Polish

5 największych atrakcji Val Gardeny

27. luty 2018 | Tomasz Wojciechowski

Nowinki z regionów Tyrol Południowy

Ośrodki w tym artykule: Val Gardena - Gröden, Alpe di Siusi / Seiser Alm

5 największych atrakcji Val Gardeny- ©Tomasz Wojciechowski

Ortisei

Prawa autorskie: Tomasz Wojciechowski

Przepiękne górskie panoramy zdominowane przez pionowe, majestatyczne ściany skalistych Dolomitów, 175 km idealnie przygotowanych tras narciarskich, tradycyjne południowotyrolskie słońce oraz festiwal smaków serwowanych przez lokalnych mistrzów sztuki kuchennej – to wszystko czeka na Was w jednym z najsłynniejszych włoskich regionów narciarskich Val Gardena. W styczniu mieliśmy okazję odwiedzić ten klimatyczny zakątek. Zakochaliśmy się w Val Gardenie od pierwszego widzenia. Dlaczego? Oto pięć najważniejszych powodów, dla których koniecznie musicie wybrać się w te strony na narciarski wypad.

Saslong i Garby Wielbłąda

Saslong po ladyńsku znaczy „długa skała”. Ten wyniosły szczyt jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tutejszej panoramy i ulubionym tłem, na którym fotografują się narciarze wypoczywający w Val Gardenie. Skalisty trzytysięcznik widoczny jest niemal z każdego zakątka doliny. Ale największą atrakcją dla narciarzy nie jest sam szczyt Saslong, lecz trasa narciarska o tej samej nazwie, należąca do najsłynniejszych zjazdów świata, która w grudniu 2017 roku obchodziła swoje pięćdziesiąte urodziny. Co roku odbywają się tu zawody alpejskiego Pucharu Świata w zjeździe i slalomie gigancie panów. Trasa o długości ponad 3,5 km wytyczona na stokach Ciampinoi rozpoczyna się na wysokości 2249 m i prowadzi do mety w Santa Cristina/St. Christina. Na całej swej długości Saslong jest dostępny dla zwykłych narciarzy. Aby go pokonać, trzeba mieć co najmniej średniozaawansowane umiejętności jazdy na nartach. Średnie nachylenie trasy wynosi wprawdzie 24,5 proc., ale w najbardziej stromym odcinku stromizna sięga 56,9 proc. Najbardziej spektakularnym fragmentem tego zjazdu są tak zwane „Garby Wielbłąda”, czyli kilka poprzecznych terenowych garbów, których pokonanie przy dużej prędkości jest sporym wyzwaniem nawet dla zaawansowanych narciarzy.

Saslong w Val Gardenie  - © Tomasz Wojciechowski

Saslong w Val Gardenie

Prawa autorskie: Tomasz Wojciechowski

La Longia o świcie

La Longia, jak sama nazwa wskazuje, to najdłuższa trasa w Val Gardenie i jedna z najdłuższych w Dolomitach. Liczący 10,5 km zjazd za szczytu Seceda dostarczy niezwykłych wrażeń nie tylko łowcom kilometrów, ale także miłośnikom zimowych krajobrazu. Już sam widok, jakim można delektować się po wyjściu ze stacji górnej kolei linowej na Secedę, zapiera dech w piersiach. Przepiękna panorama 360 stopni obejmuje Grupę Sella, Saslong, skaliste szczyty wokół Alpe di Siusi oraz kilkadziesiąt południowo-tyrolskich  i austriackich trzytysięczników. Ale równie malowniczy jest też dalszy przebieg trasy, która wije się poprzez skalisty kanion. Nasz typ to oferta specjalna „First track”, czyli połączenie zalet  La Longii,  uroków jazdy po świeżym nietkniętym nartą sztruksie i kulinarnej uczty. W każdy piątek za jedyne 39 euro można wjechać o świcie gondolą na Secedę, pokonać wraz z instruktorem 10-kilometrową idealnie przygotowaną, wyratrakowaną trasę a na koniec delektować się pysznym śniadaniem w renomowanym schronisku „Annatal”. Zbiórka o 7:20 przy dolnej stacji gondoli. Oferta zdecydowanie nie dla śpiochów, ale wschód słońca na Secedzie zdecydowanie wart jest takiego poświęcenia. Gdy popołudniu będziecie dalej śmigać w tej okolicy koniecznie zajrzyjcie na lunch do restauracji w schronisku Col Raiser na wysokości 2.106 m n.p.m. O smak tutejszych potraw dba osobiście sama szefowa Rita Schenk – chyba  najbardziej uśmiechnięty kucharz, jakiego dotąd spotkaliśmy. Jeszcze nie widzieliśmy, żeby gotowanie sprawiało komuś tak ogromną radość! Rita wkłada w kucharzenie całe swoje serce – poczujecie to z pewnością na talerzu!

