Polish

Ischgl prezentuje nowości na sezon zimowy 2017/2018

7. maj 2017 | Skiinfo

Nowinki z regionów Austria, Tyrol

Ośrodki w tym artykule: Ischgl

Kanapa Palinkopfbahn w Ischgl w sezonie 2017/2018 zostanie wymieniona na nowoczesny 6-osobowy model

Kanapa Palinkopfbahn w Ischgl w sezonie 2017/2018 zostanie wymieniona na nowoczesny 6-osobowy model

Prawa autorskie: Silvrettaseilbahn AG

Chociaż austriackie Ischgl od lat zbiera zasłużone laury w rankingach najlepszych ośrodków narciarskich w Alpach, tamtejsze koleje linowe nie przestają inwestować. W sezonie 2017/2018 planowane są kolejne ważne nowości.

Nowa kanapa: Palinkopf D1

Pierwszy orczyk w rejonie szczytu Palinkopf (2.853 m) – jednego z najpiękniejszych i najwyżej położonych miejsc w całym ośrodku narciarskich - oddano do użytku w 1973 r. Inwestycja ta umożliwiła wytyczenie kilku tras na pobliskich zboczach, które do teraz cieszą się ogromną popularnością wśród narciarzy. W 1985 r. orczyk został zastąpiony przez podwójny wyciąg krzesełkowy. Ten z kolei w sezonie 1996/97 wymieniono na bardziej nowoczesną 4-osobową kanapę z osłonami przeciwwiatrowymi. Po 20 latach pracy i przewiezieniu około 12 milionów pasażerów i ta konstrukcja latem 2017 będzie musiała ustąpić miejsca następcy. Będzie to 6-osobowa kanapa najnowszej generacji produkowana przez firmę Doppelmayr.

Dolna stacja (2.413 m) znajduje się w pobliżu restauracji Schwarzwand w samym środku terenów narciarskich Silvretta Arena. Nowa kanapa odpowiada najnowszym standardom w każdym calu – od automatycznych bramek po komfortową tapicerkę siedzisk. Całość po brzegi napakowana jest najnowszą technologią. Wedłg informacji producenta zastosowany w tej inwestycji system „D-Line” zawiera w sobie aż 205 nowości, 31 innowacji i 14 opatentowanych rozwiązań. Między innymi znajdziecie tu ergonomicznie uformowane, oddzielne, ogrzewane siedziska (szerokość 520mm), design zoptymalizowany pod kątem bezpieczeństwa, bezpieczne zamknięcia oraz wyjątkowo cichy napęd.

 

Dużą uwagę przywiązywano także do ochrony środowiska. Dzięki innemu przebiegowi wyciągu udało się zmniejszyć liczbę podpór o pięć. Ponadto przy okazji zlikwidowane zostanie 400 metrów zabezpieczeń przeciwlawinowych, które zastąpione zostaną przez zdalnie sterowany system, służacy do kontrolowanego wywoływania lawin. Stara 4-osobowa kanapa zostanie rozłożona na części i po ponownym złożeniu będzie służyć w jednym z ośrodków narciarskich w Skandynawii.

Galeria zdjęć

Kanapa Palinkopfbahn w Ischgl w sezonie 2017/2018 zostanie wymieniona na nowoczesny 6-osobowy model - © Silvrettaseilbahn AG
Dane techniczne nowej kolei krzesełkowej Palinkopfbahn - © Silvrettaseilbahn AG
Tak będzie wyglądać dolna stacja nowej kanapy Palinkopfbahn w Ischgl - © Silvrettaseilbahn AG
Nowy zbiornik wody do naśnieżania Viderböden w Ischgl - © Silvrettaseilbahn AG

Zobacz wszystkie

Otwarcie nowej kanapy ma nastąpić wraz ze startem sezonu zimowego 2017/2018.

Dane techniczne kolei krzesełkowej Palinkopfbahn D1
- typ: 6 CLD/B-H
-przepustowość: 2.800 osób na godzinę
- długość: 1.577 m
- stacja dolna: 2.413 m
- stacja górna: 2.853 m
- podpory: 16 sztuk
- czas przejazdu: około 5:45 min
- liczba krzeseł: 89 sztuk
- wyposażenie krzeseł: osłony przeciwwiatrowe, ogrzewanie, D-Line
- liczba osób na krześle: 6
- napęd na stacji górnej
- maksymalne nachylenie liny: 77 %
- producent: Doppelmayr
- lina naędowa: Teufelberger
- napęd/sterowane: Frey Austria
- koszt inwestycji: około12 milionów euro

Latem 2017 w ośrodku narciarskim Ischgl/Samnaun powstanie także nowy zbiornik wody do naśnieżania (52.000 m³ objętości użytkowej, koszt budowy:  około 4,5 mln euro) oraz zmodernizowana zostanie restauracja Alp Trida.

Reklama

Reklama

Reklama