tak można krótko streścić prognozę pogody na najbliższe dni. Chociaż w czwartek w Alpach Wschodnich będzie bardzo zimno, nad zachodnie Alpy nadciągną już chmura, które przyniosą obfite opady śniegu. Po krótkiej przerwie zachód nad Alpami przesunie się następny front, niosący kolejny opad śniegu, który później może zmienić się w opady deszczu. W piątek w północnych Alpy ma być bardzo wietrzne. Sobota zacznie się jeszcze od ładnej pogody, ale nad północne Alpy będą już nadciągać chmury pełne śniegu (w niższych partiach gór zamiast śniegu pojawią się opady deszczu). Najlepsze warunki pogodowe w Alpach znajdziecie w niedziele, w większości regionów pogoda ma być jak na zdjęciach w katalogu!

Jakie będą temperatury w najbliższych dniach? Windy.com


Animowana opadów w najbliższych 10 dniach, Windy.com

ZOBACZ PROGNOZĘ OPADÓW (na najbliższe trzy dni) dla poszczególnych ośrodków narciarskich:


Impresje z mediów społecznościowych

 
Zell am See Kaprun, 01.03.

 

Lodowiec Stubai, 28.02.

 

Großarltal, 01.03.

 

Serre Chevalier, 01.03.

 

Livigno, 01.03.

 

 

 

Zamów newsletter

Reklama

Reklama

Wasze raporty ze stoku

15 godzin temu - Aletsch Arena

17 godzin temu - Crans Montana

Przygotowany (ratrakowany)0cm

Reklama