Ta strona korzysta z plików cookies. Kliknij przycisk, by poznać szczegółowe informacje!Polityka prywatności
Ok

Czy nadchodzi zima stulecia?

10. październik 2017 | Skiinfo

Czy nadchodzi zima stulecia? - ©Flumet - St Nicolas la Chapelle Tourisme

Puch bez ograniczeń czy znowu rozpaczliwe czekanie na śnieg? Jaka będzie pogoda zimą 2017/2018?

Prawa autorskie: Flumet - St Nicolas la Chapelle Tourisme

Media już właściwie zdecydowały – to będzie zima stulecia! W zasadzie nie mielibyśmy nic przeciwko temu, żeby te prognozy się sprawdziły. Tylko czy meteorolodzy rzeczywiście przewidują wreszcie nadejście prawdziwej zimy?

Nie ma ostatnio dnia, by prasa, radio czy telewizja nie alarmowały przed nadchodzącym zimowym kataklizmem. Według tych relacji tegoroczna zima ma być wyjątkowo długa i sroga. W Europie występować będą spore opady śniegu i niespotykane ostatnio mrozy – temperatury w niektórych regionach mają spaść nawet do -30 stopni Celsjusza. Można by rzec – świetnie, gdyby nie źródło tych prognoz. Jest nim serwis pogodowy Exacta Weather, który regularnie co roku prognozuje zimę stulecia. Pamiętacie ostatnich kilka zim? Wiele można o nich powiedzieć, ale z pewnością nie to, że były ponadprzeciętnie zimne lub śnieżne.

Niektórzy obserwatorzy podkreślają wprawdzie, że zachodzi obecnie kilka zjawisk, które potencjalnie mogłyby wpłynąć na zimowe ochłodzenie, jak na przykład La Niña czy okres niskiej aktywności słonecznej. Jeśli jednak przyjrzeć się konkretnym modelom pogodowym, próżno szukać w nich niestety symptomów zimy stulecia.

Według obliczeń eksperymentalnego długoterminowego modelu CFS amerykańskiego instytutu pogodowego NOAA czeka nas… uwaga!... ponadprzeciętnie łagodna zima! Według synoptyków tego instytutu w wielu regionach Europy tegoroczna zima będzie przeciętnie o ponad 1 stopień cieplejsza od średniej z ubiegłych lat. Podobno jedynie w grudniu może przez pewien okres być rzeczywiście wyjątkowo mroźnie. Meteorolodzy NOAA sami podkreślają jednak, że jest to model „eksperymentalny”, a więc należy podchodzić do jego treści z odpowiednią dozą nieufności.

Z kolei serwis pogodowy wetter.com stawia na statystykę. Według jego meteorologów po serii stosunkowo ciepłych zim, czysto statystycznie czas na chłodniejszą przerwę. Prawdopodobny jest zatem naprawę mroźny początek zimy, po którym nastąpić ma stosunkowo łagodny okres (w styczniu). Dopiero potem, w lutym i marcu spodziewany jest powrót późnej zimy.

Tymczasem serwis wetterprognose-wettervorhersage.de dla odmiany przewiduje… ciepły grudzień w rejonie Alp. Według długoterminowego modelu pogodowego tutejszych meteorologów w Alpach grudzień ma być o 2 stopnie cieplejszy niż wieloletnia średnia temperatur. Do tego miesiąc ten zapowiada się ponoć dość sucho ze względu na dominujący układ wysokiego ciśnienia. Z kolei w styczniu temperatury mają być wyższe od średniej o +1 do +2 stopnie. Miesiąc ten będzie podobno obfitował w opady.

Blog pogodowy Kaltwetter zauważa możliwy wpływ na zimową pogodę zjawiska La Niña i zmniejszonej aktywności słonecznej. Ale prognozy jego autorów można streścić słowami: na dwoje babka wróżyła. La Niña radykalizuje zjawiska pogodowe, a więc możemy mieć równie dobrze do czynienia ze słoneczną, lodowatą zimą, gdy dominować będzie napływ powietrza ze wschodu lub słoneczną i ciepła, gdy silniejszy okaże się wpływ mas powietrza z południa. I bądź tu mądry.

Z teorią zimy stulecia rozprawił się dość obcesowo znany niemiecki meteorolog Fabian Ruhnau. Jego zdaniem ten scenariusz jest mało prawdopodobny. Abyśmy rzeczywiście mieli do czynienia z zima stulecia przeciętne temperatury musiałyby być o 6 stopni niższe od wieloletniej średniej, jak to było w latach 1962/63. To jest oczywiście możliwe, ale w obliczu ogólnego ocieplenia klimatu raczej trudno się tego spodziewać. Ruhnau wskazuje na przykład zimy 2011/12, gdy w grudniu spora część Europy na północ od Alp pokryła się zwartą pokrywą śniegu. Na początku jesieni nikt tego wówczas nie przewidywał. Jak podkreśla, warunki pogodowe zależą aktualnego układu mas powietrza, ciśnienia itp., a zjawisk tych nie da się przepowiedzieć na okres dłuższy niż 7-10 dni. „Żaden człowiek ani komputer nie jest w stanie kilka miesięcy wcześniej obliczyć, jaka będzie pogoda, a już na pewno we wrześniu nie przepowie przebiegu zimy. Proszę pamiętać: nikt nie wie, jaka będzie zima tego roku”.

Przykro nam, jeśli tym artykułem zburzyliśmy Wasze nadzieje na prawdziwą zimę, ale nie załamujcie się. To, że trudno wierzyć w prognozy robione z tak dużym wyprzedzeniem wcale nie znaczy, że najbliższa zima nie będzie jednak mroźna i śnieżna. Trzymajcie kciuki i włączcie modlitwę za Panią Zimę do wieczornego pacierza ;)

Grafiki przedtsawiają prognozę odchylenia temperatur od średniej wieloletniej   (model CFS, stan na 29.09.2017)

grudzień

Model CFS: Prognoza odchylenia temperatur od średniej wieloletniej, grudzień 2017

Model CFS: Prognoza odchylenia temperatur od średniej wieloletniej, grudzień 2017

Prawa autorskie: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/CFSv2seasonal.shtml

styczeń

Model CFS: Prognoza odchylenia temperatur od średniej wieloletniej , styczeń 2018

Model CFS: Prognoza odchylenia temperatur od średniej wieloletniej , styczeń 2018

Prawa autorskie: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/CFSv2seasonal.shtml

luty

Model CFS: Prognoza odchylenia temperatur od średniej wieloletniej, luty 2018

Model CFS: Prognoza odchylenia temperatur od średniej wieloletniej, luty 2018

Prawa autorskie: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/CFSv2seasonal.shtml

marzec

Model CFS: Prognoza odchylenia temperatur od średniej wieloletniej , marzec 2018

Model CFS: Prognoza odchylenia temperatur od średniej wieloletniej , marzec 2018

Prawa autorskie: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/CFSv2seasonal.shtml

Zamów newsletter

Reklama

Wiadomości z ośrodków

Reklama

Wasze raporty ze stoku

15 godzin temu - Aletsch Arena

17 godzin temu - Crans Montana

Przygotowany (ratrakowany)0cm

Reklama