Polish

Wiosenne narty w Południowym Tyrolu

15. kwiecień 2019 | Skiinfo

Nowinki z regionów Tyrol Południowy

Ośrodki w tym artykule: Solda / Sulden, Maso Corto / Val Senales

Maso Corto w dolinie Val Senales / Schnalstal, położone u podnóża lodowca Hochjoch (3280 m n.p.m.)

Maso Corto w dolinie Val Senales / Schnalstal, położone u podnóża lodowca Hochjoch (3280 m n.p.m.)

Prawa autorskie: IDM Suedtirol

Jeśli chcecie zakosztować narciarskich uroków Południowego Tyrolu, koniec zimy nie powinien być dla Was przeszkodą. W kwietniu na trasach z pewnością nie zabraknie Wam śniegu. Nadal czynnych jest tam sporo ośrodków.

Aby cieszyć się możliwie najlepszymi warunkami na kwietniowy wyjazd najlepiej wybrać lodowce – wysokie położenie oznacza także niższe temperatury, które są kluczowe w utrzymaniu tras w dobrej jakości. W Południowym Tyrolu są dwa takie miejsca: ośrodek Solda/Sulden, położony w przy szczycie Ortles/Ortler (ponad 3000 m n.p.m.), i popularne wśród Polaków Maso Corto/Kurzas w dolinie Val Senales / Schnalstal, leżace u podnóża lodowca Hochjoch (3280 m n.p.m.). Oba miejsca, niezależnie od temperatur i pogody w dolinie, będą oferowały świetne warunki na szczycie. Zbliżająca się wiosna nie jest dla nich żadnym zagrożeniem – w obu ośrodkach spokojnie będzie można jeździć aż do początku maja.   

Aktualne warunki narciarskie w Południowym Tyrolu


Nie tylko narty

Będąc w Maso Corto lub w Soldzie warto wybrać się do Merano i poznać jego okolice – kryje się tam mnóstwo atrakcji. Jedną z nich jest ogród botaniczny Trauttmansdorff – na dwunastu hektarach, usytuowanych na zboczach gór i okalających stary zamek, można znaleźć tysiące różnych rodzajów gatunków roślin z całego świata. Na wiosnę, gdy roślinność rozkwita, taka wizyta na pewno będzie niesamowita. Inny pomysłem na spacer w tamtych okolicach jest 80-kilometrowy szlak biegnący wzdłuż kanału, łączący jedenaście dróg. Wiosną wiodą one wśród kwitnących wiśni i jabłoni, a jesienią przez mieniące się złotem winnice i lasy mieszane.

Jedną z atrakcji Merano i okolic  jest ogród botaniczny Trauttmansdorff   - © IDM Suedtirol

Jedną z atrakcji Merano i okolic jest ogród botaniczny Trauttmansdorff

Prawa autorskie: IDM Suedtirol

Od końca marca w Val Venosta/Vinschgau, Merano/Meran oraz okolicach Bolzano/Bozen i okolicach rozgrywa się prawdziwy spektakl natury – jabłonie rosnące na ok. 18.000 ha pokrywają się kwieciem, co rozświetla rozległe doliny i tworzy niesamowity klimat do wypraw rowerowych. Wśród wielu szlaków biegnących wokół sadów, jednym z popularniejszych jest Via Claudia Augusta, starożytny szlak handlowy, łączący południe Niemiec z Wenecją. Zależnie od upodobań i poziomu zaawansowania można wyznaczyć sobie dwa punkty na mapie i zaaranżować krótką lub dłuższą wycieczkę. Podobną wyprawę można odbyć kierując się nie kwitnącymi jabłoniami, lecz winiarniami. Południowotyrolski Szlak Winny (South Tyrolean Wine Road) kilka lat temu został okrzyknięty najpiękniejszym w całych Włoszech. Można pokonać go na różne sposoby – kilka propozycji znajdziecie na stronie www.bolzanosurroundings.info/en/wine-pleasure/wine/wine-adventure/guided-wine-tours

Warto też wybrać się do Bolzano, stolicy Południowego Tyrolu. Oprócz zwiedzania uroczego miasta, nie można pominąć muzeum archeologicznego, w którym od lat można odwiedzić Ötziego - mumię człowieka żyjącego ponad 5000 lat temu. A na koniec dnia lekka kolacja i lampka lokalnego wina przy zachodzie słońca –  to szybki przepis na idealny wyjazd.

 Ötzi - mumia człowieka żyjącego ponad 5000 lat temu w muzeum archeologicznym w Bolzano, stolicy Południowego Tyrolu

Ötzi - mumia człowieka żyjącego ponad 5000 lat temu w muzeum archeologicznym w Bolzano, stolicy Południowego Tyrolu

Reklama

Reklama

Reklama