Przedsiębiorstwo "Compagnie des Alpes", operator kilku największych stacji narciarskich we Francji, podpisało kontrakt inwestycyjny z producentem kolei linowych POMA. Za cenę 38 milionów euro w sezonie 2018/19 w pięciu ośrodkach Val d’Isère, Tignes, Méribel, La Plagne i Serre Chevalier powstanie pięć nowych kolei linowych.

W Val d’Isère nowa 10-osobowa gondola "France Symphony" zaprojektowana w słynnym studio Pininfarina zastąpi kolei La Daille. Latem POMA dostarczy 50 nowoczesnych, przestronnych i komfortowych kabin wyposażonych w podgrzewane siedziska oraz jedną kabinę VIP. Kolej ma zostać oddana do użytku w grudniu 2018.

W Méribel jeden z wyciągów krzesełkowych zostanie odnowiony i wyposażony w 104 nowe podgrzewane kanapy z osłonami. Nowa kolei będzie mogła transportować na górę 3600 osób na godzinę.

W Tignes nowa gondola połączy Brévières z terenem Boisses, zastępując trzy dotychczasowe wyciągi. Nowa kolei linowa wyposażona będzie w system OWA (Operation Without Attendant), czyli system automatycznej obsługi, który umożliwia bezzałogowe sterowanie.

W La Plagne wysłużony 4-osobowy wyciąg krzesełkowy zastąpi 6-osobowa podgrzewana kanapa. Nowa kolei linowa będzie miała przepustowość 3600 osób na godzinę. Krzesełka poruszać będą się z prędkością do 5,5 m/s. Dodatkowym atutem będzie przyjazny dla środowiska silnik DirectDrive, który zużywa 5 proc. mniej energii i jest o 15 decybeli cichszy od starszych modeli.

Serre-Chevalier także otrzyma nową 6-osobowy wyciąg krzesełkowy. 106 podgrzewanych kanap transportować będą na górę 3000 osób na godzinę. Zastąpi ona dwa stare wyciągi.

Wszystkie te inwestycje ruszą latem i zgodnie z planami mają być gotowe do grudnia 2018.