Najbardziej uśmiechnięty kucharz na świecie  - © Tomasz Wojciechowski

Najbardziej uśmiechnięty kucharz na świecie

Prawa autorskie: Tomasz Wojciechowski

Alpe di Siusi / Seiser Alm nie tylko dla rodzin

Z Val Gardeny kolej linowa zawiezie Was bezpośrednio na najrozleglejszą, wysokogórską halę w Alpach Alpe di Siusi/Seiser Alm. Słoneczny płaskowyż to jeden z najlepszych alpejskich ośrodków narciarskich dla rodzin z dziećmi. Pośród 60km tutejszych tras dominują szerokie i łagodne zjazdy, idealne dla początkujących oraz miłośników spokojnej, rekreacyjnej jazdy. Większość tras obsługiwana jest przez nowoczesne wyciągi wyposażone w specjalne zabezpieczenia dla najmłodszych. Na wytrawnych narciarzy czeka tu czarna trasa Puflatsch oraz czerwona Spitzbühl, na której wytyczono slalom. Atrakcją dla snowboarderów jest spory snowpark uchodzący za jeden z najlepszych we Włoszech. Alpe di Siusi/Seiser Alm to także raj dla narciarzy biegowych. Na tutejszych trasach o długości 80 km trenują zawodnicy z całego świata.

Alpe di Siusi / Seiser Alm  - © Tomasz Wojciechowski

Alpe di Siusi / Seiser Alm

Prawa autorskie: Tomasz Wojciechowski

Sellaronda

Odwiedzając Val Gardeną nie można nie wybrać się na jeden z najpiękniejszych w Alpach szlaków narciarskich - Sellarondę. Liczącą 42 km (z tego 26 kilometrów przebywa się na nartach, resztę kolejkami) najsłynniejszą pętlę narciarską w Europie pokonać można kierując się zgodnie, lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara (szlak pomarańczowy lub zielony). Pętlę tworzą łatwe i średnio trudne trasy, pokonanie których zajmuje ok. 5 – 6 godzin. Co najważniejsze, żadna trasa po drodze się nie powtórzy! Na trasie pokonamy cztery dolomickie przełęcze: Campolongo, Pordoi, Sella i Gardena, oraz pięć miejscowości Arabba, Canazei, Wolkenstein, Corvara i Colfosco w Alta Badia.

Grupa Sella  - © Tomasz Wojciechowski

Grupa Sella

Prawa autorskie: Tomasz Wojciechowski

Majestatyczne niemal pionowe ściany Dolomitów wzbudzają respekt, jednak trasy narciarskie wiodące u ich stóp z tą stromizną nie mają nic wspólnego. Sellaronda doskonale nadaje się nawet dla średniozaawansowanych narciarzy - pod warunkiem wszakże, że posiadają oni dostateczną kondycję.

Kto woli bardziej sportowe wyzwania, może przy okazji zrobić kilka skoków w bok i pokonać na przykład trasę slalomu giganta Gran Risa w La Villa. Poszukiwacze nowości mogą skorzystać z otwartej przez kilku laty liczącej około 30 kilometrów rundy narciarskiej "Grande Guerra". Łączy się ona bezpośrednio z Sella Ronda i przebiega wzdłuż linii frontu I Wojny Światowej. W geograficznym centrum tej krajobrazowo cudownej rundy poświęconej  "Gebirgsjäger" (strzelcom górskim) znajduje się wulkan Col di Lana, krwawa góra (Blutberg), która stała się symbolem ówczesnych walk. Wprawionym narciarzom pokonanie tej rundy zabierze od 7 do 8 godzin.

Impresje z Sellarondy  - © Tomasz Wojciechowski

Impresje z Sellarondy

Prawa autorskie: Tomasz Wojciechowski

 Fatbike, czyli apres-ski dla aktywnych

W tym sezonie w Val Gardenie pojawiła się nowa zimowa atrakcja – teraz wycieczki elektrycznym fatbikiem możliwe są tu także zimą. Pod opieką certyfikowanego przewodnika możecie wybrać się po nartach na przejażdżkę na Monte Pana i Alpe di Siusi / Seiser Alm. Elektryczny opalacz sprawia, że pokonanie trasy nie wymaga ani dużej wytrzymałości, ani siły. Grube opony fatbików ułatwiają jazdę o śniegu. Zbiórka o 17:00 (grudzień i styczeń) lub 17:30 (luty i marzec) w wypożyczalni sprzętu Adolf w St. Christina. Koszt: 30 euro. Finał wyprawy to pyszny posiłek w tradycyjnym górskim schronisku (cena nie obejmuje kolacji).  Alternatywą dla bardziej zmęczonych szusowaniem jest wieczorna przejażdżka ratrakiem zakończona smakowitą kolacją w schronisku „Fienile Monte”.

Fatbike tour w Val Gardenie  - © Tomasz Wojciechowski

Fatbike tour w Val Gardenie

Prawa autorskie: Tomasz Wojciechowski

Galeria zdjęć

Val Gardena - © Tomasz Wojciechowski
Val Gardena - © Tomasz Wojciechowski
Val Gardena - © Tomasz Wojciechowski
Val Gardena - © Tomasz Wojciechowski

Zobacz wszystkie

Zobacz także:

- profil doliny Val Gardena

- mapa tras narciarskich

- kamerka

- wskazówki dojazdu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama